Здоров'я та краса Супермама

Якщо ваша дитина лівша, вам варто знати, що…

Колись ліворуких спалювали, бо вважали чаклунами. Ще недавно їх переучували, щоб були як всі. Сьогодні ж дитина-шульга – звичне явище. Але про нього ми все ще мало знаємо і не завжди діємо правильно.

Лівші бувають різні

На питання, хто такий лівша, більшість людей упевнено відповідають: це людина, що пише лівою рукою. Однак «ліворукість» може проявлятися інакше. В «праворукої» людини ведучими бувають ліве око, ліве вухо, ліва нога. За оцінками американських учених, «ліворукі» становлять приблизно 10% населення. Насправді «ліворукість» зустрічається набагато частіше, просто ми бачимо тільки руки. Яка нога є провідною, важливо лише для спортсменів. Яке вухо провідне, неважливо навіть для професійних музикантів.
Існує кілька видів ліворукості, принципово різних за своїм походженням. Розрізняють природну, генетично успадковану лівшість і ліворукість. Перше означає, що головну роль у роботі мозку перебирає на себе права півкуля (у правші – ліва), і це відповідає певному типу роботи нервової системи і головного мозку.
Права півкуля відповідає за зорову пам’ять, невербальні образи, сприйняття музики. Ліва півкуля – за вербальну пам’ять, мову, читання й письмо, складні довільні рухи.
«Ліворука» дитина скоріше скористається інтуїцією там, де «праворука» викличе на допомогу досвід і логіку. Існує гіпотеза, що лівші комфортніше, ніж правші, займати позицію лідера.

Сьогодні вже відомо, що люди з більш розвиненою лівою півкулею (правші) більш схильні до логічного мислення, точних наук, узагальнення. Люди з більш розвиненим правим півкулею мозку (наші лівші) – більш творчі, більш емоційні. У них сильніше розвинена уява, відповідно, і підходити до питання навчання такої дитини треба більше творчо.

Що робити, якщо дитина лівша

Не слід переучувати дитину-лівшу. Ведучу руку не можна змінювати на власний розсуд: будь-яке втручання в роботу мозку призводить до непередбачуваних наслідків. Часто в ліворуких дітей, яких завзято переучували, розвиваються невротичні реакції та неврози. Ознаками цих небажаних явищ можуть бути: розлади сну й апетиту, головний біль, страхи, заїкування, дратівливість, підвищена збудливість. Дитина постійно почуватиметься не в своїй тарілці, що згодом пошириться на інші сфери життя.
Завдання батьків – допомогти дитині почуватися комфортно. Ми зібрали кілька порад для батьків, яких зростають ліворукі діти.
  1. Визначити провідну руку доцільно в 4—4,5 року й не змінювати її, навіть якщо якість письма й малювання не вельми задовольнятиме вас.
  2. Нагадуйте про те, яка рука – права, а яка – ліва. Так дитині буде простіше зорієнтуватися. Для цього, наприклад, можна одягнути на ліву руку браслет або годинник.
  3. Не загострюйте увагу на тому, що дитина – лівша. Тоді вона буде впевненіше почуватися серед однолітків.
  4. Обов’язково попередьте вихователя, вчителя або тренера, що дитина шульга. Попросіть посадити дитину зліва за партою, щоб їй не заважала права рука сусіда.
  5. Правильно облаштуйте робоче місце. Поставте лампу та розмістіть світло з правого боку, навчіть правильно сидіти за робочим столом, правильно тримати ручку, розташовувати зошит.
  6. Під час навчання письма використовуйте «Прописи для ліворуких дітей». Пам’ятайте, методику безвідривного письма ні в якому разі не слід застосовувати під час навчання ліворуких дітей.
  7. Розвивайте моторику обох рук. Музичні інструменти, гра м’ячем, рукоділля допоможуть у цьому.
  8. Допомагайте дитині у писанні. Дитина-лівша може мати певні складнощі: може не дописати рядок, писати дзеркально. При читанні ліворукі діти можуть почати робити це з середини речення. Тому особливу увагу потрібно приділити виробленню звички читати і писати зліва-направо. Звертайте увагу дитини на те, що саме так робити правильно.
Дата публікації: 14.01.2021 img Поділитися