вакцинація

Які реакції на вакцинацію є нормальними?

Лікарка детально пояснила, які реакції на вакцинацію можна вважати нормальними та що варто знати про самопочуття після щеплення. 

Однією з найбільш частих причин відмови від вакцинації є страх батьків не так самої вакцини, як реакцій, що можуть розвиватись після щеплення. Це питання завжди викликає дискусії. Як наслідок — з’являється безліч помилкових і невиправданих протипоказів до проведення щеплень.

Спільно з педіатринею Тетяною Тульчак фахівці онлайн-платформи «Бережи себе» з’ясували, які реакції на вакцинацію можна вважати нормальними та що варто знати про самопочуття після щеплення.

За словами лікарки, будь-яка вакцина може викликати поствакцинальні реакції. І це нормально, оскільки так організм людини відповідає на компоненти вакцин та «вчиться» захищатись від інфекцій. Кількість антигенів (білків збудника) у деяких вакцинах є настільки незначною, що їм потрібно допомога, щоб бути ефективними й «привернути до себе увагу» організму. Саме тому вони містять ад’юванти (з латини «adjuvare» — допомагати).

Ці хімічні сполуки дійсно допомагають стабілізувати антигени у вакцині, що потрібно для її ефективності. Водночас вони можуть посилювати місцеву реакцію організму — таким чином більше клітин крові та імунних клітин «познайомиться» з частинками збудника. А отже — організм виробить більшу кількість захисних антитіл.

Чи завжди й у всіх реакції на вакцинацію однакові?

Будуть реакції розвиватися чи ні — насправді це дуже індивідуальне питання й передбачити це складно. Реакції після щеплення можуть проявлятися місцево: почервоніння, припухлість, затвердіння, підшкірний вузлик чи гаряча на дотик шкіра в місці уколу, збільшення лімфатичних вузлів. А також загально: підвищення температури тіла, ломота у м’язах, відчуття нездужання, як під час звичної застуди.

Усі описані вище реакції є очікуваними й абсолютно допустимими. Вони не несуть небезпеки для здоров’я дитини й зазвичай минають самостійно.

Як часто виникають алергічні реакції на вакцинацію?

На щастя, такі реакції трапляються вкрай рідко. Відповідно до даних Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), ризик анафілактичного шоку після будь-якої вакцини надзвичайно низький і становить близько 1,3 випадку на мільйон введених доз вакцини.

Вакцина, як і будь-які медикаменти, хімічні засоби, укуси комах, засоби гігієни, харчові продукти й навіть пилок рослин, містить різні білкові та хімічні компоненти, тож у відповідь на неї також може розвинутись важка алергічна реакція у вигляді анафілактичного шоку чи набряку Квінке. Анафілактичний шок — це тяжка алергічна реакція негайного типу, що може розвинутись за кілька секунд або хвилин після введення алергену. При цьому відбувається різке падіння тиску та втрата свідомості.

Як можна запобігти алергічним реакціям на вакцину?

Щоб виявити ризик такої ситуації, перед вакцинацією батьки заповнюють анкету, де вказують реакції на попередні дози щеплень, відомі їм алергічні реакції в дитини та факт переливання компонентів крові. У кожному кабінеті, де проводиться вакцинація, є всі необхідні медикаменти, а персонал проходить щорічні навчання для надання невідкладної медичної допомоги при анафілактичному шоці. Тож навіть якщо реакція відбувається, дитина швидко отримає допомогу, що мінімізує ризики ускладнень. Саме тому важливо дотримуватись рекомендацій і залишатись у медичному закладі ще принаймні 30 хвилин після щеплення для спостереження.

Що (не) можна приймати, щоб полегшити прояви реакцій?

Подекуди місцеві чи загальні реакції можуть турбувати дитину. Для знеболення чи зниження гарячки ви можете застосовувати безпечні для дітей препарати на основі парацетамолу та ібупрофену. Зазвичай на консультації лікар/ка розраховує актуальні дози цих засобів відповідно до ваги дитини. Не слід знижувати температуру свічками чи ін’єкціями анальгіну з димедролом. І в жодному разі не використовуйте з цією метою аспірин (ацетилсаліцилову кислоту). Це може спричинити виникнення небезпечного для життя дитини стану — синдрому Рея.

Чи є необхідність приймати інші ліки в період після вакцинації?

Насправді — ні, проте частенько можна почути протилежне.

Припухлість та почервоніння в місці введення вакцини не є алергічною реакцією. Тому застосовувати антигістамінні (протиалергічні) препарати, щоб зняти почервоніння або запобігти розвитку набряку Квінке просто немає сенсу. Це зайві серйозні препарати, які абсолютно не потрібні дитині в такій ситуації.

Не варто здійснювати жодних маніпуляцій із місцем, куди було введено вакцину. Накладати спиртові компреси, малювати йодні сітки, прикладати листки капусти, алое, мед чи наносити різні гомеопатичні мазі й так далі — усе це неефективно. Ба більше — це може мати додаткову подразнювальну дію, посилити набряк через приплив крові та створити умови для інфікування цієї ділянки.

Мочити місце вакцинації (купати дитину, відвідувати басейн), гуляти чи відвідувати спортивні секції, ходити в гості чи відвідувати дитячий колектив можна!

Пам’ятайте, що поствакцинальні реакції є варіантом норми. У деяких дітей вони можуть проявлятись, в інших — ні. І це абсолютно нормально. А тимчасові незручності, як-от температура чи почервоніння в місці щеплення, — це дрібниця у порівнянні з наслідками захворювань, від яких вакцини захищають.

Насамкінець, маленька порада: підготуйтеся до вакцинації, не фокусуйте увагу дитини на реакціях, не перевіряйте зайвий раз, чи вже минула припухлість. Тоді поствакцинальний час мине спокійніше для вас і малюка.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook