Симптоми та перша допомога при струсі мозку

Про струс мозку чули багато хто. Це одна черепно-мозкових травм, що найбільш часто зустрічаються і від отримання якої не застрахований ніхто. Давайте поговоримо про проблему детально, щоб мати уявлення про симптоми, і знати, що потрібно зробити для першої допомоги.

Травмуватися можна взимку, послизнувшись на льоду, невдало впавши, у дорожньо-транспортній пригоді, отримавши удар по голові. Неприємність можлива в будь-якому віці. Особливо в дитинстві, з урахуванням непосидючості і цікавості, які межують з небезпекою для здоров’я. І у похилому віці, коли рухи вже не повні впевненості і точності, а навколишній світ часто не пристосований до комфортного існування.

Незважаючи на те, що травмуючий вплив призводить до оборотніх порушень функцій головного мозку, що відносяться до категорії легких, його треба сприймати серйозно. 

Симптоматика

З точки зору медицини, струс мозку характеризується функціональним порушенням зв’язків нервових клітин, що призводить до виникнення головного симптому – втрати свідомості безпосередньо в сам момент події. Зауважимо, що у дитини або літньої людини ця ознака може бути відсутньою.

Найбільш швидкою реакцією організму, можна вважати одноразову блювоту, нестабільну роботу пульсу у вигляді почастішання або уповільнення. Можливе збільшення частоти дихання і часткове порушення пам’яті.

Перераховані показники є тимчасовими, швидко приходять у норму, за винятком тиску в деяких випадках. Це пояснюється отриманим стресом. Температура тіла зберігається в нормі. Після повернення у свідомість, з’являються симптоми у вигляді:

  • головного болю і нудоти;
  • запаморочення і слабкість;
  • шуму у вухах і припливів крові до обличчя;
  • пітливості і почуття дискомфорту;
  • порушення сну.

Вони теж проходять в більшості випадків за тиждень. Іноді, для нормалізації стану, постраждалим потрібно два тижні. Головний біль та інші ознаки можуть зберігатися довше, залежно від різних причин, які може визначити кваліфікований лікар.

Вікова симптоматика

Це дуже важливі ознаки, характерні для самої травмонебезпечної категорії осіб – дітей і літніх. Рекомендуємо уважно прочитати їх для правильної поставлення діагнозу і адекватного надання першої допомоги.

  1. Діти. Немовлята і малюки дуже рідко втрачають свідомість. Для дитини зі струсом, характерна різка зміна кольору шкірних покривів в момент отримання травми. Особливо блідим стає обличчя. Частішає серцебиття. Досить швидко малюк стає млявим і сонливим. Годівля супроводжується зригуванням. Дитина неспокійна, погано спить. Ці симптоми зникають через два-три дні. Дітки трішки старші (дошкільнята) теж можуть не втрачати свідомість. Поліпшення загального стану у них спостерігається протягом трьох днів.
  2. Літні і старі люди. Для них первинна втрата свідомості є рідкістю, на відміну від молоді та осіб середнього віку. Але часто спостерігається просторова і тимчасова дезорієнтація. Відзначається наявність пульсуючих головних болей, локалізованих в потилиці і тривають до семи діб. Особливо інтенсивні болі у гіпертоніків. Травма супроводжується частими запамороченнями.

Знання вікової симптоматики особливо актуальне для молодих мам, які зможуть швидко надати першу допомогу дитині і обмежити негативні наслідки травми.

Діагностика

Ця травма не має лабораторної або інструментальної діагностики. Кістки черепа цілі, показники цереброспінальної рідини в нормі, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографії уражень не фіксують. Але, з метою виявлення тяжких уражень мозку, що маскуються під струс, госпіталізація проводиться. В основному, для детального обстеження потерпілого під наглядом фахівця.

Травма визначається за обставинами і показаннями свідків, симптомами і особистими спостереженнями лікаря, який запідозрить струс по порушенню координації, двоїнню в очах та іншим ознакам. Ускладнюють діагностику алкогольне сп’яніння, душевний стан. До уваги при встановленні діагнозу приймаються:

  • дані про втрату свідомості у момент самої травми за описом потерпілого і оточуючих;
  • наявність раніше зазначених симптомів;
  • відсутність ознак, що свідчать про більш важку травму – судом, паралічів, тривалого несвідомого стану.

Що робити, чим допомогти?

Перша допомога при травмі, схожій на струс головного мозку, полягає в нескладних діях, які здійснюють оточуючі:

  1. Постраждала людина розміщується в зручному положенні. При нетривалій втраті свідомості, що буває найчастіше, їй допомагають прийняти горизонтальне положення, трохи піднявши голову. При тривалому знаходженні без свідомості людину слід покласти на правий бік, з закинутою головою, обличчям до землі. При цьому треба зігнути ліву руку і ліву ногу під прямим кутом в лікті і коліні, якщо відсутні симптоми переломів кінцівок з хребтом. Ця поза називається «рятівною» і допомагає хорошій вентиляції легенів, витіканню рідини з рота. Перешкоджає западанию язика і захлинанню слиною.
  2. При наявності ран, що кровоточать на них накладається пов’язка.
  3. Якомога швидше викликається швидка допомога. Якщо потерпілий знаходиться в задовільному стані, можна звернутися за допомогою в травматологічний пункт.

Подальші дії виконує медичний персонал:

  1. Травматолог або невролог проводить огляд з рентгенограмою черепа. Щоб уникнути заниження ступеня тяжкості, проводяться комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна. Якщо такого обладнання немає в наявності, бажано зробити М-ехоскопію.
  2. При поставленні діагнозу струсу головного мозку, потерпілий підлягає госпіталізації у відповідне відділення лікарні.

Зцілення і подальший прогноз

Незалежно від ступеня передбачуваної легкості травми, всі постраждалі після встановлення діагнозу направляються на стаціонарне обстеження, тривалість якого залежить від ступеня тяжкості струсу. Як правило, це симптоматичне лікування у вигляді постільного режиму, спрямоване на дотримання спокою і здорового сну протягом декількох діб.

Відсутність ускладнень веде до виписки і продовження без медикаментозної терапії в домашніх умовах. Термін амбулаторного лікування два тижні. Дія препаратів, що призначаються при струсі головного мозку, спрямована на покращення функцій мозку і усунення дискомфорту від болю голови, порушень сну, нападів тривоги. Це лікарські засоби (снодійні, заспокійливі, що знімають больовий синдром) у таблетках, рідше в ін’єкціях.

Обов’язковим є річне спостереження у невролога після успішного результату. Прогноз сприятливий при правильному веденні процесу одужання і відсутності особливих факторів.

У частини потерпілих внаслідок знижується концентрація уваги і пам’ять. Їм притаманні стани депресії, підвищена тривога, дратівливість, стомлюваність. Для зникнення вказаних симптомів або їх ослаблення потрібен час, від декількох місяців до року.

Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook