стосунки

Як зрозуміти, що все скінчено: чотири вершники розлучення

Поставте собі шість запитань - і самі собі відповісте на те, чи варто боротися за стосунки, чи все ж таки поставити крапку і розійтися.
Іноді відчувати, що вам не подобається ваш партнер, – це  нормально. Ніколи не сперечаються і не сваряться хіба люди зовсім без особистих кордонів. Самі собою конфлікти – не привід негайно все кидати і розривати стосунки. Зрозуміло, що є речі, які є однозначно приводом для розлучення, навіть якщо ви любите свого партнера, незважаючи ні на що (йдеться, наприклад, про насильство). Але якщо це просто невдоволення, якісь розбіжності у поглядах, дрібні сварки, зауваження – як зрозуміти, що це остання крапля, і ваші стосунки опинилися в болоті, з якого вже не виберуться?

Чотири вершники розлучення

Психолог Джон Готтман описує чотири типи поведінки, які, не будучи самі по собі криміналом, гарантовано підривають стосунки. І назвав їх для звучності “чотирма вершниками” (розлучення). До них належать:
  1. Неконструктивна критика, тобто спрямована на всю особистість загалом. У дусі «ти як завжди» та «ти ніколи».
  2. Зневага – демонстрація своєї моральної переваги. Ви завжди гірші, дурніші, ви нікчемніші і таке інше.
  3. Глуха оборона – наполеглива відмова від визнання своєї частки відповідальності та відсутність спроб зрозуміти ситуацію з чужого погляду.
  4. Обструкція – це вже відмова від спілкування та взаємодії у принципі. Людина не сперечається і не просить допомоги, а уникає конфлікту всіма силами. Перетворюється на кам’яну стіну, але не ту, що захищає, а ту, яка вас не слухає.
Ці якості можуть бути в обох партнерів. Наприклад, якщо один постійно критикує другого, той згодом може повністю замкнутися в собі (обструкція). І це кінець, нехай часто затягнутий, але очевидний для спостерігачів із боку. Такий тухлий фінал прекрасної історії часто не зовсім очевидний зсередини. Тому, щоб зрозуміти – це у вас тимчасовий спалах роздратування або вже пора прощатися – варто поставити собі кілька запитань.

Чому виникає криза у сім’ї

Як зрозуміти, чи пора розстатися з партнером?

  1. З чим пов’язані проблеми у наших стосунках: з тим, що ми переживаємо, чи з тим, якими ми є?

Часто здається, що важкий клімат у сім’ї викликають якісь зовнішні чи тимчасові причини. Маленька зарплата – а була б більша, все було б добре. Маленькі діти – ось виростуть, ми виспимось і все буде добре. І іноді, справді, переживши важкий період, пара встає міцнішою та щасливішою. А іноді ні. Якщо ви вже досить довго разом, і ваші обставини неодноразово змінювалися, варто придивитися – чи змінювалися стосунки, чи ви бісили один одного і в горі, і в радості?

Психологи: щасливих сімей дуже мало

2. Як ми сваримося?

Люди часом оцінюють свої стосунки за їхніми найкращими моментами – чудовими побаченнями, спільними відпустками, добре якщо не за вдалими селфі. Але у здорових стосунках і конфлікти мають бути здоровими. Оцініть свою пару у ситуації, коли все погано. Якщо ви обоє здатні сваритися досить стримано і конструктивно – одна річ. Якщо кожен конфлікт – це кінець світу – інша. Питання на засипку: чи боїтеся конфліктів зі своїм партнером? Якщо так, то все й справді досить погано.

3. Чи намагалася я все виправити і скільки разів?

Багато хто говорить про роботу над стосунками, а самі нічого роблять. Інші ж, навпаки, готові знову і знову витискати всі соки зі себе, пробувати і так, і сяк. Іноді варто тверезо подивитися на те, що саме ви робили, як часто, і якою була реакція партнера на ваші дії.

4. Чи не залишаюся я у стосунках, бо надто багато чим заради них пожертвувала?

Чим більше ви у щось вклалися, тим складніше це покинути, навіть якщо йдеться про донати на покупку смарагдів у грі на мобільному телефоні. Що й казати про шлюб чи роботу. Перевірте, чи не перетворилися ваші стосунки на казино, в якому ваші внески ніколи не відіб’ються. Щоб врятувати решту ресурсів, їх можна лише припинити віддавати.

5. Скільки років я згодна жити в таких самих умовах?

Уявіть собі реалістичне майбутнє – ось приблизно так, як ви живете зараз, ви житимете через рік, п’ять, десять років. Ось так ви проведете вашу старість. Вас це тішить чи жахає?

6. І, нарешті, що ви самі порадили б подрузі, якби вона розповіла вам вашу історію?

Будьте своєю найкращою подругою і послухайтеся себе.
Авторка – Єлизавета Пономарьова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook