Здоров'я та краса Консультація лікаря

Як зробити оселю безпечною для алергіка

Алергікам та астматикам заборонено відвідувати цирк та зоопарк. А вдома їм варто відмовитися від вовняних покривал та ковдр, замінивши їх на синтетичні.

Яких правил потрібно дотримуватися, якщо у вас вдома – алергік, розповідає лікар-алерголог Тетяна ЯКОВЕНКО.

– Пил містить гриби, рослинні волокна, лусочки й екскременти комах, частинки епідермісу тварин і людини, тобто масу різних алергенів. Як правильно підтримувати чистоту в домі?

– Слід позбутися предметів і речей, які збирають пил. Якщо у людини алергія, їй треба відмовитися від вовняних покривал та ковдр, замінивши їх на синтетичні. Дітям не можна давати гратися м’якими іграшками. Важливо в оселі підтримувати температуру не вище 22 °С. Для попередження розмноження грибів у приміщенні вдаються до спеціального підсушування повітря. Є пристрої для зменшення концентрації різних часток у повітрі (фільтрація з механічним, електростатичним осаджуванням), спеціальні фільтри для систем опалення. Для прибирання оселі варто придбати пилосмок із НЕРА-фільтрами, що затримують алергени. Ним потрібно прибирати оселю раз на тиждень, а коли хворого немає вдома, регулярно робити вологе прибирання.

– Цвілеві гриби та мікрокліщі є поширеними алергенами. Як їх знешкодити?

– Грибів особливо багато в старій меблевій оббивці, у кімнатних зволожувачах повітря, на фіранках для душу, сантехніці, у сміттєвих баках, харчових відходах, сирих підвалах. Мікрокліщі живуть на частинках епідермісу людини і тварин, скупчуються в м’яких меблях, подушках та килимах. Чисельність мікрокліщів зростає у вересні та жовтні. Поверхні, на яких є сліди росту грибів, доцільно обробляти фунгіцидами. Також варто застосувати акарициди – спеціальні розчини для знищення мікрокліщів («Acarosan», «Acardust»), бензилбензоат, 3% розчин таніну. Аби позбутися кліщів, можна періодично виносити речі на мороз, опромінювати УФО. Ефективним буде застосування спеціальних щільних тканин і покриттів.

– Що робити, коли у домі живе тварина? Чи є безпечні для алергіків породи собак?

– Тварин і навіть риб (особливо корм для них) удома взагалі не варто тримати. При алергії на котячу чи собачу шерсть треба зробити все можливе, щоб позбутися тварини в квартирі. Але й за кілька місяців по тому в повітрі приміщення можуть бути залишки алергенів тварин. Найбільш небезпечний епідерміс кішок, який летючий і затримується тільки фільтрами з діаметром пор 0,3 мкм. Людям, які утримують собак, слід знати, що різні породи мають алергени різної сили, але безпечних у цьому плані не буває. До речі, алергікам та астматикам заборонено відвідувати цирк та зоопарк!

– У спальні людина проводить найбільше часу. Як зробити цю кімнату безпечною для алергіка?

– Насамперед з приміщення потрібно забрати килими і портьєри. Підлога має бути дерев’яною чи вкритою лінолеумом, меблі – дерев’яними чи металевими. Вікна слід затуляти жалюзі або бавовняними шторами. Усе
потрібно прати і мити. Двері та вікна у спальні мають бути добре підігнаними. У сезон цвітіння рослин, пилок яких може спровокувати алергію, потрібно завішувати відчинені вікна мокрою марлею.
Не зберігайте у шафі ковдри, вовняні вироби і все, що збирає пил. Подбайте, щоб дверцята шафи щільно зачинялися. Двічі на тиждень у спальні слід робити вологе прибирання. Хворому можна заходити в кімнату через 3–4 години після прибирання.
Алергікам та астматикам слід спати на поролонових подушках, раз на тиждень прати подушки і постільну білизну за температури не нижче як 55 °С. Давно відомо, що пил, який збирається у матрацах, – потужний алерген. Тому матрац варто помістити у пластиковий чохол з блискавкою. Коли в домі алергік, не слід заводити кімнатні рослини. У жодному разі вдома не курити, не користуватися освіжувачами повітря, інсектицидами, нафталіном.

Дата публікації: 31.07.2016 img Поділитися