Коли у грудях закололо…

Коли людина скаржиться на біль у грудній клітці, інколи навіть фахівцям складно сказати напевне, чи болить саме серце.

Лікарі констатують: за останні 25 років українці втричі частіше скаржаться на серцево-судинні захворювання, а смертність через недуги серця зросла аж на 45%. Це утричі перевищує смертність від раку, туберкульозу, інфекційних захворювань та СНІДу разом узятих. Статистика насторожує, чи не так? А ще варто додати, що інфаркт міокарда дедалі частіше стається у молодих людей. Як подарувати серцю другий шанс і продовжити свій вік, дізналися у кардіолога  Олени ВАСИЛЬКОВОЇ.

– «Щось у грудях закололо» – таке можна почути дуже часто. Та як відрізнити біль у серці від больових відчуттів іншого походження?

– Коли людина скаржиться на біль у грудній клітці, інколи навіть фахівцям складно сказати напевне, чи болить саме серце. Часто оніміння лівої руки пов’язують із захворюваннями серця. Однак такі відчуття можуть з’являтися і при остеохондрозі. Буває, пацієнти скаржаться, що біль з’явився після того, як вони різко повернулися. Найімовірніше, це хребтові болі. Інколи люди скаржаться на поколювання в грудях при стресах, нервових перенапруженнях. У такому разі потрібно з’ясувати передумови з’яви болю: чи було фізичне навантаження, чи посилюється біль при фізичному навантаженні, чи нітрогліцерин тамує біль тощо. Інколи й при виразковій хворобі шлунка чи дванадцятипалої кишки може виникати біль, який віддає за грудину. Тоді з’ява болю може залежати від прийому їжі. У будь-якому разі діагноз має ставити лікар.

– Які симптоми сигналізують про серцеві недуги?

– Найчастіше при захворюваннях серця з’являється пекучий стиснений біль за грудиною, який посилюється при фізичному навантаженні, приміром, якщо піднімаєтеся сходами, інколи може супроводжуватися задишкою. На з’яву такого болю передовсім мають звернути увагу ті люди, які є в групі ризику (мають надмірну вагу, гіпертонічну хворобу, цукровий діабет, підвищений рівень холестерину тощо). Коли біль виникає вперше, він може протривати 20–30 секунд, минути сам собою, тому більшість людей його ігнорують. У будь-якому разі коли з’являється больовий синдром, якого досі ніколи не було, варто звернутися до фахівця, щоб він провів діагностику.

– Ми досить часто легковажно ставимося до свого здоров’я: поболить і перестане. Як зрозуміти, що стан направду критичний? Як надати швидку допомогу самому собі?

– Діагноз «стенокардія» передбачає, що при фізичному навантаженні може виникнути стиснений біль за грудиною. У такому разі перше, що потрібно зробити, – зупинитися, перестати рухатися, дати організмові перепочити. По-друге, треба зняти больовий синдром, приміром, випити нітрогліцерин. Якщо біль виникає на фоні високого тиску, потрібно випити також препарати для нормалізації тиску.

Варто зауважити, що приймати нітрогліцерин без рекомендації лікаря ризиковано. Оскільки цей препарат має судинорозширювальну дію, він може призвести до різкого зниження тиску.

Нітрогліцерин діє протягом двох-трьох хвилин, коли є потреба, можна прийняти ще одну дозу препарату. Навіть коли стан стабілізувався, потрібно проконсультуватися з лікарем.

– У яких випадках потрібно негайно звертатися по допомогу до фахівця?

– Якщо біль у грудині має більш виражений і постійний характер (збільшилася кількість приступів або їхня тривалість, больовий синдром повторюється протягом дня або ж регулярно щотижня, коли потрібно заживати по кілька таблеток нітрогліцерину на день тощо), то йдеться про нестабільну стенокардію. У такому разі треба якнайшвидше звернутися до сімейного лікаря або кардіолога. Якщо біль не знімається нітрогліцерином протягом 20–30 хв або повторюється, бажано викликати «швидку», адже є загроза інфаркту.

– Насторожує те, що інфаркт перестав бути недугою людей старшого віку. Чому серед пацієнтів кардіологічного відділення дедалі більше молоді?

– Так, інфаркти справді помолодшали. Чимало наших пацієнтів – це люди працездатного віку. Дуже багато людей «швидка» привозить до лікарні просто з офісу. Нещодавно до нас потрапив з інфарктом дев’ятнадцятирічний юнак, маємо чимало пацієнтів віком до тридцяти років. Постає інша проблема: молодь  не вірить, що може хворіти, а тому не квапиться контролювати тиск і рівень холестерину, а періодичний дискомфорт у грудній клітці зазвичай ігнорує. Люди інколи забувають про елементарну профілактику – активний спосіб життя, відмову від куріння, збалансоване харчування. Куріння та стрес – цього для інфаркту достатньо.
Хто крайній за інфарктом?

•    ТОВСТУНИ. У людей з надмірною вагою дуже великий ризик судинних ускладнень.

•    ГІПЕРТОНІКИ. Коли тонометр тричі зафіксував показник 140/90, можна говорити про артеріальну гіпертензію. Не варто плутати цю недугу із так званим синдромом білого халата, коли у присутності лікаря в пацієнта підскакує тиск. Але якщо через кілька хвилин тиск не нормалізувався, можна запідозрити артеріальну гіпертензію.

•    ДІАБЕТИКИ. Цукровий діабет дуже небезпечний своїми наслідками, зокрема судинною патологією.

•    КУРЦІ. Нікотин робить судини менш еластичними. За офіційними даними, одна викурена сигарета підтримує тиск підвищеним до години. Це стосується не лише людей, що хворіють на артеріальну гіпертензію. Таким чином курці фактично прирікають себе на серцево-судинні захворювання.

•    ЛАСУНИ. На рівень холестерину в крові найперше впливає їжа, при цьому буває і вроджена, і сімейна дисліпідемія (порушення обміну холостерину). Аби підтримувати нормальний рівень холестерину, інколи достатньо замінити жирний сорт м’яса піснішим, смажене м’ясо – печеним або вареним. Надміру високий рівень холестерину лікують медикаментозно. Але навіть якщо людина заживає препарати для зниження холестерину, це не означає, що їй можна їсти все підряд.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook