насіння

Як заощадити на насінні: скільки купувати, як вибирати

З насінням часто не вдається вивести «норму»: то замало купили, то забагато. Чи є формула врожаю, яка допоможе вирахувати, скільки насіння треба купити, щоб овочів вистачило?

Коли приходить час купувати насіння, у кожного виникає запитання: а скільки його треба? Мало посієш, погано зійде – так і без запасів на зиму можна залишитися. Багато посієш – потім голову ламай, куди розсаджувати і кому роздавати, якщо сам не з’їсти… А добре насіння недешеве, та й город не гумовий.

Скільки насіння вам треба?

Візьміть ручку й аркуш паперу і запишіть всі овочеві культури, які плануєте вирощувати цьогоріч. Можна їх згрупувати таким чином:

  • коренеплоди (буряк, морква, селера, ріпа, редька, редиска…);
  • картопля (рання, середньостигла і пізня);
  • зелень (салати, кріп, петрушка, кінза, щавель, цибуля на перо, пряні трави…);
  • капуста (білокачанна, червонокачанна, пекінська, брюссельська, цвітна, броколі…);
  • часник і цибуля;
  • бобові (горох, квасоля, спаржева квасоля);
  • гарбузові (огірки, кабачки, гарбузи, патисони…);
  • помідори, перець.

Щоб розрахунок був точнішим, список варто конкретизувати. Наприклад, якщо білокачанну капусту вирощуєте переважно на квашення і зовсім трохи для свіжих салатів, то окремим рядком можна виділити ранні (салатні) сорти й окремо записати кількість середньо- і пізньостиглих. Це стосується огірків і помідорів.

Навіть якщо не обтяжувати себе подальшими розрахунками, цей список допоможе придбати лише те насіння, яке вам дійсно потрібне. Отже, зайвих грошей не розтринькаєте. Головне – не забувати відзначити те, що вже придбано або залишилося з минулого сезону.

На одних пакетиках кількість насіння вказують у грамах, на інших – у штуках, а ми вирощений врожай вимірюємо кілограмами, відрами і мішками. Треба усе це звести докупи. Врахувати треба кілька факторів.

Визначте врожайність

Аби визначити, скільки насіння потрібно, треба з’ясувати, скільки рослин може дати бажаний урожай. Це, мабуть, найскладніше, адже врожайність залежить від сорту, кліматичних умов, догляду, технології вирощування і т. д. Середню врожайність зазвичай вказують на пакетику насіння. Наприклад, якщо вказано, що білокачанна капуста обраного нами пізньостиглого сорту формує голівки масою від 2,5 до 4 кг, а такої капусти треба 20 кг, то виходить, що 5–8 капустин цю потребу цілком задовольнять.

Визначте схожіть

100% схожості марно чекати, і це не ознака поганої якості насіння, а його біологічна особливість. Наприклад, схожість насіння білокачанної капусти коливається в межах від 65 до 90%. Висновок: насіння треба купувати «із запасом» (15–20%); краще садити пророщене насіння.

Розрахуйте кількість насіння

Наприклад, на пакетику насіння моркви зазначено, що маса коренеплоду цього сорту – 130–210 г. Насіння в упаковці 2 г, це приблизно 1200-2000 штук. Схожість моркви – від 45 до 70% (у середньому 50-60%), тобто з цієї кількості насіння реально проросте не більше 600–1100 штук. Але за стандартного способу висівання (у рядок, з подальшим проріджуванням сходів) близько 50% (а то й більше) ми видалимо при проріджуванні. Тому максимально можливий урожай з цього насіння становитиме орієнтовно: 170 г (середня вага морквини) х 450 шт. = 76,5 кг. Реальний урожай – 60 кг.

Таким чином виходить, що теоретично лише 1 пакетик насіння може забезпечити  достатньою кількістю моркви всю сім’ю.

Враховуючи норми висівання моркви (на 1 кв. м – 0,1–0,5 г насіння), пачечки насіння вагою 2 г вистачить, щоб засіяти від 4 до 20 кв. м городу. Але хіба ми сіємо дрібне насіння раціонально? Ні, терпіння не вистачає! Тому й переплачуємо за насіння.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook