догляд за вишиванками

Сучасні, старовинні, вишиті бісером: як прати, сушити і зберігати вишиванки?

Як доглядати за вишиванками? Як прати і відбілювати вишиту сорочку? Як зберігати старовинні вишиванки? Як доглядати за сорочкою, що вишита бісером?

Вишита сорочка – не просто одяг, а символ, особливе вбрання, здебільшого святкове. Зазвичай її одягаємо на великі релігійні свята, як-то Різдво або Пасха, а також державні – у День Конституції або День Незалежності. Іноді вишита сорочка – це велика цінність для людини: спадок, раритет, сімейна реліквія. Сучасна вишиванка, ручної або машинної вишивки, зазвичай ще й дорога річ.

Хай яка вишита сорочка, усі хочуть аби вона якомога довше залишалася як нова. Тому слід знати, як за нею доглядати і як правильно прати, щоб не пошкодити тканину і зберегти кольори вишивки.

Як прати вишиту сорочку?

Якщо вчасно і правильно будете доглядати за своїми вишитими виробами, то вони довго прослужать.

Традиційні вишиванки виготовляють з домотканого або льняного полотна, а також прикрашають ручною вишивкою. Цей матеріал дуже делікатний, тому вимагає максимального дбайливого ставлення.

Вишиванки, вишиті шовковими нитками не рекомендується прати часто, адже з часом, вони втрачають блиск і колір.

Прати як традиційні, так і сучасні вишиванки, потрібно максимально делікатно!

  1. Темні або чорні вишиванки слід прати окремо від білих.
  2. Прати вишиванку можна лише руками. Навіть делікатне прання у машині може зіпсувати річ!
  3. Температура води для прання повинна бути не вище 30-40 градусів.
  4. Терти одяг не можна, особливо у місцях вишивки. Якщо вишиванка потребує більш ретельного прання, її можна на 20-30 хв замочити у теплій воді.
  5. Замість прального порошку слід використовувати засобами для делікатного прання без відбілювачів.
  6. Якщо плями, їх можна акуратно видалити зубною щіткою.
  7. Також позбутися плям допоможе додавання у воду невеликої кількості солі.
  8. Якщо річ перете вперше і боїтеся, що вона може полиняти, у мильну воду додайте трохи солі.
  9. Якщо у вас жорстка вода, використовуйте засоби для пом’якшення води з невеликим додаванням лимонного соку, особливо такий варіант підійде для темних тканин. Вовняні і шовкові нитки від жорсткої води збігаються при пранні, втрачають м’якість, блиск і швидше зношуються.
  10. Після прання треба ретельно прополоскати сорочку декілька разів у холодній воді, адже при висиханні залишки мийних засобів можуть зіпсувати структуру тканини, насиченість кольору ниток та пошкодити міцність волокон.
  11. При полосканні можна додати у воду невелику кількість оцту, – це додасть ниткам блиску.
  12. У жодному разі не можна після прання викручувати вишиванку, бо вона може деформуватися.
  13. Щоб позбутися зайвої вологи, можна використати махровий рушник: загорнути вишиванку у рушник і залишити на 10-15 хвилин. А потім перекласти вишиванку на сухий рушник і розрівняти.
  14. Прасувати вишивані речі можна, тільки якщо вони чисті, інакше ледь помітні раніше плями стануть явними, і їх буде важче відіпрати.
  15. Прасувати бажано вишиванку, коли вона злегка волога, щоб краще розрівнялася. Головне — прасувати лише по виворітній стороні за температури не вище за 190-200 градусів. Виверніть сорочку та постеліть зверху марлю, тільки тоді починайте прасування.
  16. Щойно випрасувану вишиванку не рекомендується складати, краще залишити її на вішаку, щоб дати можливість волокнам прийняти правильну форму.

Як відбілити вишиванку?

Вишиті сорочки з часом можуть жовкнути. Їх можна відбілити за допомогою аспірину. Для цього необхідно розчинити у 4 л гарячої води 6-10 таблеток ацетилсаліцилової кислоти. Кількість таблеток залежить від ступеня забруднення. Вони мають повністю розчинитися. Коли вода охолоне до теплої, замочити у ній вишиванку на кілька годин. Час від часу слід дивитися, чи відбілилася тканина. Коли зникнуть пожовтіння, сорочку можна сполоснути і висушити. Таким способом можна позбутися пожовтіння і на білих сорочках, і на кольорових, а також на вишитих скатертинах.

Як вивести плями поту з вишиванки?

Дуже ефективний “народний” засіб для виведення жовтих плям поту з білої вишиванки. Потрібно змішати перекис водню, засіб для миття посуду та соду, нанести на пляму. Потім випрати через деякий час.

Як зберігати вишиванку?

  • Якщо ви одягали вишиванку, обов’язково виперіть її перед зберіганням. Інакше з часом на ній можуть з’явитися жовті плями, особливо у місцях під руками та на шиї. І їх буде складно позбутися.
  • Вишивані речі необхідно зберігати окремо від іншого одягу та виробів домашнього вжитку. У сиву давнину наші прадіди зберігали вишивки у “куфрах”, дерев’яних скринях.
  • Зберігайте вишиванку у сухому та прохолодному місці, щоб запобігти появі плісняви та інших проблем.
  • Не зберігайте вишиванку в пластиковому мішку або контейнері, оскільки це може призвести до збільшення вологості та появи запаху.
  • Якщо у вас є кілька вишиванок, зберігайте їх окремо, щоб уникнути тертя та пошкодження.
Старовинні вишиванки
Старовинні вишиванки

Як зберігати старовинні вишиванки?

Головне правило зберігання старовинних вишиваних речей – уникати впливу прямих сонячних променів. Відомо, що навіть нові речі вигоряють на сонці, що ж казати про старовинні вишиванки, яким може налічуватися не один десяток років. Для них може бути небезпечним навіть розсіяне денне світло. Неспроста у давнину вишиваний одяг зберігали у скринях!

Найкраще зберігати вишиванки у повністю розправленому вигляді у коробках або на вішаках, щоб уникнути тертя та пошкодження у місцях складання. У складеному вигляді тривале зберігання призводить до появи застарілих плям та пошкодження полотна у місцях згинів.

Приміщення, де зберігаються вишиванки, має бути сухим і провітрюватися, без різких перепадів температури і підвищення вологості.

Щодо носіння старовинної вишиванки, то її не рекомендують одягати. Навіть один раз на рік. Звичайно, хочеться подивитися на себе у старовинному вбранні, але краще зробити на її основі репліку, тобто копію цієї вишиванки, а старовинну сорочку краще зберігати як реліквію для нащадків.

Сорочка вишита бісером
Сорочка вишита бісером

Як доглядати за сорочкою, що вишита бісером?

Сорочки та сукні вишиті бісером мають особливо урочистий вигляд і потребують ретельного делікатного догляду. Допускається лише ручне прання у теплій воді, без агресивних мийних засобів, без тертя і без викручування. Сушити вишиті речі краще в розправленому вигляді на горизонтальній рівній поверхні. Прасувати тільки у делікатному режимі, спершу перевіривши у непомітному місці, як на прасування реагує бісер.

Чи збереже вишиванка свій первісний вигляд після прання, значною мірою залежить від якості бісеру, який використали при її вишиванні. Неякісний бісер після прання може тьмяніти, лущитися, линяти.

Зберігати вишитий бісером одяг слід у розгорнутому вигляді в окремому чохлі обов’язково у темному місці, адже бісер погано реагує на сонячне проміння.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook