ландшафтний дизайн

Ландшафтний дизайн своїми руками: п’ять підказок дизайнера

Дізнайтеся про основні принципи ландшафтного дизайну та прислухатися до порад професіоналів - і ви своїми руками зможете створити сад своєї мрії!

Усі хочуть мати охайну і стильну присадибну ділянку, з ошатними квітниками і цікавими композиціями з декоративних рослин. Здавалося б, усе просто, в інтернеті мільйон фото – дивись і повторюй! Але на практиці відтвори ландшафтний дизайн або ідею з фото з мережі вдається не всім і не завжди. Мало вийти так красиво, але щось пішло не так… Послуги професійного ландшафтного дизайнера далеко не всім по кишені. Але не засмучуйтеся, у вас все вдасться. Варто дізнатися трішки більше теорії, освоїти основні принципи дизайну та прислухатися до порад професіоналів. І ви самі своїми руками зможете створити сад своєї мрії!

Як візуально збільшити ділянку?

Здавалося б, як її збільшити, якщо по периметру вже паркан стоїть? Для маленьких та вузьких ділянок ця проблема є актуальною, і її таки можна розв’язати за допомогою інструментів ландшафтного дизайну. Існують прості доступні способи, що дозволяють візуально збільшити простір.

“Відсунути” паркан

Мабуть, ви помічали, що вдалині предмети втрачають чіткість обрисів, контрастність і набувають блакитних відтінків. Відбувається це внаслідок заломлення світла на найдрібніших частинках (пил, вода) у повітрі. Ці знання можна використати, щоб візуально відсунути паркан вдаль. Потрібно посадити по периметру рослини з сіро-блакитним листям/хвоєю та ажурною фактурою. Це може бути обліпиха, ялина колюча, сизі та блакитні форми ялини звичайної та канадської, ялівцю, сосни. До речі, паркан також можна пофарбувати у сірий, блакитний або сизо-зелений колір – і він візуально “відсунеться”.

Ландшафтний дизайн ділянки біля дому своїми руками

Продовжити пейзаж

Цей прийом прийшов із садово-паркового мистецтва Китаю та Японії. Його мета – зробити сад природним продовженням навколишнього ландшафту. Рослини та матеріали повинні гармоніювати зі світом навколо: наприклад, якщо ділянка в лісі серед високих дерев, то варто садити дерева та кущі, характерні для вашої місцевості. У такому разі паркан має бути не суцільним: із сітки, дерев, кований, щоб продивлявся наскрізь.

дзеркало

Використати дзеркала

Змінити відчуття простору допоможуть будь-які дзеркальні поверхні:

  • дзеркала,
  • полірований метал,
  • полікарбонат,
  • вода.

Причому ефект може бути чисто декоративним, так і масштабним. За допомогою дзеркал можна змінити будь-яку непривабливу поверхню, перетворивши її на арку, хвіртку або вікно. Дзеркальна поверхня може складатися як з одного дзеркала, так і складатися з декількох однакових за формою і розміром елементів.

Будь-яка горизонтальна поверхня, що віддзеркалює, насамперед це водна гладь, подвоює об’єм. При цьому можна імітувати невелику водойму, просто поклавши на обрану ділянку відповідних розмірів дзеркало або чорний полікарбонат і задекорувавши «береги». Невеликі елементи декору із дзеркальними гранями створять неповторну гру світлових відблисків.

Габіони у ландшафтному дизайні: як прикрасити подвір’я і сад габіонами

Ефектний сад взимку

Зазвичай у холодну пору року подвір’я має нудний вигляд? Квіти не цвітуть, усі рослини тьмяні або під снігом, пейзаж одноманітний і нецікавий. Однак є дерева та кущі, що зберігають стабільну привабливість весь рік.

  1. Вічнозелений хвойні. Майже всі хвойні рослини належать до вічнозелених і декоративні будь-якої пори року. Усілякі пендули та штамби особливо ефектно виглядають під снігом.
  2. Незвичайні форми крони. Габітус (форма, розміри та будова рослини) особливо важливий у зимовий період для листопадних дерев та чагарників. Наприклад, плакуча форма крони завжди привертає увагу. Рослин з такою будовою безліч: плакуча береза, різноманітні верби, в’яз шорсткий, горобина звичайна, декоративні яблуні і т.д. Ефектні штамбові форми є у верби білої, цільнолистої та козячої, клена гостролистого, липи повстяної та дрібнолистої, черемхи віргінської та ін.
  3. Яскраві акценти. Взимку в саду особливо бракує кольору. Тут на допомогу прийдуть дерева та кущі з незвичайним забарвленням кори. У берези Ермана кора смугаста кремово-рожево-жовта, а у берези вишневої – червоно-коричнева. У клена зеленого, як відомо з назви, кора зелена, гладка, з білими смужками. Гарною корою мідного кольору відрізняється черемха Маака. Найяскравіші пагони – у дерева білого (червоні, малинові або фіолетові) та криваво-червоного (жовто-оранжево-червоні).
  4. Плоди, що довго висять на гілках, теж прикрашають дерева як ялинкові прикраси. Кисті горобини (червоні, жовті, помаранчеві і навіть білі залежно від виду), глоду та калини звичайної, плоди яблуні ягідної та інших декоративних яблунь тримаються до перших снігів або не опадають усю зиму.

освітлення

Грамотне освітлення

Освітлення в саду абсолютно необхідне як для зручності та безпеки, так і для краси. Система освітлення включає власне світильники, електрокабелі, вуличні розетки та вимикачі.

Клумби перед будинком: 20 цікавих ідей

Як правило, для грамотного розташування всіх елементів цієї системи залучають ландшафтного дизайнера та фахівців з монтажу, проте можна використовувати світильники на сонячних батареях. Головні плюси таких світильників – простота встановлення, мобільність, екологічність та відносно невисока ціна. Єдиний суттєвий мінус – залежність від погодних умов: яскравість і тривалість свічення залежать не тільки від потужності, а безпосередньо від тривалості світлового дня.

  • Найкраще природну красу листя підкреслює холодне біле світло.
  • Тепле біле або жовте світло створює відчуття затишку, проте зелені відтінки втрачають соковитість і візуально «буріють».
  • Дуже ефектним може бути кольорове освітлення. З ним потрібно бути акуратним, оскільки кольорове світло – це завжди акцент, а акцентів не повинно бути багато. Особливо виграшно кольорове освітлення виглядає в зимовий час і підсвічування водних об’єктів: ставків, каскадів і т.п.

Який тип світильника вибрати?

  • Дерева та високі кущі зазвичай підсвічуються прожекторами, спрямованими вгору під кутом, гірляндами та підвісними ліхтарями.
  • Квітникам особливу привабливість у нічний час надають кулясті світильники, низькі ліхтарі-стовпчики та точкове підсвічування, що встановлюється в ґрунт.
  • Плаваючі сферичні світильники для декоративних водойм створюють приголомшливий ефект.
  • Огорожу, стіни та фасад будинку підсвічують наземними прожекторами та навісними світильниками.

Як надати композиції закінченого вигляду?

Оформлення квітників та композицій не завершується підбором та грамотним розташуванням рослин. Їх варто доповнити натуральними відсипками:

  • подрібнений камінь ( щебінь, кам’яна крихта),
  • річкова та морська галька,
  • природні матеріали рослинного походження (кора, тріска, шкаралупа тощо).

Основне правило при виборі відсипки – гармонійне поєднання за кольором та фактурою з іншими матеріалами на ділянці.

Крім естетичної привабливості відсипання мають низку істотних плюсів:

  • Усі натуральні матеріали екологічні та безпечні.
  • Виконують функції мульчі, підтримуючи тепловий баланс ґрунтів та перешкоджаючи пересиханню ґрунту та зростанню бур’янів.
  • Згладжують нерівності.
  • Дозволяють декорувати будь-які за формою та розміром площі та створювати складні малюнки.
  • Матеріали рослинного походження при розкладанні додатково збагачують ґрунт поживними речовинами.

Як поєднати декоративні рослини та плодовий сад?

Традиційна дача з городом та великим плодовим садом поступово відходить у минуле. Багато власників заміських будинків воліє просто відпочивати на природі та насолоджуватися свіжим повітрям, не витрачаючи час і сили на сезонні роботи в саду. Крім того, плодові дерева та ягідні кущі часто не вписуються в загальний стиль саду. Але для тих, хто не мислить літнього сезону без власноруч зібраних екологічних плодів та ягід, є кілька рішень.

дерева на шпалерах

  1. Колоновидні сорти дерев. Колоноподібне дерево – це один вертикальний стовбур заввишки 2-2,5 м, що знизу догори обростає коротенькими бічними гілочками. Таке дерево менш довговічне і вимагає ретельного догляду, але займає мало місця і суттєво полегшує збирання врожаю.
  2. Плодові дерева на шпалерах. Такі рослини економлять місце, декорують стіни та огорожі, розмежовують простір. Шпалера – це вертикальна конструкція з одного або декількох дерев, гілки яких ростуть тільки в одній площині.
  3. Плодові ліани: зимостійкі сорти винограду, ківі можна вирощувати на будь-яких ґратчастих конструкціях, увивати ними альтанки, арки та перголи, пускати по паркану або стіні будинку.
  4. Ягідні кущі займають мало місця, можна обрати цікаві за формою рослини. Наприклад, штамбова форма червоної смородини завдяки яскравим ягодам і красивому листю дуже ефектно виглядає як вертикальний акцент у міксбордерах.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook