Суворий контроль доходів і витрат
Якщо ви отримуєте зарплату на картку, то, розтринькавши її, обов’язково зазирніть у мобільний додаток свого банку, в «історії операцій». І ви побачите, то там украй мало великих витрат. Річ у тому, що більшість з нас витрачає гроші не на великі покупки, а на дрібниці: купити морозиво по дорозі на роботу, доїхати на таксі, порадувати себе смачненьким по дорозі додому. 30, 50, 100 гривень – ось розмір більшості відрахувань із зарплатної картки. Саме так витікають звідти наші грошики.
Щоб уникнути цього, потрібно навчитися планувати свій бюджет. Ви сотні разів це чули, але це треба бодай один раз зробити: складіть план своїх доходів і витрат. Постарайтеся чітко дотримуватися цього плану. І обов’язково кожен день записуйте всі свої витрати. Таким чином, ви зможете оптимізувати свої витрати і виявити найбільш затратні зі своїх слабкостей і звичок.
План і список витрат можна вести як у щоденнику, так і в електронному вигляді – в комп’ютері або смартфоні. Існує чимало мобільних додатків, які полегшать вам завдання.
Правило конвертів
Щомісяця прогнозуйте свій прийдешній дохід. Це стосується не тільки зарплати, але і премій, підробітків, можливих грошових подарунків і навіть повернутих вам боргів. Це дозволить зрозуміти, якою сумою ви володієте.
Заздалегідь складіть список необхідних покупок на наступний місяць. Прицінитися до них, дізнайтеся ціну на потрібні вам речі в різних магазинах. Сплатіть їх відразу після того, як отримали зарплату. Слідом оплатіть всі обов’язкові платежі: податки, комунальні послуги, навчання, виплати по кредитах, страховці і так далі. Окремо відкладіть суму, яку ви плануєте виділити на кишенькові витрати своїм дітям і на допомогу батькам.
Решту суми розділіть на п’ять частин, і розкладіть у п’ять конвертів. У чотири конверти покладіть однакові суми – це бюджет на чотири тижні. У жодному разі (якщо, звичайно, не сталося форс-мажору) не виходьте за межі виділеної на тиждень суми. Якщо конверт «випадково» скінчився в середу – значить, до неділі ви без грошей. Це дисциплінує і дозволить розтягнути зарплату на весь місяць.
П’ятий конверт
П’ятий конверт – накопичення, заощадження. У нього кожен місяць відкладайте певну частку свого доходу (це може бути і 10%, і 20% – головне, щоб ви могли щомісяця відкладати приблизно однакову суму). У нього ж по можливості складайте всі невраховані заздалегідь доходи – наприклад, гонорари за підробіток.
Зрозуміло, конверти не обов’язково повинні бути реальними. Так, для накопичень підійдуть «скарбнички», які пропонують майже всім власникам карт банківські мобільні додатки.
Завдяки «п’ятому конверту» ви з часом сформуєте «запас на чорний/білий день», який допоможе в непередбачених ситуаціях: наприклад, при втраті роботи, проблеми зі здоров’ям, вихід з ладу техніки або гаджетів.
Щоб збирати було простіше, «п’ятий конверт» можна розділити на дві частини: недоторканний запас на форс-мажорні випадки і гроші, відкладені на конкретну приємну мету: відпустка, нове авто, ремонт і так далі.
Геть кредитки!
Головне правило людини, яка хоче перестати бути марнотратом – закрити всі кредитні картки і якомога швидше! Можливо, заради цього на якийсь час вам доведеться пожертвувати «п’ятим конвертом», але можливість вилізти їз боргової ями того варта. Мало того, що ви, нарешті, перестанете виплачувати банку відсотки, так ще і позбудетеся від спокуси витрачати більше, ніж заробляєте.
Платіть готівкою
Віртуальні гроші, безумовно, зручні – але за ними набагато складніше встежити. Гроші з рахунку випаровуються непомітно, а ось витрата готівки більш помітна: гаманець стає все тоншим. До того ж нам психологічно набагато складніше викласти на прилавок банкноту, ніж засунути в щілину шматок пластику. Так що конверти «на тиждень» краще переводити у готівку, і привчити себе оплачувати щоденні витрати реальними грошима.
Ще одна хитрість – готівки можна брати з собою рівно стільки, скільки ви плануєте витратити протягом дня. Це – хороша страховка від «ще одного горнятка кави або кухля пива».
І вже точно не варто з повною зарплатною карткою гуляти по магазинах. Якщо у вас заплановані великі покупки – зніміть готівку (рівно стільки, скільки потрібно) або купуйте онлайн.
Заздалегідь купуйте подарунки
Новий рік з купою подарунків? Гендерні свята, на які треба обдарувати всіх близьких і колег протилежної статі? Та ще й три дні народження у близьких друзів поспіль? Ну як тут не вийти за рамки бюджету! Перед такими глобально-витратними подіями і датами подарунки краще починати купувати заздалегідь. Складіть список: наприклад: в жовтні купуємо подарунки своїй половинці і дітям, в листопаді – батькам, на початку грудня – друзям, і тоді безпосередньо перед святом вам залишиться лише пробігтися за сувенірами для колег. Це ж краще, ніж викладати всю суму відразу, чи не так?
Стежте за акціями та купонами
Сайтами-купонаторами нехтувати не варто. Особливо коли мова йде про розваги. Там можна знайти купони зі знижками на ресторани, фітнес-клуби, салони краси, різні навчальні програми, відпочинок в заміських готелях, обстеження в клініках і багато іншого, економія виходить цілком реальна.
Ще один плюс купонів – можливість знайти хорошого майстра (перукаря, косметолога, майстра манікюру), не переплачуючи за пробний візит. І не бійтеся, що за купонами зроблять погано! Оскільки головна мета подібних акцій – реклама і пошук нових клієнтів, майстер буде намагатися, щоб ви прийшли до нього знову, вже за повною ціною.
Гарячі пропозиції
Зібралися в подорож? У вас є два варіанти заощадити: раннє бронювання путівок, готелів і авіаквитків або, навпаки, «горящі» варіанти. І те, і інше – набагато вигідніше, ніж купувати тур і квитки за місяць-два.