Напочатку осені садять цибулинні квіти, які цвітуть навесні: тюльпани, крокуси, нарциси, лілії, гіацинти, аліум (декоративна цибуля), проліски, мускарі, рябчики та інші. Але просто посадити цибулину в ґрунт недостатньо: потрібно знати терміни посадки для конкретного виду квітів, як підготувати ґрунт, які добрива внести, чим і як обробити цибулини та деякі інші важливі нюанси. Ми розповімо головні правила посадки цибулинних, щоб навесні ваша клумба пишно цвіла.
Які квіти саджають восени
Коли садити цибулинні квіти?
Терміни посадки цибулинних квітів залежать від двох факторів – виду рослини та клімату регіону: на півні і півночі країни вони відрізняються. Тому розраховуючи терміни, опирайтеся на знання про погоду у своєму регіоні або перегляньте довготривалий прогноз погоди. Головне — запам’ятати, що цибулинним необхідно щонайменше 3-4 тижні для вкорінення, поки ґрунт остаточно не промерзне.
За термінами посадки всі цибулинні рослини поділяються на три групи – рання, пізня та універсальна:
- з серпня по вересень садять: мускарі, хіонодокс, пушкінію, лілії, еритроніум, нарцис, рябчик;
- з кінця вересня та весь жовтень: тюльпан, гіацинт, гіацинтоїдес, аліум (декоративна цибуля), цибулинний ірис, сцилу;
- із серпня до кінця жовтня – крокус, білоцвітник, галантус (пролісок).
Деякі цибулинні можуть “вибиватися” із загального списку, а терміни їх посадки допускається зміщувати. Наприклад, лілії, білоквітники або крокуси часто садять протягом 2-2,5 місяців, з кінця серпня до кінця жовтня, якщо дозволяють умови.
Де садити цибулинні квіти?
- Сонячне місце. Більшість цибулинних, які висаджують восени, цвітуть напровесні. Деякі з них взагалі зацвітають, поки ще лежить сніг. Тому для цибулинних квітів варто обрати місце на добре освітленій частині ділянки: південних схилах, пагорбах, на альпійських гірках, які першими прогріваються. Цибулинними можна розбавити змішані посадки у квітниках, щоб досягти безперервного цвітіння протягом усього сезону.
- Без застою води. Цибулини багатьох квітів схильні до загнивання у перезволоженому ґрунті. Тому в місці посадки не повинні накопичуватися талі, а пізніше і дощові води. Висаджувати цибулини в низинах в жодному разі не можна. Якщо ваша ділянка низька, то зробіть високу грядку, облаштуйте якісний дренаж цибулинними або висадіть їх на альпійську гірку.
Як підготувати цибулини до посадки?
Передпосадкова підготовка цибулин включає два основні етапи:
- відібрати життєздатний матеріал;
- обробити фунгіцидами.
Немає сенсу садити цибулини явно некондиційні: пересохлі, травмовані або загнилі. Це даремна трата сил та часу.
Який вигляд мають хороші цибулини квітів?
- Цибулинка будь-якого виду квітів повинна бути щільною і важкою.
- Вона має бути покрита сухими природно забарвленими лусочками.
- Денце у якісного посадкового матеріалу сухе, жорстке, без вм’ятин.
- Якщо є з чого вибирати, то в першу чергу садіть цибулини середнього для конкретного виду розміру.
Перед посадкою усі цибулини потрібно обробити фунгіцидами
Цибулини схильні до ураження гнилями, тому їх перед посадкою потрібно обов’язково обробити фунгіцидами. Як знезаражувальний засіб можна взяти розчин звичайної марганцівки (2 г на 10 л) або фунгіцид, куплений у спеціалізованому магазині. Перед обробкою краще прибрати з цибулин лушпиння, що легко знімається. Іноді рекомендується для швидкого вкорінення повністю очищати цибулини від сухих лусочок. Однак на практиці помітного ефекту це не дає, а от пошкодити цибулину без захисних лусочок можна легко.
Як садити цибулинні квіти восени?
Якщо ви закладаєте новий квітник, то посадку цибулинних квітів почніть з обробки ґрунту:
- прибирання сміття;
- прополювання бур’янів;
- перекопування ґрунту з видаленням каміння, паличок та коріння інших рослин.
Оскільки у більшості цибулинних квітів коренева система невелика, то необов’язково надто глибоко перекопувати землю, достатньо розпушити 15-20 см.
Попри те, що цибулинні квіти (здебільшого) почнуть рости тільки навесні, їм важливо швидко вкоренитися. Адже зимують цибулини вже з кореневою системою, що почала формуватися. Якщо ґрунт бідний, то частина посадкового матеріалу може не встигнути вкоренитися та загине. Тому під час обробки ґрунту додайте в нього універсальне осіннє добриво для цибулинних квітів та інших багаторічників. Не використовуйте для підготовки ґрунту та осінніх посадок добрива весняно-літні добрива, тому що у них інший баланс поживних речовин.
Після перекопування і внесення добрив дайте ґрунту трохи влежатися. 2-3 тижнів буде достатньо, щоб цибулини потім не потонули або не спливли. Саме тому посадкові місця готують заздалегідь.
- У нових квітниках квіти цибулинні зручніше садити в борозни – так легше дотримуватися потрібної дистанції й інтервалу між цибулинами і рядами.
- Якщо ви вирішили ввести нові види квітів (або оновити їх) у вже наявну клумбу, можна садити в окремі лунки.
- Щоб цибулини під час росту не заглиблювалися у ґрунт і їх не “загубити” у квітнику, їх можна висаджувати групами у спеціальні контейнери з отворами. Замість цього можна використати будь-які сітчасті пластикові контейнери, наприклад, котячий лоток або ящик.
Глибина посадки залежить від виду рослин та розміру цибулин. Часто трапляються рекомендації щодо заглиблення в сантиметрах. Але для всіх цибулинних рослин існує просте правило: цибулини садять на глибину трьох цибулини. Після посадки необхідно полити грядки відстояною або дощовою водою, щоб ґрунт промок до глибини цибулин.