Квітник Садиба

Які квіти саджають восени

Не завжди вдається придбати потрібне насіння або саджанці безпосередньо перед посадкою, тому дуже важливо знати, як правильно зберігати посадковий матеріал, а які квіти потрібно садити саме восени.

У осінньої посадки є безперечні переваги:

– по-перше, висаджені або посіяні восени квіти почнуть квітувати уже в перший рік вегетації;

– по-друге, це звільнить вас від турбот з вирощування розсади взимку й заощадить час, який ви повинні були витратити на її висадження у відкритий ґрунт навесні;

– протягом осені й зими насіння в землі проходить природну стратифікацію, тому сходи, що з’явилися навесні, будуть міцними, зуміють добре перенести весняні заморозки і почнуть квітувати на два-три тижні раніше, ніж ті, що ви посієте навесні;

– висаджені восени квіти надалі менше піддаються хворобам і шкідникам;

– навесні, коли тане сніг, насіння осіннього посіву, що перебуває у ґрунті, поглинає в себе максимальну кількість вологи, що допомагає йому швидко розвиватися.

Квіти, посіяні навесні, можуть зазнавати нестачу вологи через те, що при підвищенні температури повітря посилюється її випар з верхнього шару ґрунту.

Як бачите, існує достатньо підстав для того, щоб зайнятися посадкою і сівбою квітів саме восени.

Квіти, які висаджують восени

Восени висаджують, а також ділять і розсаджують цибулеві рослини – пушкінію, мускарі, сциллу, крокуси, хіонодокси, нарциси, гіацинти, тюльпани та лілії. У цю пору ділять і пересаджують кущі астильби, півоній і хост. Добре будуть рости, якщо їх посадити восени, клематис, адоніс, аконіт, а також бруннера крупнолиста, флокс мітельчастий, рудбекія, дзвіночки, очиток, люпин, енотера чагарникова, геленіум осінній, ехінацея.

Посадка однолітників восени переважніша тим, що їхнє насіння, пройшовши в зимові місяці природну стратифікацію в ґрунті, дадуть наступного року квіти, які будуть і рости краще, і квітувати довше. Серед квітів, які краще сіяти восени, айстри і хризантеми однолітні, матіола, календула, чорнобривці, синя волошка, годеція, дельфініум, іберіс, лаватера, резеда, малькольмія, скабіоза, ешольція.

Посадка цибулевих квітів у жовтні

До середини жовтня можна саджати гіацинти й тюльпани. Гіацинти висаджують на глибину 17-18 см від дінця, а особливо великі навіть на глибину 20 см. Глибина посадки цибулин тюльпанів складає 15-18 см залежно від їхніх розмірів. Висаджені в середині жовтня тюльпани менше вражаються вірусами строкатості пелюстків.

Посадка цибулевих квітів у листопаді

Так пізно можна ризикнути посадити цибулини все тих же тюльпанів, якщо вони вам дісталися занадто пізно. Однак укоренитися вони зможуть лише в тому випадку, якщо протягом місяця буде стояти тепла погода, не холодніше 5 °С, інакше цибулини перестануть рости і вимерзнуть. Щоб не ризикувати, висадіть їх у будинку в контейнер на вигонку.

Посадка багаторічних квітів у жовтні-листопаді

У першій половині жовтня можна висаджувати і пересаджувати ті ж квіти, що й у вересні, якщо ви з якоїсь причини не встигли цього зробити. Наприкінці жовтня можна саджати конвалії, а також ділити і розсаджувати кущі півоній, що розрослися.

У листопаді, як правило, квіти вже не саджають, а тільки вкривають і мульчують їх на зиму.

Посів насіння квітів восени

Насінням деяких багаторічних квітів для проростання потрібна стратифікація – активізація холодом життєвих сил. Саме тому посадка багаторічних квітів восени є набагато більш виправданою, чим весняна. До багатолітників, насінню яких потрібна стратифікація, належать тирличі, аквілегія, лаванда, примула, дельфініум, морозник і зимостійкі сорти цикламенів. Та й посів насіння під зиму тих квітів, які в стратифікації не мають потреби, теж є цілком виправданим – сходи навесні проростають міцні, сильні, вони набагато рідше піддаються зараженню хворобами і нападу шкідників. З однолітніх рослин можна сіяти під зиму алісум, календулу, космею, лаватеру, гіпсофілу, годецію, іберис, волошку, ешольцию, нігелу. Посадка осінніх квітів, вірніше, посів однолітніх айстр і хризантем також здійснюється восени.

Кращий час для підзимового посіву – кінець жовтня або початок листопада, коли встановиться прохолодна осіння погода, хоча насіння, яке потребує стратифікації, можна сіяти навіть тоді, коли випаде перший сніг, але в цьому випадку грядку під посів потрібно зробити заздалегідь, поки ґрунт не промерз. Осінній посів квітів виробляється трохи густіше і дрібніше, ніж весняний, оскільки холодна зима знижує схожість рослин. Якщо навесні насіння зійде занадто густо, його завжди можна прорідити.

Коли купувати цибулини і саджанці квітів

Купувати посадковий матеріал найкраще перед самою його посадкою, однак це не завжди можливо. Цибулини й бульби літніх рослин продають, як правило, наприкінці зими, тому подумайте, де і як ви будете зберігати їх до посадки. Найкраще помістити їх у торф або пісок і тримати при температурі не вище 7 °С у підвалі або холодильнику. А ще краще висадити цибулини в контейнер для того, щоб перевалити у відкритий ґрунт, коли прийде час посадки.

Ніколи не купуйте навесні цибулини весняноквітучих культур – нарцисів, гіацинтів, крокусів і тюльпанів, оскільки існує висока частка ймовірності, що вони зберігалися на складі з осені, а це значить, що строк їхньої придатності вже минув, хоча за зовнішнім виглядом цибулин це можна й не визначити.

Купувати саджанці троянд з відкритою кореневою системою найкраще в середині жовтня, тому що восени, вибір саджанців більше, ніж навесні. Крім цього, бруньки на трояндах після посадки не встигають прорости до зимових морозів, а невелика підсушеність надземної частини троянд знижує ризик ушкодження морозами.

 

Дата публікації: 13.10.2020 img Поділитися