Струс мозку вимагає не тільки ретельного лікування і суворого дотримання рекомендацій лікаря, а й тривалої і коректної реабілітації, яка завжди є індивідуальною. Щоб швидше відновитися після травми, слід підійти критично до звичного раціону та способу життя і внести певні корективи.
Чим небезпечний струс мозку
Термін реабілітації після струсу мозку залежить від тяжкості травми та особливостей організму. Зазвичай після легкого струсу реабілітація триває до 10 діб, при травмах середньої тяжкості – до двох місяців, а у важких випадках на відновлення може піти пів року і більше. До факторів, що віщують погане відновлення, відноситься алкоголізм.
- Струс мозку: як розпізнати і як допомогти
У медичні практиці черепно-мозкова травма, одним з видів якої є струс мозку, вважається однією з найскладніших і найменш передбачуваних. Внаслідок отримання черепно-мозкової травми можливі як незначні, так і серйозні наслідки. Вони можуть проявлятися навіть через кілька років після травми. Серед найпоширеніших:
- Запаморочення, головний біль, потемніння в очах.
- Проблеми із ШКТ.
- Посттравматичні судоми.
- Амнезія.
- Проблеми з промовою.
- Деменція.
- Проблеми зі слухом, зором.
- Дістонія, рухові розлади.
- Параліч кінцівок.
- Тремтіння кінцівок.
- Безсоння, підвищена тривожність, депресивні стани.
- Дратівливість, поганий настрій, низька працездатність.
Тому важливо не тільки привести до норми фізичний стан, а й провести комплексну реабілітацію. Чим раніше почати відновлення після струсу мозку, тим більша ймовірність повернутися до нормального життя та мінімізувати наслідки травми.
- Симптоми та перша допомога при струсі мозку
Як пришвидшити одужання після струсу
Запорука одужання – спільні зусилля лікаря (іноді – спеціалістів різних профілів) і пацієнта. Це завжди спільні і комплексні дії. Потрібно суворо дотримуватися рекомендацій лікаря і призначеного лікування.
- Що таке контузія, її наслідки і лікування
Окрім того, щоб швидше відновитися після струсу мозку, слід підійти критично до звичного раціону та способу життя і внести певні корективи: налагодити режим дня, досягнути балансу між активністю і відпочинком, повноцінно харчуватися, дбати про здоровий і повноцінний сон, уникати стресів та емоційних сплесків.
- Відпочинок важливий для відновлення. Реабілітація після струсу мозку передбачає проведення значної частини часу у ліжку. Зверніть увагу, що організму потрібен не тільки фізичний відпочинок, а й інтелектуальний та емоційний. Тому слід утриматися від будь-якої розумової праці, у тому числі читання.
- У приміщенні повинна бути тиша і спокій. Можна слухати спокійну тиху музику, але не через навушники. Потрібно відмовитися від перегляду телевізора, комп’ютерних ігор та ігор у смартфоні (часта зміна кадрів негативно впливає на мозок).
- Уникайте діяльності, яка вимагає підвищеної концентрації уваги, наприклад, керування автомобілем.
- Поступово збільшуйте фізичні та інтелектуальні навантаження, тривалість навчання або роботи. Не допускайте інформаційного перевантаження.
- Стежте за сном. Для відновлення важливий повноцінний якісний сон.
- Легкі фізичні навантаження – за дозволом лікаря. Відмовтеся від важкої фізичної роботи. Якщо ви до травми голови вели активне життя, багато рухалися, тренувалися, перед тим, як повернутися до активності, проконсультуйтеся з лікарем. Безумовно, великі фізичні навантаження після струсу мозку протипоказані. Однак незначна активність може бути навіть корисною. Наприклад, можна поволі прогулятися пішки, зробити вправи на розтягування тощо. Але у будь-якому разі, перед тим, як будь-що робити, порадьтеся зі своїм лікарем, щоб не накликати зайвих проблем.
- Доповніть раціон риб’ячим жиром. Дослідження показали, що харчові добавки з риб’ячим жиром пришвидшують одужання у людей, які отримали серйозні травми мозку. Також варто їсти морську рибу та морепродукти.