Як правильно підібрати протизаплідні таблетки: поради гінеколога

Протизаплідні таблетки можна приймати лише після обстеження та консультації з лікарем. Призначаючи їх собі самостійно, можна зашкодити здоров'ю. Але варто знати, як вони діють та як їх обирають.

Як можна запобігти небажаній вагітності, які сучасні та безпечні способи для цього слід обрати, розповідає лікар-гінеколог Лада Рутецька.

– Лікарі все частіше рекомендують жінкам таблетовані комбіновані оральні контрацептиви, – розповідає вона. – У них дві складові. Перший з них, як правило, етинілестрадіол. Другий – синтетичний аналог прогестерону – статевого гормону людини. Перший – хімічний аналог нашого гормону естрадіолу, що виробляє організм жінки. Він відповідає за те, що блокує овуляцію – вихід яйцеклітини з яєчника. Але ефективним та безпечним такий контрацептив буде лише у комбінації двох компонентів та в оптимальному дозуванні, яке підбирає лікар.

Спочатку – обстеження

Етинілестрадіол у комбінованих оральних контрацептивах буває в дозах 20 або 30 мкг.

– Як і у кожного медичного препарату, він має протипоказання, – продовжує Рутецька. – Так перед тим, як призначати подібний препарат, жінка має пройти комплекс обстежень. При застосуванні препаратів з етинілестрадіолу діє ще одне застереження. У медичній літературі вже описано синдром гіперторможення овуляції – припинення її тривалий час. Він може виникнути у тих жінок, які довго користуються такими препаратами. – Однак цей синдром піддається корекції та овуляцію відновити можна, – продовжує лікар. – До того ж виникає таке ускладнення у дуже малого відсотка жінок.

Прогестерон дає баланс

Другий компонент, що входить до складу комбінованих оральних контрацептивів – синтетичний аналог прогестерону, нагадує лікар. Завдяки цьому компоненту відбувається баланс між двома гормонами.

– Цей гормон унеможливлює згубні наслідки, які може спричинити етинілестрадіол, – пояснює Лада Рутецька. – Це, зокрема, надмірне розростання ендометрію – внутрішньої слизової оболонки тіла матки, зміни у молочних залозах.

Сам естроген при тривалому застосуванні може викликати появу доброякісних пухлин в організмі там, де найбільше чутливих до нього рецепторів. А це насамперед – матка та молочні залози. Якщо протипоказань немає і препарат призначив лікар, приймати його жінка може як завгодно довго.

– Єдині умови, які мають дотримуватися, – раз на пів року проходити гінекологічне обстеження – зазначає фахівець. – До порівняння, якщо здорова жінка не приймає комбіновані контрацептиви, робити обстеження їй слід раз на рік.

Що робити, щоб 100% не завагітніти. Поради лікаря

Овуляція відновлюється

Якщо пара вирішує мати дитину, після відміни препарату овуляція має відновитися природним шляхом, додає лікар. Жодної додаткової стимуляції для цього не потрібно.

– В окремих випадках такі контрацептиви призначають, щоб потім, скасувавши їх, стимулювати овуляцію, – розповідає Лада Рутецька. – Але в цьому випадку не йдеться про всі препарати, а тільки про монофазні – вони містять однакову кількість синтетичних аналогів естрогену та прогестерону у постійному співвідношенні у всіх таблетках упаковки.

У трифазних, як каже лікар, до набору з 21 таблетки входять шість таблеток з одним дозуванням, п’ять – з іншим і 10 – ще з іншим.

– Часто запитують: які ж краще – монофазні чи трифазні? – додає гінеколог. – Монофазні призначають жінкам, у яких рясні та болючі менструації, проблеми з яєчниками, міоми до 2-х сантиметрів – доброякісні новоутворення в матці або аденоміоз – патологія внутрішнього шару матки.

Трифазні засоби, пояснює вона, – призначають тим, у кого матка зменшена у розмірах та недостатньо розвинені молочні залози. У таких контрацептивах висока доза естрогенів, які відповідають за зростання тканин матки і молочних залоз.

Розмір, обвисання, гормональні контрацептиви, схильність до раку: міфи про жіночі груди

Починають із меншої дози

Дозування етинілестрадіолу у 20 та 30 мікрограмів має значення і у вікових групах, продовжує лікар. Так, жінкам від 18 до 25 років і від 35 до менопаузи зазвичай призначають ті препарати, які містять 20 мкг. Дівчатам молодшим 18 років, який контрацептив краще вибрати, порадить дитячий гінеколог.

– Натомість жінкам максимально дітородного та сексуально активного віку – 25-35 років – 20 мкг може бути недостатньо, – пояснює гінеколог. Їм радять контрацептиви з 30 мікрограмами гормону. Але починати краще із меншої дози. Наприклад, якщо жінці у 26 років ідеально підходить препарат, що містить 20 мкг етинілестрадіолу, то їй ніхто не рекомендуватиме більше. Адже зайвої кількості цього гормону в організмі не потрібне, щоб не ризикувати виникненням онкологічних захворювань. Там – мікродози гормонів

Важче погоджуються на призначення гормональних препаратів жінки, які мають мастопатію (доброякісні новоутворення у грудях – прим. ред.), переконалася лікарка. – Це зумовлено, очевидно, тим, що у препаратах, які випускали раніше, був підвищений вміст етинілестрадіолу, – припускає пані Рутецька.

– Нинішні препарати містять мікродози цієї речовини. А це другий компонент, який у них позитивно впливає на молочні залози. Тому жінкам з дифузною мастопатією (початкова форма захворювання – прим. ред.) монофазний оральний контрацептив, за словами лікаря, тепер навіть призначають з лікувальною метою. Але перед цим обов’язкове ультразвукове обстеження молочних залоз. Якщо при обстеженні доброякісних пухлин не виявлять, але є ознаки дифузної мастопатії, такий контрацептив їй буде корисним, переконує пані Рутецька.

– Жінці не варто боятися й того, що, приймаючи гормональний контрацептив, вона погладшає, – каже Лада Рутецька. – Препарати цього покоління такого ефекту не дають. Жінка може набрати максимум кілограм-два ваги, але не більше. Прийом оральних контрацептивів має переважно циклічний режим із семиденною перервою. Але буває, як каже лікар, і безперервний прийом. Його частіше використовують із лікувальною метою для тих жінок, у яких рясні або дуже болючі менструації. Тоді таблетки призначають на 3-6 місяців постійного прийому.

Пропустили пігулку? Не проблема

В упаковці комбінованого орального контрацептива 21 таблетка. Ризик завагітніти існує тільки тоді, коли жінка забула випити якусь із перших семи таблеток і згадала про це більш ніж через 12 годин.

– Пігулки починають приймати з першого дня менструального циклу, – пояснює лікар-гінеколог. – Якщо “збій” стався на перших семи, і жінка згадала про це через кілька годин – проблеми немає. Як тільки згадала – нехай одразу вип’є. Якщо ж, наприклад, жінка не випила таблетку, як звикла, о 7.00, а згадала про це лише о 21.00, її все одно треба прийняти ввечері. Наступну – вранці. Однак у наступні сім днів тоді лікар радить додатково запобігати вагітності будь-яким іншим методом: презервативом, місцевим сперміцидом, перерваним статевим актом.

У всіх контрацептивів є і плюси, і мінуси

Комбіновані оральні контрацептиви, як і інші, мають і переваги, і недоліки.

– Якщо, наприклад, порівняти ефективність цих препаратів із презервативом, то гарантія захисту у презервативу – 80-90%, а в орального засобу – набагато вища, – продовжує Лада Рутецька. – Презерватив може просто розірватись. Тоді потрібна невідкладна контрацепція. Застосовувати її можна не частіше ніж раз на пів року. Якщо ж у пари за кілька місяців знову порвався презерватив, настав час подумати про інші засоби контрацепції, додає лікар. Більшість пар звикли користуватись презервативами, хоча не секрет, що чоловіки їх не надто люблять застосовувати. Їм зручніше, якщо жінка п’є пігулки. А для жінки оральні контрацептиви – додаткове гормональне навантаження. Ще одна перевага презервативу – у тому, що з ним жінка захищена від статевих інфекцій.

З комбінованим оральним контрацептивом, якщо не обстежені обидва партнери, – ризик існуватиме. Таке дослідження потребує часу та грошей. Презерватив набагато дешевший. Є пари, які користуються календарним способом запобігання вагітності. Лікар радить при цьому застосовувати ще й місцевий сперміцид (засіб місцевої контрацепції – прим. ред.).

– Календарний метод дає гарантію лише 40-60%, а місцевий сперміцид – 60-80%, – пояснює лікар. – Так пацієнткам раджу застосовувати обидва методи. Тоді гарантія – стовідсоткова. Але це за умови, що жінка має регулярний менструальний цикл. Інакше цей метод не дієвий. Жінкам, які вже народжували, гінекологи нерідко радять внутрішньоматкову спіраль.

– Є звичайні та гормоновмісні спіралі. Другі, разом із механічним бар’єром, також зупиняють овуляцію, – пояснює лікар. – Ставлять спіралі на п’ять років. Вони мають переваги і недоліки. Так, якщо спіраль – не гормономістка – жінка може завагітніти. А також є ризик виникнення доброякісних новоутворень матки. Перед встановленням гормоновмісної спіралі, потрібно пройти ті самі обстеження, як і перед призначенням оральних контрацептивів. Також потрібно проходити огляд у гінеколога кожні пів року, здавати аналізи на наявність ракових клітин та робити ультразвукове обстеження – раз на рік.

Які обстеження пройти

Обстеження, які потрібно обов’язково пройти перед призначенням комбінованих оральних контрацептивів:

  1. Анамнез: спадковість, тяжка терапевтична патологія, наявна чи перенесена онкологічна патологія, варикоз.
  2. Гінекологічне обстеження, у тому числі цитологічне та бактеріоскопічне – мазки перевіряють на наявність атипових клітин, форма яких не відповідає нормі.
  3. УЗД органів малого таза з обов’язковим визначенням товщини ендометрію – слизової оболонки матки.
  4. УЗД молочних залоз.
  5. Біохімічний аналіз крові, ліпідограма – комплексний аналіз крові, дає повне уявлення про порушення жирового обміну, коагулограма – таблиця або графік, що відображає сукупність показників згортання крові.
  6. Аналізи на гормони: ТТГ та Т4 – кількість гормонів щитовидної залози; АМС антитиреоїдні антитіла, щоб виявити наявні ознаки клімактеричного періоду; естрадіол – головний жіночий статевий гормон; ФСГ – гормон, який є і у жінки, і у чоловіка; ЛГ – гормон, необхідний нормальної роботи репродуктивної системи пролактин – дуже важливий багатьох функцій гормон, який виробляє гіпофіз.
  7. Консультація терапевта, ендокринолога та інших необхідних профільних спеціалістів.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook