З яскравим сонцем з’являється не лише гарний настрій, але й… пігментні плями на обличчі. Для багатьох людей, особливо жінок, гіперпігментація є значною естетичною вадою.
Як упоратися з таким дефектом шкіри, поцікавилася в професорки курсу дерматовенерології Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського Світлани Галникіної.
– Гіперпігментація – це результат надмірного утворення меланіну у верхніх шарах шкіри. – пояснює Світлана Олександрівна. – Внаслідок ультрафіолетового опромінення, гормональних порушень і механічного подразнення шкіри відбувається порушення пігментації шкіри.
Це може також спостерігатися при порушенні роботи залоз внутрішньої секреції (наднирники, статеві залози), захворюваннях печінки та жовчного міхура, при тривалій інтоксикації, хронічних інфекціях. Спричинити пігментні плями може й вітамінний дисбаланс, особливо за дефіциту вітаміну С. Пігментні плями можуть навіть передатися у спадок чи виникати внаслідок вживання певних ліків.
Вигляд і розміщення пігментних плям може сигналізувати про захворювання певного органу. Скажімо, за наявності плям на бокових поверхнях обличчя та у верхніх ділянках шиї варто звернути увагу на роботу печінки та жовчного міхура, навколо рота, підборідді – на функцію жіночих статевих органів і шлунково-кишкового тракту.
Отож, аби усунути гіперпігментацію, спочатку потрібно з’ясувати причину її появи.
Найчастіше з усуненням причини гіперпігментації нормалізується й стан шкіри, і в цьому випадку для освітлення пігментних плям достатньо скористатися відлущувальними засобами. Якщо ж гіперпігментація викликана будь-яким соматичним захворюванням, то освітлення пігментних плям не лише не принесе позитивного результату, але й може спровокувати серйозні ускладнення, наголошує лікар.
Нині в арсеналі естетичної медицини та косметології є величезний арсенал засобів, що дозволяють позбутися чи не будь-якого виду гіперпігментації. Щоправда, косметологічна корекція гіперпігментації повинна проводитися в двох напрямках: відлущування рогового шару шкіри та зменшення продукції меланіну, а також забезпечення надійного захисту шкіри від агресивного впливу ультрафіолету за допомогою косметики з УФ-фільтрами.
Традиційно при відбілюванні шкіри проводять відлущувальні процедури і зниження продукції меланіну. Для відлущування рогового шару застосовують хімічні та ензимний пілінги, апаратні методики. Для усунення епідермальної гіперпігментації застосовують поверхневі й серединні пілінги, які не зачіпають глибокі шари шкіри. Це можуть бути гліколевий, ретиноєвий, ТСА пілінги.
З апаратних методик найбільш поширеними та ефективними є лазерне шліфування, мікродермабразія й фототерапія.
Застосування лазерного шліфування, дозволяє видалити більшість видів пігментації, в тому числі веснянки й так звані вікові лентигіозні плями.
Мікродермабразія – це процес механічного видалення поверхневого шару шкіри за допомогою потоку мікрокристалів. Проводять її під місцевою анестезією. Після проведення кількох таких сеансів пігментні плями видаляються й поверхневі шари епідермісу повністю оновлюються.
За фототерапії використовують технологію інтенсивного імпульсного світла (IPL). Пляма поглинає світло, темніє, потім, по суті, цілком зникає. Перевага цієї процедури полягає також у тому, що імпульсне світло стимулює синтез колагену, що дає помітний ефект омолодження.
На жаль, результати лікування пігментацій ніколи не бувають стійкими, зауважує лікар, тому необхідно постійно захищати шкіру від сонячних променів. Один день перебування на яскравому сонці може звести нанівець зусилля багатьох місяців.
Не останнє місце у лінії засобів, що відбілюють шкіру, займають рослинні препарати. Це пояснюється значним вмістом у них фруктових кислот, фенолів. Отож і в домашніх умовах можна цілком успішно проводити певні процедури. Допоможуть у цьому сік лимона, грейпфрута, кислої капусти, свіжого огірка. Потрібно розвести сік з водою у пропорції 1:1 і протирати розчином шкіру двічі-тричі на день. Білосніжною зроблять шкіру й ягоди полуниці, суниці, порічок, смородини. Маску накладають на 20-30 хвилин, потім змивають водою. Аби шкіра стала світлішою, її можна протирати настоєм петрушки. Дві столових ложки петрушки залити склянкою окропу, настоювати майже три години, процідити. Можна настій заморозити й протирати кубиками льоду. Безумовно, існує безліч засобів для розв’язання проблеми пігментацій, тому для правильного підбору варто звернутися до кваліфікованого фахівця.
Маски для відбілювання шкіри та знебарвлення пігментних плям
Огіркова маска
Натремо на дрібній тертці свіжий огірок і змішаємо зі столовою ложкою живильного крему, призначеного для сухої шкіри. Для жирної шкіри візьмемо огірковий сік, змішаємо з однаковою кількістю горілки, настоюватимемо добу. Візьмемо марлеві серветки, змочивши їх у цьому складі та накладемо на обличчя. Такої кількості розчину вам вистачить на тридцять масок. Огірковий сік можна зробити й на досить тривалий час. Візьмемо для цього 100 грамів свіжих огірків, наріжемо їх дрібно та заллємо 100 грамами горілки, настоюватимемо протягом 8 або 10 діб у темному місці, згодом процідимо та зберігатимемо в холодному місці в закоркованій пляшці. Такий настій використовуємо для протирання жирної шкіри обличчя. Якщо додати в розчин живильний крем, то отримаємо живильну маску для сухої шкіри.
Маска з петрушки
Кілька стебел петрушки разом з корінням залити невеликою кількістю гарячої води й варити протягом 45 хвилин. Розімнути масу до отримання однорідної кашки. Масу нанести на обличчя. Тримати 20-30 хвилин. Змити теплою водою.
Маска з тертого хрону та яблук
Одне яблуко очистити від шкірки та натерти на тертці. Взяти таку ж кількість тертого хрону. Добре змішати масу та нанести на шкіру обличчя. Тримати маску 15 хвилин, а потім змити її теплою водою.
Маска зі свіжої капусти
Якщо у вас суха шкіра, зробіть маску з натертої на дрібній тертці свіжої капусти. Спочатку втирайте в шкіру нерафіновану олію. Потім просочіть серветку гарячим розчином питної соди. Після цього нанесіть на серветку масу з тертої капусти. Тримайте маску 15-20 хвилин і потім змийте теплою водою.