Для літніх людей та тим, хто має проблеми з опорно-руховим апаратом, потрібне спеціальне реабілітаційне обладнання: милиці, ходунки та багато іншого. Але такі пристосування припускають, що людині потрібна опора при ходьбі. Для переміщення на тривалі відстані або для людей, нездатних пересуватися самостійно, оптимальним варіантом стане інвалідний візок.
Тип управління
- Механічні візки — ручне керування. Це надійні, прості та стійкі конструкції з можливістю вибору різних налаштувань. Більшість виробів — для дому та вулиці. Вуличні моделі повинні бути з пневматичними колесами для кращої амортизації на дорозі.
- Електрокрісла — легкі моделі, для керування якими в підлокітник (пульта) вбудовано джойстик — досить натиснути на кнопку. Це дорогі візки. Варіанти з електроприводом не підходять для користувачів з деменцією, психічними розладами, серйозними порушеннями зору, епілептичним синдромом. Відносне протипоказання — порушення координації рухів.
Різновиди візків
- Тільки для будинку — інвалідні візки механічним управлінням і крісло-каталка, кероване асистентом.
- Універсальні — моделі для дому та вулиці, в яких колеса повинні бути стійкі до стикання з різними поверхнями.
- Активні, середньої та низької активності —,виготовляються з надміцних, але легких матеріалів, завдяки чому здатні витримувати високі навантаження. Це мобільні конструкції ручного керування дозволяють без перешкод займатися спортом, танцями й активними видами діяльності. Вони легко підлаштовуються під антропометричні параметри користувача.
- Багатофункціональні — моделі здатні змінювати нахил спинки та сидіння, глибину, ширину, висоту. Також змінюється висота підніжок, підлокітників тощо.
- Для дітей — конструкції підлаштовуються під вікові зміни дитини, додатково можуть комплектуватися пристосуваннями для комфорту (парасолькою, фіксаторами, сумкою та ін.).
Критерії вибору
Для виготовлення сучасних моделей використовують легкі сплави — полегшена сталь, авіаційний алюміній, титан. Вага стандартних візків варіюється в межах 5–19 кг, активних і спортивних конструкцій — 7–12 кг. Під час покупки варто керуватися наступними параметрами:
- Вага користувача — повним людям потрібна модель з посиленою рамою.
- Ширина сидіння — між тулубом і боковинами має бути відстань, завбільшки з ребро долоні, щоб уникнути натирання шкіри, здавлювання тіла.
- Ослабленим пацієнтам потрібен помічник для керування кріслом-каталкою.
- Дитячі візки вибираються залежно від діагнозу, зокрема при ДЦП в моделях повинні бути фіксатори тіла та інші спеціальні пристрої.
Інвалідні візки допоможуть людині з обмеженими можливостями відчути себе не настільки залежною від сторонньої допомоги та вести активне життя.