Здоров'я та краса Сам собі лікар

Як перестати панікувати і давати собі раду під час панічних атак

Небезпечний стереотип: якщо людина погано справляється з великими конфліктами, потрясіннями, іспитами, постійно боїться виступати на публіці або літати на літаку – то він слабак, щось робить не так, йому треба б напружитися. Але справа не у відсутності сили волі і самоконтролю, а банально в фізіології мозку. Це важливо розуміти і вчасно звернутися за допомогою.

Три історії про те, як панічні атаки заважають жити, навіть якщо їх не помічають

Карина прийшла на іспит з історії західного Середньовіччя повністю підготовленою. Але тільки вона сіла писати, з’явилися запаморочення, тремтіння, дискомфорт у грудях і відчуття, що насправді вона знаходиться зовсім тут. Часу і сил на питання про Вормський конкордат і силу-силенну тестових завдань не залишилося. При цьому ніхто і не помітив, що з Кариною щось не так. На наступний день у Карини зовсім не та оцінка, на яку вони з викладачем розраховували.

Артем любить спонтанні подорожі, за пару годин може вирішити змотатися до Києва, збирати речі і застрибнути в машину. Доїхав на велосипеді до Кракова. Вирішивши злітати в Стамбул, він купив недорогий квиток за пару днів до вильоту, приїхав в аеропорт – і не пішов далі паспортного контролю. Друзі умовляють його злітати на Кіпр з велосипедами, але він тепер відмахується. Про себе впевнений, що мало не помер – через прискореного серцебиття, болі в грудях і задишки.

Софія – блискучий біолог, але коли її запрошують прочитати лекцію, вона кожен раз відмовляється. Нещодавно вона кілька разів перенесла презентацію перед колегами.

Симптоми: страх смерті, страх втратити контроль над свідомістю, відчуття дереалізації (нереальності світу), озноб, задишка, запаморочення, потовиділення, нудота, оніміння, відчуття задухи, тремтіння, посилене або прискорене серцебиття, дискомфорт у грудях

Як відчути себе краще, якщо життя кипить, а хочеться сховатися під матрац? Потрібно розібратися, що насправді являє собою панічна атака. 

ВСД (судинна дистонія) або панічні атаки (ПА). Симптоми та лікування в  Харкові

Як мозок нас обманює

Напади паніки супроводжуються як розумовими симптомами, так і фізичними, тому їх часто плутають з іншими захворюваннями.

Починаються походи по лікарях і невиправдані обстеження, і людина приходить до думки, що його ситуація надскладна і абсолютно унікальна. А невірні уявлення про суть захворювань призводять до розвитку іпохондрії – психічного розладу, пов’язаного з надмірною підозрілістю і стурбованістю здоров’ям.

Перебіг хвороби це, м’яко кажучи, не полегшує: перше і головне в лікуванні – усвідомлення, що у вас саме панічні атаки. Іноді панічні атаки трапляються на тлі психічних захворювань або травматичного досвіду, але це необов’язково.

Панічна атака стає проблемою, коли обманює організм в тому, що він в небезпеці

Тому під час прогулянки по Карловому мосту, з якого впасти можна тільки спеціально, з’являється раптовий страх смерті. А під час урочистої промови на конференції здається, що те, що відбувається нереально. Це під час панічних атак з’являються напади ознобу і оніміння при роботі над новим проектом, а під час польоту на літаку здається, що ось-ось станеться якщо не серцевий напад, так задуха.

Що буде, якщо ніяк не лікувати панічні атаки

Панічна атака – це неприємно

Постійна тривога від того, що напад в принципі може статися, створює ще більшу напругу і провокує нові панічні атаки

Уникнення потенційно стресових ситуацій тимчасово полегшує життя, але не вирішує проблему. Людина розучується адаптуватися.

Нехорошу властивість панічних атак траплятися в звичній обстановці і в найнесподіваніший момент підсилює тривогу про нові напади. Тривога дуже виснажлива і ускладнює життя, ламає плани і заважати досягати цілей.

Крім того, ознаки панічної атаки іноді все-таки вказують на більш серйозні захворювання.

І як їх все-таки вилікувати

Автор «Автостопом по Галактиці» Дуглас Адамс використав рада «Без паніки!» часто, завзято і дружелюбно. І мав рацію.

  • Будьте готові витратити час – по-перше, щоб правильно діагностувати, є у вас панічний розлад чи ні. Наприклад, дуже важливо виключити патологію щитовидної залози і надниркових залоз. По-друге, налаштуйтеся на те, що якийсь час доведеться зосередиться на лікуванні.
  • Переживання щодо раціонального приводу – це взагалі-то нормально. Варто оцінити свої дії і можливості, спробувати дихальні вправи, методи релаксації або заспокійливі додатки.
  • Підрахуйте симптоми – у вас їх більше чотирьох і за останній місяць сталося як мінімум два таких нападу? Тоді запишіться на прийом до невролога.
  • Панічні розлади вилікують психофармакология, психотерапія і їх поєднання. На початку лікування лікар допоможе усвідомити проблему і те, що симптоми при атаках не пов’язані з серйозними захворюваннями, навчить контролювати емоції. Якщо не виходить, використовують когнітивно-поведінкову психотерапію – вона працює з внутрішніми установками людини. Це означає – якщо поміняти те, що ми говоримо собі в певній ситуації, можна впоратися з тривогою і змінити поведінку.
  • У випадку з псіхофармакалогіей лікар розробляє індивідуальний план прийому ліків. Це можуть бути транквілізатори, препарати кардіологічного ряду, бета-блокатори, антидепресанти. Боятися їх не варто – ці медикаменти овоча з вас не зроблять, не викликають звикання, але самостійно вибирати препарат – неприпустимо. Якщо неправильно підібрати психотропний засіб, є висока ймовірність отримати небажані побічні ефекти при цьому не вирішивши проблему в корені.
Дата публікації: 27.01.2021 img Поділитися