допомога

Як надавати першу психологічну допомогу, якщо ви не психолог

Надати першу психологічну допомогу може навіть людина, яка не є психологом. Просто зробіть ці п'ять кроків.

Якщо ви хочете допомогти людині, але не є психологом, дізнайтеся більше про те, як надати першу психологічну допомогу.

Алгоритм надання першої психологічної допомоги складається з п’яти кроків, під умовною назвою «5В».Це означає:

  • Впізнати.
  • Визнати.
  • Відреагувати.
  • Відскерувати.
  • Відстежити.

Як надати першу психологічну допомогу

Крок перший: «Впізнати»

  • Помітити та впізнати ознаки розладу, підійти до людини, висловити занепокоєння, запропонувати розмову.

Оберіть час і місце, де б вам не заважали провести розмову. Пропозиція поговорити, коли навколо багато людей, — не найкраща ідея. Знайдіть місце, де ви перебуватимете сам на сам, і лише тоді проведіть діалог.

Аптечка швидкої психологічної допомоги

Крок другий: «Визнати»

  • Неосудливо вислухати, розпитати, уточнити.

На цьому етапі ми приймаємо досвід людини та показуємо їй нашу готовність бути поруч з нею і слухати. Коли вона дала згоду поговорити з вами, запитайте її про почуття, симптоми і думки. Поцікавтеся, що людина відчуває і скільки часу це триває, що саме вона помітила за собою та що про це думає.

Вона може звинувачувати себе в розладі чи неспроможності подолати цей стан. На цьому етапі варто запевнити її, що психічні розлади — це такі ж самі захворювання, що потребують лікування та корекції, і людина не може бути в цьому винною.

“Гарячі лінії” безоплатної психологічної допомоги

Крок третій. «Відреагувати»

  • Запропонувати підтримку та допомогу, надати інформацію, заохотити до самодопомоги та пошуку додаткової підтримки.

Коли ми розпитали, вислухали, уточнили, встановили ближчий контакт і довіру, ми пропонуємо допомогу, знайомимо з потрібною інформацією, спонукаємо до методів самодопомоги або звернень по додаткову допомогу. При цих станах типовим може бути відчуття безнадії. Тому варто бути готовими до слів на кшталт «мені нічого не допоможе».

Запитайте, чи знає вона, що з нею відбувається і чи хотіла б дізнатися більше. Якщо так — надайте їй цю інформацію. Запитайте, чи потрібна їй допомога від вас, чи хотіла б вона мати якусь сторонню допомогу, можливо, фахівців. Запропонуйте методи самодопомоги.

Психологічна допомога дітям: де отримати безоплатну консультацію психолога

Крок четвертий. «Відскерувати»

  • Запропонувати звернутися за фаховою допомогою.

Якщо несприятливий стан триває понад два тижні, якщо він негативно впливає на повсякденне життя, якщо людині важко функціонувати, виникають проблеми на роботі та у спілкуванні з іншими — дуже важливо скерувати людину звернутися по фахову допомогу.

Крок п’ятий. «Відстежити»

  • Звернути увагу на стан людини, з’ясувати, чи зверталася людина до фахівців та яким був результат, надати додаткову підтримку у разі потреби.

Після того, як ми надали допомогу, підтримали, порекомендували, куди звернутися, ми звертаємо увагу на стан людини, з’ясовуємо, чи звертався/зверталася він/вона до фахівця, яким був результат, чи потрібна якась додаткова підтримка.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook