інуїти

Як контролювати гнів: дивовижний досвід північного народу, який не вміє злитися

Дослідниця прожила 17 місяців у сім'ї інуїтів, корінного народу Північної Америки. Найбільше її вразили не умови життя без благ цивілізації, а те, що інуїти ніколи не гніваються і не бувають сердиті.

У середині минулого століття аспірантка Гарварду Джин Бріггс зробила цікаве відкриття про природу людського гніву. Жінка прожила 17 місяців у сім’ї інуїтів, корінного народу Північної Америки. У цій місцевості не було жодних благ цивілізації, а взимку були морози нижче -40 градусів. Але найбільше дослідницю вразили не умови життя інуїтів, а те, що вони ніколи не сердяться. Дорослі мають виняткове вміння – контролювати свій гнів.

  • Коли вас переповнює гнів і ви “закипаєте”, зупиніться на мить…

Інуїти ніколи не злилися

Інуїти – один з корінних народів Північної Америки, вони проживають на третині території Канади.

Проживши у сім’ї інуїтів тривалий час, дослідниця Джин Бріггс помітила, що ці люди ніколи не злилися. Якось хтось із членів сім’ї перекинув гарячий чайник і пошкодив крижану підлогу. І при цьому ніхто не став сваритися гніватися. “Прикро”, – спокійно сказав той, хто перекинув чайник.

Наступного разу волосінь, яку плели не один день, порвалася, коли вперше закинули вудку. Але ніхто навіть слова нарікань не мовив – просто взялися плести нову волосінь.

На їхньому тлі Бріггс була постійно знервована, хоча намагалася контролювати свій гнів, однак була набагато імпульсивнішою. Тож вирішила детальніше з’ясувати, як батьки-інуїти навчають своїх дітей не нервувати і тамувати гнів? Як схильні до істерики діти виростають психологічно стійкими дорослими?

Якось Бріггс побачила, як молода мама грається з розлюченим хлопчиком близько двох років віком. Мама дала йому камінець і сказала: «Кинь його в мене! Ще. Кинь сильніше». А коли хлопчик кинув камінь у свою маму, і вона заплющила очі руками і вдала, що плаче, бо їй боляче. Це геть спантеличило дослідницю. Але потім з’ясувалося, що це один з прийомів, завдяки якому діти навчалися контролювати гнів.

Що цікаво, матері ніколи не підвищували голос на маленьких дітей. Кричати на дітей, сварити і навіть говорити з ними сердитим голосом – у цього народу вважалося неприпустимим. Навіть якщо дитина б’ється або кусається.

Інуїти вважають, що кричати на маленьку дитину – принизливо для дорослого. Це вчить дитину злитися, коли виникають проблеми. Батьки, які контролюють свій власний гнів, допомагають дітям вчитися робити те ж.

Як навчити дитину не гніватися, не злитися, не істерити

Коли дитина гнівалася: била когось або істерила, ніякого покарання не було. Натомість батьки чекали, поки дитина заспокоїться, а потім розігрували те, що сталося, включаючи реальні наслідки такої поведінки. При цьому вони завжди мали грайливий і веселий тон. Зазвичай, такі спектаклі починалися із запитання, що провокує дитину погано поводитися. Наприклад, якщо вона когось вдарила, мама могла спитати: «Чому ти не вдарив мене?» Якщо дитина починала бити маму – вона не сварилася, а показувала, що їй боляче. Ти зробив мені боляче і змусив мене плакати – ти цього хотів, так?

Такі міні-вистави мають не лише виховний ефект, а й навчають не піддаватися на провокації, ставати сильнішими емоційно. Вони дають можливість дітям повправлятися у контролі над своїм гнівом, коли вони спокійні. Ця практика є дуже важливою для дітей. Тому що коли людина вже сердиться, їй нелегко придушити свої почуття. Навіть дорослому.

Якщо ви практикуватимете контроль емоцій у момент, коли ви спокійні, у вас буде більше шансів впоратися з гнівом у критичній ситуації. У дітей можна побачити найширший список різноманітних емоцій. У них ще не до кінця розвинулася префронтальна кора головного мозку. Тому те, що ми робимо, реагуючи на емоції нашої дитини, фізично формує її мозок.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook