“Під час прийому мені часто доводиться чути скарги на загальну слабкість, відсутність мотивації, порушення сну, іноді навіть на підвищення артеріального тиску, – каже лікарка-терапевтикиня Дар’я Ксендзюк. – При чому найчастіше про це говорять молоді люди віком від 20 до 35 років”.
Якщо такі скарги озвучити пересічній людині, можна почути фразу: “Це все через те, що тобі нема чого робити!” Хоча проблема емоційного вигорання та депресії вже тривалий час поширюється у контексті достатньо актуальної проблеми, а підвищення тиску може бути не хворобою, а симптомом.
“Багато у кого “тиск” асоціюється з пігулками, поліклініками, “прокапатись”, але це все не про 20-30-ти річних! – каже лікарка. – Тоді в якості діагнозу пишуть три великі літери “ВСД” і відправляють людину… чекати 40-45 років, а там вже і “прокапатись” можна”.
- “Прокапатися” від тиску, для серця і щоб почистити судини. Чи дійсно крапельниці такі ефективні?
Як зміна харчування може покращити самопочуття?
За словами лікарки, із поганим самопочуттям можна і треба боротися. Найкраще почати зі збалансованого харчування.
- Nutrition Network of the European College of Neuropsychopharmacology (ECNP) (Харчова мережа європейсього коледжу нейропсихофармакології) виявила переконливі докази, що кетодієта (дієта з високим вмістом жирів і низьким вживанням вуглеводів) може зменшити кількість судом у дітей з епілепсією.
- Також було підтверджено, що Середземноморська дієта (харчування, що характерне для жителів середземномор’я) допомагає в боротьбі з депресією та тривожністю.
- Недостатність вітаміну В12 по’язали з підвищенням ризику появи втоми, депресією та погіршенням пам’яті.
- Така популярна останнім часом дієта Dietary Approaches to Stop Hypertension (дієтичні підходи до припинення гіпертензії) або DASH-дієта, що направлена на зниження артеріального тиску, також допомагає в зменшенні ризику розвитку депресії.
- Підвищення рівня вживання овочів та фруктів і збалансованість харчування покращує психічний стан та допомагає в боротьбі з втомою та депресією. Такий характер харчування також має величезний вплив на мікробіом кишківника (“корисні бактерії”), значно більший, ніж вживання пігулок.
- Деякі з досліджень показали, що характер харчування в дитинстві має сильний зв’язок з психічним та психологічним здоров’ям у майбутньому. А характер харчування вже в дорослому віці допомагає в профілактиці порушення когнітивних функцій (мислення, запам’ятовування) в більш старшому віці.
Не існує пігулки з вітамінами, що вилікує всі хвороби. Але є конкретні рекомендації, що допоможуть залишатись енергійним та мотивованим протягом багатьох років.