Як говорити з дитиною про ЦЕ

Не придумуйте казок про лелек і капусту, якщо хочете зберегти довіру у стосунках з дитиною. Єдина відповідь: «Я тебе народила»,«Ми з татом тебе народили».

Батькам буває дуже складно правильно і грамотно відповідати на такі відверті запитання дітей, як звідки беруться діти, що таке секс і подібні. І ще складніше не зніяковіти, не почервоніти і залишатися спокійним під час такої розмови. Як розмовляти з дітьми про це, консультує дитячий практичний психолог Ольга КРАМАРЕВИЧ.

1. Тільки правда! Не придумуйте казок про лелек і капусту, якщо хочете зберегти довіру у стосунках з дитиною і якщо не хочете, щоб малюк згодом почав шукати інформацію з інших джерел (вулиця, інтернет тощо). Єдино правильна відповідь: «Я тебе народила» або «Ми з татом тебе народили».

2. Відповідайте мовою, зрозумілою дитині (залежно від віку). 3-річному малюку скажіть: «Я тебе народила», «Ти жив у животику у мами, а потім з’явився на світ». Старшим діткам розповідайте, називаючи речі своїми іменами та зважаючи на те, що дитина уже знає.

3. Видавайте інформацію порціями. Не поспішайте з деталями і глибокими поясненнями, поки дитина сама не уточнить те, що її цікавить. Малюку може бути достатньо вашої відповіді «Я тебе народила». Не заглиблюйтеся в подробиці, поки дитина сама не запитає. Продовжуйте потрошки видавати інформацію. Дитині потрібен час, щоб переварити почуте. Малюк сам запитає вас, коли освоїть те, що вже почув.

4. Називайте речі своїми іменами. Частини людського тіла мають свої назви. Пеніс, вагіна – не соромтесь вживати їх з дітками від 5-ти років. Дитина повинна зрозуміти, що це не жарти, а досить серйозні теми.

5. Якщо не знаєте, що відповісти, так і скажіть! Попросіть дати вам кілька годин часу, щоб зібратися з думками і сформулювати відповідь. Підготуйтеся й обов’язково поверніться до цієї розмови, навіть якщо малюк уже забув.

6. Не забудьте наголошувати на тому, як сильно любили мама з татом одне одного, перш ніж захотіли синочка/дочку. І люблять до цього часу!

7. Якщо вам соромно, ніяково, незручно, дайте почитати книгу або почитайте її разом. Але дуже важливо перш ніж запропонувати книгу дитині, ознайомитися з нею самому. Щоб подолати зніяковілість, спробуйте розповідати так, ніби це урок анатомії для малюка (робіть поправки на вік).

8. Пам’ятайте, що краще дитина дізнається від вас про всі інтимні подробиці, ніж знайде відповіді з інших, не зовсім прийнятних, джерел!

Книги про ЦЕ, які варто прочитати і дітям, і батькам

«Відверта розмова про «це»», в-во «Країна мрій», 2009 р. Книга про Сергійка та Марійку, які отримали від батьків у подарунок книжку про сексуальне виховання. Братик і сестричка задають безліч запитань про появу немовляти на світ, про стосунки між чоловіком та жінкою та багато інших. На сторінках подарованої книги вони знаходять детальні відповіді на всі запитання, які їх цікавлять.

Бадирова З. А. «Уроки сексології. Дитяча енциклопедія», в-во «Школа», 2006 р. Буде корисною дітям від 9 до 12 років. У ній велика увага приділена психологічним проблемам підлітків і дорослих: дорослішанню, коханню, ревнощам, стосункам із батьками. Прочитавши книжку, читачі зможуть уникнути багатьох небезпек і непоправних помилок.

Пйотр Павлюкевич «Спокійно про ЦЕ», в-во «Свічадо», 2010 р. У книзі автор, який має великий досвід душпастирської праці з дітьми, підлітками та подружжями, делікатно, відверто й глибоко розкриває християнське бачення статевих стосунків. Книга, хоч і написана священиком, не нав’язує єдиних рішень, а просто дає поживу для роздумів. У ній знайдете багато повчальних історій. Наприклад, про те, чому потрібно одружуватись, що таке справжня любов, чому любов починається із числа три.

С. В. Суханов та Є. Г. Орлова «Сексуальна енциклопедія для підлітків», в-во «Основа», 2008 р. Енциклопедія має яскраві сучасні ілюстрації. У ній вичерпно розкрито багато тем, які необхідно знати підліткам, зокрема статеве дозрівання, гігієна, фізіологія, кохання, зачаття і народження дитини, венеричні захворювання, аборти та здоров’я.

Кароль Мейснер «Звідки беруться діти. Як розмовляти з дітьми про передавання життя», в-во «Свічадо», 2005 р. Книгу адресовано батькам, які не знають, як відповідати своїм 3-5-річним дітлахам на делікатні запитання. Автор книги – психолог, душпастир і психіатр.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook