поліпи

Від поліпів у кишківнику до онко: фактори ризику, симптоми, лікування

Що сприяє утворенню поліпів у кишківнику? Які симптоми? Наскільки поліпи небезпечні і як часто поліпи перероджуються у рак? Як позбутися поліпів? Розповідає лікар-проктолог.

Поліпи товстої кишки – доброякісні новоутворення слизової оболонки, що ростуть із стінки кишківника в його просвіт, і виникають найчастіше в прямій кишці (70%). За статистикою, чоловіки страждають у 2 рази частіше, ніж жінки. Детальніше про симптоми, лікування та профілактику поліпів розповідає хірург проктолог, кандидат медичних наук Андрій Гапонов.

Поліпи: причини, симптоми, діагностика

– Що сприяє утворенню поліпів у кишківнику?

– Факторів ризику утворення поліпів досить багато. Це характер харчування з переважанням рафінованих продуктів, що сприяють закрепам, хронічні запальні процеси в товстій кишці, дисбактеріоз товстої кишки. Також сприяє розвитку новоутворень зниження місцевого і загального імунітету, що сприяє зміні диференціювання і регенерації клітин слизової, а також захворювання біліарної системи та порушення продукції жовчних кислот, які надають мутагенну дію на слизову. Вагому роль відіграє куріння, алкоголь, ожиріння, спадкова схильність, вік.

– Як проявляються поліпи? Які симптоми захворювання?

– До клінічних проявів  захворювання належить виділення крові, дискомфорт у животі, розлади акту випорожнення (закрепи, проноси), зміни кольору випорожнення, випадання назовні (при низькому розташуванні і довгій ніжці поліпа).

– Як діагностують поліпи у кишківнику?

– Для діагностики спершу лікар збирає анамнез, далі відбувається пальцеве дослідження прямої кишки, ректороманоскопія, фіброколоноскопії (в тому числі, віртуальна), іригоскопія, УЗД, тест калу на приховану кров.

  • Лікар про геморой: усе, що ви хотіли знати, але соромилися запитати

– Які види поліпів бувають?

За кількістю поліпи бувають

  • одиничні,
  • множинні (характерні для сімейного аденоматозного поліпозу).

Поліпи бувають двох видів:

  1. аденоматозні (неопластичні) (це тубулярна аденома, ворсинчата аденома, тубулярно-ворсинчата аденома),
  2. неаденоматозні (неопластичні) – (гіперпластичні, ювенільні (у дітей), гемартоми (синдром Пейц-Егерса), ліпоми, лейоміоми, псевдополіпи (запальні поліпи при НВК, хвороби Крона).

Чим небезпечні поліпи і як їх лікують?

– Які можливі наслідки, якщо нічого не робити?

– При відсутності лікування поліпів можливі такі ускладнення:

  • гостра кишкова непрохідність (великі поліпи),
  • кровотечі, аж до анемії,
  • зневоднення (гіпокаліємія).

– Як лікують поліпи прямої і товстої кишки?

– Поліпи лікують лише хірургічним шляхом – видаляють. При низькому розташуванні (в анальному і нижньоампулярному відділі прямої кишки) лікар-проктолог здійснює трансанальну поліпектомію.

При високому розташуванні лікар-ендоскопіст проводить ендоскопічну поліпектомію.

При великих розмірах або малігнізації поліпа виконується колотомія з видаленням поліпа або резекція ділянки кишківника з поліпом.

– У яких випадках можна не видаляти поліпи?

– Якщо у пацієнта виявлено одиничний розміром до 0,5 см рекомендоване динамічне спостереження. Але є висока ймовірність, що він виросте в найближчі роки і його все одно доведеться видаляти.

Чим раніше поліп видалений, тим менша ймовірність розвитку онкологічного процесу. Через 5-15 років ворсинчасті і аденоматозні поліпи можуть малігнізуватися.

– Наскільки небезпечні поліпи і яка ймовірність їхнього переродження у рак? 

– Поліпи часто перероджуються в злоякісні пухлини, тому розглядаються як передракові захворювання. Ймовірність розвитку онкологічного процесу залежить від розміру поліпа (1 см – менше 1%, 1-2 см – 9,5%, більше 2 см – 46%), гістологічного типу і вираженості дисплазії.

Поширеність збільшується з віком і серед населення старше 50 років зустрічається в 25 – 35% випадків. Частота поліпів знижується в напрямку від прямої до сліпої кишки.

– Яка є профілактика появи поліпів? Як запобігти захворюванню?

– Найкращі профілактика – регулярні профілактичні огляди. ВООЗ рекомендує з 55 річного віку раз на три роки виконувати фіброколоноскопію.

При підозрі на новоутворення роблять біопсію (отримання зразків тканини слизової оболонки товстої кишки для гістологічного дослідження, що дозволяє точно встановити діагноз).

За статистикою, профілактична колоноскопія виявляє поліпи у 3% пацієнтів.

Тому не відкладайте відвідування проктолога. Довірте своє здоров’я професіоналам!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook