“Весь час в телефоні”: чи варто забирати у підлітка смартфон

Від батьків часто можна почути нарікання: "Дитина весь час сидить в телефоні". Багато хто бачить єдиний вихід: забрати смартфон. Та чи допоможе це? І що краще зробити в такій ситуації?

Одне з найчастіших запитань батьків до психологів: що робити з підлітком, який не вилазить зі смартфона? Весь час в телефоні… І також часто можна почути варіант простого рішення: відібрати телефон. На жаль, прості рішення складних проблем рідко призводять до чогось хорошого. Спробуймо розглянути цю проблему детальніше.

Смартфон – це погано?

Взагалі, звідки береться уявлення про те, що користуватися смартфоном дуже погано, і чи було все так чудово, поки не з’явилися смартфони?

Ідеальний шпигун: чому потрібно викинути свій смартфон

Згадаймо, що обмежувати свободу відпочинку дітей батьки намагалися завжди. Батьки взагалі рідко бувають задоволені, якщо діти проходять життєвий шлях, який відрізняється від їхнього шляху. А в умовах нашого суспільства, що стрімко змінюється, це неминуче. Колись батьки сварилися за читання книг, змушуючи дітей йти на різні хитрощі, наприклад, читати з ліхтариком під ковдрою. Пізніше з’явилися комп’ютери, підлітки стали проводити багато часу за ними, через що читання книг стало бажаною альтернативою в очах батьків. Нині їхнє місце зайняли смартфони, які дають величезні можливості спілкування та доступу до інформації.

Якщо смартфон – це лише інструмент, чому він так часто демонізується? Крім згаданого “він росте не так, як ріс я”, найчастіше старше покоління не має достовірного уявлення про те, що це за інструмент, які завдання можна вирішувати за його допомогою, і просто не знає, чим дитина з ним займається. А нерозуміння часто викликає як відторгнення, і знецінення. Мовляв, це все просто зло, дитина займається якоюсь фігнею замість того, щоб бути зрозумілою, прозорою, зручною і слухняною.

Як дітям користуватися смартфонами, щоб не нашкодити зору

Той факт, що дитина (в нормі) живе зовсім не для того, щоб бути зручною і слухняною, а також реалізовувати уявлення батьків про те, як дорослішати правильно, часто не береться до уваги.

Чи означає це, що звертати увагу на те, що дитина проводить більшу частину вільного часу, не розлучаючись з телефоном, взагалі не варто? Звісно, теж ні. Важливо розуміти, що таке дозвілля має певні причини, які можуть здаватися неважливими вам, але вони важливі для дитини. Важливо також розуміти, які альтернативи ви можете запропонувати, і чи справді можете, чи це тільки ваші фантазії про кращий світ.

Що дає підлітку смартфон?

Які завдання розв’язує підліток за допомогою смартфона?

  1. Насамперед, це, звичайно, спілкування. Людина взагалі істота соціальна, а у підлітковому віці саме спілкування з однолітками є для багатьох дуже важливим інструментом становлення, будучи як засобом, так і метою.
  2. Відпочинок через ігри та ненапружене споживання різноманітної інформації після навантаженого школою дня, чим “грішить” і величезна кількість батьків.
  3. Допомога в навчанні: пошук інформації, відповіді на завдання, читання, перегляд навчальних роликів, тренажери мови тощо.
  4. Можливість самореалізації: через зйомку відео, запис подкастів, малювання та навіть 3D-моделювання.
  5. Особистий простір: простір, де немає батьків!

Що буде, якщо забрати смарфон?

Отже, у підлітка вже є смартфон, який ви йому, мабуть, раніше і купили. Що буде, якщо смарфон просто забрати (якщо вам це взагалі вдасться)?

  • Це величезна образа дитини, яку позбавляють того, що яє для неї дуже великою цінністю. Образа, яка може викликати настільки сильну емоційну реакцію, що ви просто не в змозі впоратися з нею.
  • Це буде зайвим доказом того, що підліток досі залишається малюком для батьків, що його бажання неважливі, що йому вказують, що робити, замість того, щоб формувати діалог. Власне, що він об’єкт, а не суб’єкт.
  • Це позбавлення можливості спілкуватися з однокласниками та друзями, що неминуче зробить його в їхньому середовищі “не таким”, і не всі компанії це добре приймають, так само як і не всі діти здатні добре зносити цю відокремленість.
  • Це вивільнення великої кількості часу, який треба якось заповнювати! І досить наївно вважати, що дитина негайно побіжить робити ненависні уроки: скоріше згадає про телевізор.

Не забороняйте, а запропонуйте альтернативу

Чи це означає, що коригувати взаємодію підлітка зі смартфоном взагалі не варто? Звичайно, ні, але робити це треба не через жорсткі заборони, які ви навряд чи зможете переконливо пояснити дитині, а запропонувавши альтернативу.

  • Вам не подобається, що дитина спілкується через екран? – Дайте можливість спілкуватися наживо: нехай ходить на гуртки, їздить у гості, гуляє. Зараз є величезна кількість тривожних батьків, не готових відпускати дитину кудись саму мало не до повноліття, можливості возити її скрізь у них часто немає. Тож що залишається дитині?
  • Не подобається, що підліток грає у дурні ігри? – Купіть нормальний комп’ютер, навчіть (самі чи через якісь гуртки, курси) програмувати, займатися моделюванням, монтажем відео тощо. Величезна кількість високооплачуваних професій пов’язана саме з вмінням працювати на комп’ютері. Купіть гітару абощо.
  • Не подобається, що дитина нічим не цікавиться? – Зацікавте, займайтеся чимось разом! До речі, ви самі чимось захоплюєтеся в житті чи тільки заробляєте гроші? Як кажуть, “не виховуйте дітей – все одно вони будуть схожі на вас – виховуйте себе”.

Так що поспішати давати дитині в руки смартфон, безумовно, не варто (засмучує, що багато хто це робить ще в дошкільному віці). Але якщо вже ви його дали, варто прийняти наслідки свого ж дорослого вибору і діяти не як караючий, а люблячий батько.

Автор – психолог Микола Кулаков

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook