Загальна тривалість Великого посту разом зі Страсною седмицею – 48 днів. Чотиридесятницю встановлено на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсну седмицю – на згадку останніх днів земного життя, страждань, смерті й погребіння Христа. У цей час Церква закликає віруючих утримуватися від розваг, покидати погані звички, настійніше боротися зі своїми гріхами. Елемент Великого посту – наскільки можливо, утриматися від вживання м’яса, молока, яєць і риби, в тому числі у складі різних страв (риба дозволяється лише на свята Благовіщення і Входу Господнього в Єрусалим).
З якого віку належить розпочинати піст?
У церковних сім’ях це питання вирішується поступовим навчанням дитини свідомого посту. Для дітей піст може починатися з певних тимчасових обмежень. І не тільки в їжі. Це й відмова від перегляду деяких телепрограм, музики або комп’ютерних ігор. Важливо, щоб це був вибір дитини, а не заборона батьків. Дивлячись на батьків, маючи їх за приклад, син чи дочка повинні навчатися основ віри і християнського життя. Розпочинати дитину постити можна з часу першої Сповіді, тобто приблизно з 7 років.
Якщо день народження в піст, то як його правильно відсвяткувати?
Існує благочестива православна традиція утримуватися від святкувань протягом посту. За краще було б перенести відзначення після Пасхи, коли весь православний люд святкує і радіє. Але якщо ви все ж таки вирішили святкувати свій день народження в піст, то й проводити його бажано відповідно. Пісний стіл теж може бути святковим, а пісні страви – смачними. Від надмірного вживання алкоголю християнам необхідно утримуватися не тільки в пісні дні. А розважальну музику і танці можна замінити музикою спокійною.
Якщо в піст запросили на свято, відмовитися неможливо, а на столі скоромна їжа, як себе поводити?
Євангеліє навчає нас, що піст, перш за все, повинен бути перед Богом, а не перед людьми. Тому, якщо немає можливості утриматися від участі у святкуванні, то завжди існує можливість утриматися від споживання їжі непісної (скоромної). І це зовсім не обов’язково робити з викликом. Пам’ятайте, що від вашої поведінки буде залежати, чи виникне бажання жити християнським життям у того, хто поки що не постує. Якщо люди, які поруч з вами, знають, що ви постуєте, але все одно вмовляють вас скуштувати скоромного, то краще відмовитися – без злості, але переконливо. Знайте, що це спокуса, не стільки для вас, скільки для цих людей, які за вашою поведінкою будуть судити про Церкву і воцерковлених людей.
Кажуть, що тим, хто подорожує, дозволяється порушувати піст. Чи це так?
Дійсно, для тих, хто подорожує, піст послаблюється, але не відміняється. Сьогодні транспорт і обслуговування на ньому розвинуто так, що подорожування перестає бути випробуванням. А якщо подорожувати легко, то й постувати під час такої подорожі неважко. Коли ж під час мандрівки вас супроводжують, зустрічають або приймають люди, що не постують, або з інших причин немає можливості суворо дотримуватися правил посту, тоді дозволяється послаблення (як виняток, а не як правило). До речі, піст може бути послабленим для літніх людей, хворих, дітей, вагітних жінок та тих, хто годує.
Якщо не постував від початку, коли краще розпочати? Можливо, вже наступного року?
Не треба відкладати справу, важливу для власного спасіння, до наступного року. Починати постувати ніколи не запізно. Мета посту – це зустріч з Богом. Тому, якщо ви вирішили розпочати піст сьогодні, не треба відкладати це не тільки на рік, але й навіть на завтра.
Що порадити тим, хто вирішив постувати вперше?
Насамперед не треба думати, що це сумно і важко. Християни називають Великий піст весною душі. По-друге, нізащо не залишайте розпочатого посту. Піст – це шлях. І якщо трапляються падіння, треба знаходити у собі сили підводитися і крокувати далі. І останнє: піст – це не дієта. Тому слід пам’ятати, що головним є піст душі.
Тож необхідно приділити увагу молитві й добрим справам. Необхідно читати Святе Письмо, іншу духовну літературу, відвідувати храм, сповідатися, причащатися, допомагати ближнім, відвідувати хворих тощо. При цьому треба пам’ятати слова Христа, що піст не повинен бути зовнішнім, для людей, а внутрішнім, таємним.
Дехто стверджує, що можна постувати тільки перший і останній тижні. А як Церква ставиться до такого способу проведення посту?
Дійсно, існує така традиція. Але назвати її благочестивою неможливо. Може, й праві ті, хто каже, що краще постувати так, аніж ніяк. Але, з іншого боку, напівпіст – це не піст. Із погляду церковних канонів, порушення посту – є порушенням посту. А для того, щоб послабити або припинити піст, потрібні поважні причини. Одна з них – це хвороба. Але і в такому випадку треба порадитися і взяти благословення у духівника. До речі, постувати першу й останню седмицю, на прохання батьків, можна благословити дітям, підліткам, які тільки-но починають поститися.
Як гідно провести Великий піст? На що звернути увагу в першу чергу?
Великий піст – це час каяття і плачу за гріхами, час добрих, богоугодних справ. У ці дні кожний християнин намагається гідно підготуватися до Сповіді та Причастя. Протягом посту ми стараємося частіше бувати у храмі, більше читати Біблію та твори святих отців, одвідувати хворих та ув’язнених, допомагати ближнім та немічним. У ці дні ми утримуємося від зайвих веселощів та святкувань.
Що дозволено і що заборонено їсти у дні Великого посту?
Великий піст є постом суворим. Тобто крім м’ясного і молочного заборонено вживати й рибу. Але головне – не забувати, що піст тілесний є лише допоміжним у постуванні духовному. До того ж, існує дуже влучне висловлювання, що під час посту перш за все треба не їсти один одного. Це головне.
Великий піст: десять рецептів смачних пісних страв
Чи вважаються морепродукти (наприклад, кальмари, мідії, креветки) рибними стравами? Якщо ні, то чи можна вживати їх у піст?
Дійсно, за церковною традицією кальмари, мідії, креветки, а також краби, раки, устриці та омари не вважаються рибними стравами. Про те, що їх дозволяється вживати у суботні та недільні дні посту, є вказівка у богослужбовому уставі – Типікóні. На Афоні в недільні дні, навіть під час посту, вживають восьминогів. Але ми живемо не в Греції, і продукти, про які йдеться, у нас є делікатесами і коштують вони значно дорожче за м’ясо. А піст – це не час для зайвих ласощів. Хоча, можливо, саме морепродукти можуть стати прикрасою вашого столу під час свят, які припадають на піст.