Укусила змія: як надати першу допомогу

Які змії є отруйними і як надавати першу медичну допомогу при укусі змії, має знати кожен. Це може врятувати життя і здоров'я.

Кусу змії – це не тільки боляче. Якщо це була отруйна змія, це може мати небезпечні наслідки для здоров’я. Особливо небезпечні укуси для дітей, старих людей та осіб зі схильністю до алергічних реакцій та хронічними захворюваннями. У кожному разі треба знати, як надавати першу медичну допомогу при укусі змії, аби врятувати життя і здоров’я.

Як розпізнати отруйну змію

У природі відомо понад 230 видів отруйних змій, а три із них трапляються на території України і належать до гадюкових змій: вони мають відносно товсте і коротке тіло, вертикальну зіницю ока, голову, що досить чітко відмежована від тулуба, хоч і не має трикутної форми, як у більшості тропічних видів гадюк.

Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду. Другий пік – восени, – застерігають у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри й балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день вони можуть вигріватися на стежці, на пнях.

Пам’ятайте: змії не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки. Більшість українських змій (отруйних та ні) занесено до Червоної книги України, тому їх не варто вбивати.

Як запобігти укусу змії

Щоб не стати жертвою отруйних змій, варто бути обачними й дотримуватися простих правил:

  • Обирайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити у взуття.
  • Перевіряйте місце відпочинку. Перш ніж сісти на траву, камінь, хмиз або колоду — пошарудіть чи постукайте ціпком, палицею тощо, аби налякати змію.
  • Не торкайтеся руками неперевірених предметів, краще користуватися палицею. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями чи поваленими стовбурами дерев.
  • Не робіть різких рухів і не наближайтеся. Якщо побачили поруч змію, краще завмерти і зачекати, поки вона відповзе, або без різких рухів відійти убік. Тим більше не намагайтеся зловити чи вбити змію. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.

Як зрозуміти, хто покусав: 15 укусів, які варто знати. Фото

укус змії

Чим небезпечний укус змії

Дуже тяжкі наслідки укусу гадюки бувають зрідка, летальні — у виняткових випадках через індивідуальну реакцію, хронічні захворювання тощо і в разі ненадання медичної допомоги. Особливо небезпечні укуси для дітей, старих людей та осіб зі схильністю до алергічних реакцій.

Отрута змії діє миттєво: місце укусу болить, з’являється набряк, запалення. У тяжких випадках через 15–30 хв можливі нудота, блювота, діарея, блідість шкіри, підвищене потовиділення, тахікардія, запаморочення, поширений набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.

Що робити, якщо укусила змія

Якщо укусила змія, потрібно якнайшвидше потрапити до лікарні та отримати фахову допомогу. Адже укуси небезпечні саме ускладненнями, що можуть після них виникнути.

Якщо транспортування до лікарні займає багато часу, варто надати домедичну допомогу постраждалому:

  • забезпечте спокій та мінімум рухів;
  • давайте багато води;
  • місце укусу обробіть антисептиком;
  • зніміть з ураженої кінцівки одяг, прикраси, взуття;
  • дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії;
  • прикладіть до рани лід, обмотаний тканиною;
  • у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку;
  • не висмоктуйте отруту — це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
  • не накладайте джгут;
  • не припікайте рану;
  • не можна вживати алкоголь.
У лікарні можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook