Як зрозуміти, хто покусав: 15 укусів, які варто знати. Фото

Аби правильно обробити рану, треба знати, яка комаха чи змія вкусила або вжалила: бджола, оса, джміль, шершень, мошка, комар, овод, ґедзь, отруйний чи неотруйний павук, блохи, воші, кровососка, мурахи, кліщі, клопи, вуж чи гадюка. Як виглядає укус, фото, перша допомога.

Отруйна змія

У місці укусу отруйної змії спершу з’являється свербіж, через 10-15 хв утворюється набряк. Він стає максимальним через 10-12 год. Біль пульсуючий, незначний. Можуть злегка боліти лімфатичні вузли.

За тяжкого перебігу людина блідне, втрачає свідомість, відчуває запаморочення, нудоту. Можливе пониження тиску. Набряк починає зменшуватися через дві доби. Іноді в місці укусу (і по ходу судин) виникають геморагічні пухирі з кров’янистим вмістом, після яких залишаються виразки, які протягом тижня не загоюються.

При укусі змії потрібно негайно зателефонувати на 103 або самостійно дістати до найближчого медичного закладу. Лише медпрацівники можуть встановити, яка саме отрута потрапила в організм та як з нею боротись. Без належного лікування, стан людини може погіршуватись, іноді такі ситуації завершуються летально.

Одразу після укусу рану потрібно обробити антисептиком, накласти стерильну пов’язку, прийняти протиалергічний препарат. Пити якомога більше води. Прикласти рани лід.

Ні відсмоктувати отруту, ні припалювати чи розрізати місце укусу не можна! Також заборонено накладати джгут та вживати алкоголь.

Неотруйна змія

Найпоширеніша неотруйна змія – вуж. Він має характері яскраво-жовті “вушка”. Водяні вужі – болотно-зелені з темними плямами. Вуж має круглу зіницю, а гадюка (отруйна змія) – вузеньку щілиноподібну.

Але не завжди людина бачить, яка саме змія її вкусила – отруйна чи ні. Тому у будь-якому разі потрібно зробити такі дії:

  1. Промити рану проточною водою з милом.
  2. Обробити шкіру навколо укусу місцевим антисептиком.
  3. Накласти чисту пов’язку.
  4. Охолодити місце укусу, приклавши лід або пляшку з холодною водою.
  5. Не рухатися, щоб отрута не поширювалася організмом.
  6. Більше пити.
  7. Зняти з рук персні.
  8. Негайно звернутися у медзаклад по допомогу.
  9. Іноді при укусі вужа рекомендують зробити щеплення проти правця.

Укус бджоли – жало залишається в ранці

При укусі бджоли потрібно негайно витягти жало (оса жало не залишає!), тому що воно все ще впорскує отруту. Це потрібно зробити не пальцями або пінцетом, тому що в такому випадку в організм потрапить ще більше отрути. Треба взяти пластикову картку або тупу сторону ножа і провести, натиснувши, по ужаленому місці.

Далі місце укусу потрібно промити проточною водою з милом, обробити антисептиком. Прикласти лід або щось холодне.

Зняти неприємні відчуття допомагає сольовий або содовий компрес: 1 ч. ложка солі або соди на 1 скл. чистої води.

Потрібно пити багато води. Прийняти протиалергічний засіб.

Укус оси, шершня і джмеля

Ці комахи жала в рані не залишають і можуть вжалити повторно. Ужалене шершнем місце опухає, його укус супроводжується сильним і різким болем.

Місце укусу шершня розпухає, червоніє, з’являється гострий біль. Серед симптомів: прискорений пульс, нудота, блювота, холодні кінцівки, синюватий відтінок губ, вух і шиї. Можлива втрата свідомості. При появі цих симптомів слід терміново звернутися до лікаря. Маленькі діти і дорослі з ослабленим імунітетом дуже болісно переносять укус шершня.

Якщо шершень вжалив вас в руку – негайно зніміть кільця – інакше через набряк вони вріжуться в шкіру.

Обробіть рану так само, як при укусі бджоли. На місце укусу натискати не можна! Отруту видавлювати не можна! Розтирати місце укусу не можна!

У разі прояву сильної алергічної реакції, негайно відвезти людину до лікарні або викликати швидку.

Укуси ґедзів і оводів

  • Ґедзі часто бувають більшими за оводів, вони схожі на великих мух, в них дуже великі золотисті очі, прозорі або плямисті крила, є товстий хоботок. Самки ґедзів стають кровосмоками в період розмноження, самці безпечні.
  • Оводи дуже схожі на ґедзів, але зазвичай менші за розміром. Вони не жалять та не кусають.

Укуси ґедзя та овода швидкі, дуже болючі. Зазвичай місце ураження швидко опухає, червоніє, ущільнюється. Набряк може зберігатися кілька днів і супроводжуватися підвищенням температури тіла, алергічним набряком.

Чим ближче до голови був укус, тим небезпечніші можуть бути його наслідки. Найбільш небезпечні укуси ґедзів у шию та обличчя, бо вони можуть швидко викликати набряк Квінке та задуху. Наслідки укусу ґедзя особливо важкі у дітей. Якщо вкусили немовля – негайно викликайте швидку!

При укусі треба промити рану водою з милом, нанести протиалергічний засіб (гель або мазь проти свербежу та болю), прийняти протиалергічний препарат та знеболювальне.

Якщо запалення не зменшується, місце укусу гаряче, дужче болить – зверніться до лікаря.

Укус комара

Укуси комарів бачили практично всі, але всі одно часто плутають з іншими. Комариний укус – це почервоніння, з маленькою опухлою ділянкою, яка свербить.

Внаслідок укусу комара розвивається куліцидоз (алергічна реакція на укус комара), ступінь прояву якого має різну інтенсивність в залежності від індивідуальної реакції організму.

Після кусу утворюються пухирі, які можуть триматися від кількох хвилин до кількох діб. Набряк навколо укусу може бути розміром від 1 до 10 см. Крім свербежу, можливі також больові відчуття, нудота, блювота, головний біль. У такому разі треба негайно звернутися до лікаря.

У переважній більшості випадків укус комара викликає тільки свербіж. Щоб зняти зуд місце укусу слід обробити розбавленим нашатирним спиртом (1 ст. ложка спирту на 3 ст. ложки води) або розчином соди (1 ч. ложка на 1 скл. води). Можна до місця укусу прикласти кашку з соди (розвести соду водою до пастоподібного стану).

Якщо виникла алергічна реакція, потрібно прийняти препарат проти алергії.

Укуси бліх 

Дрібні червоні точки з роздутими в центрі укусу папулами – це укуси бліх. У центрі укусу видно два проколи, що не характерно для укусів інших комах.

Блоха може кусати багато разів. Якщо укуси розчісувати, вони довго загоюються, а на їхньому місці довго залишаються темні плями.

Першим неприємним симптомом при ураженні блохами є біль і сильне свербіння. Передовсім потрібно продезінфікувати рани, зняти біль, набряк і зуд. Промити холодною проточною водою з милом, обробити антисептиком. Для зняття зуду можна промити рану розведеним навпіл з водою оцтом або розчином лимонної кислоти.

Укуси клопів

Дуже схожі на укуси бліх, однак вони більш скупчені, іноді зливаючись в одну суцільну, червону пляму. Постільні клопи кусають як би по одній лінії. Число укусів одного клопа – від 3 до 5 проколів шкіри з почервонінням через проміжки в 2-4 сантиметри.

Спочатку потрібно промити уражене  місце прохолодною водою з милом або содовим розчином. Це трохи зніме свербіж. Після цього можна прикласти кубик льоду. Можна обробити маззю від зуду. У разі сильної алергічної реакції можна застосовувати антигістамінні засоби.

Укус павука

Всі павуки отруйні: за допомогою отрути вони здобувають собі їжу, захищаються. Але більшість павуків безпечні, тому що мають слабкі хеліцери, не здатні прокусити шкіру.

Слід від укусу павука – це дві точки на шкірі.

Укус отруйного павука

В Україні також трапляються отруйні павуки, переважно у південних регіонах. Укус таких павуків часто супроводжується сильним запаленням і навіть некрозом тканин.

Небезпечним для людини є укус павука-каракурта, більш відомого як чорна вдова. Це павук чорного кольору з кулястим черевцем, розміром 10-20 мм та з червоними крапками. У самця крапки зберігаються все життя, самка ж після спарювання червоних точок на черевці не має. Також існує повністю чорний різновид каракурта.

павук каракут чорна вдова

Укус павука чорна вдова
Укус павука чорна вдова

Каракути селяться на городах, у бадиллі квасолі, картоплі, помідорів та інших культур. Іноді павуки заповзають в дачні будинки. Каракуртів можна зустріти під полінами, камінням, у густій траві. Тому треба уважно оглядати місця для відпочинку, одяг і взуття для праці на дачі. Врожай варто збирати в господарських рукавичках.

Отрута каракурта в 15 разів сильніша, ніж отрута гримучої змії. На місці укусу залишається незначне почервоніння, а через 10-15 хв з’являються прояви отрути: сильні болі в грудній клітці, животі, попереку, судоми, запаморочення, блювота, характерне посиніння обличчя, оніміння кінцівок, можлива втрата свідомості. Часто настає сильне психічне збудження, страх смерті. Смертність від укусів каракурта становить 4%-6%.

Дуже важливо терміново викликати швидку або доставити людину в лікарню. Особливо якщо павук вкусив дитину, літню людину або особу, яка має сильні алергічні реакції, гіпертонію, серцеві захворювання.

Вкушену кінцівку треба знерухомити, зняти з неї одяг, взуття, прикраси. На місце укусу прикласти чисту суху пов’язку. Людині потрібно пити воду невеликими порціями, прийняти препарат від алергії.

Укус мошки

Супроводжується сильним почервонінням з папулою в центрі. Потрібно обробити місце укусу антисептиком. А щоб зняти зуд, можна нанести водний розчин соди (1 ч. ложка соди на 1 скл. води).

Укус кліща

Має кілька стадій. На першій стадії ви нічого не відчуєте, а лише побачите паразита, який впився в шкіру. На другій стадії почервоніння розростеться навколо укусу.

Пам’ятайте, що кліща не слід висмикувати, тільки викручувати, а ще зберегти і здати на аналіз в лабораторію.

Укус мурахи

Реакції на укус мурашки різні і залежать від їх виду. Так, мураха-жнець залишає в рані невелике жовте жало. Її укус незвичайний тим, що біль утворюється повільно і мало помалу стає все сильнішим протягом наступних 6-24 год. А укус мурашки Ріхтера може привести до утворення стерильного гноячка.

Укус воші

Воші кусають не тільки голову, але й шию. Ознаки укусів: почервоніння і набряк пошкодженої шкіри, відчуття печіння, а також свербіж. Укус викликає сильне свербіння і залишає маленьку червону крапку.

Місце укусів обробляють милом і змивають теплою водою. Уражені місця змащують горілкою або спиртом, розведеними з водою 1: 1. Таким чином, укуси знезаражуються і інфекція не проникає вглиб. Можна нанести мазь проти свербежу. Важливо позбутися вошей, інакше повторних укусів не уникнути.

Оленяча муха (кровососка)

Комаха може переносити захворювання під назвою лихоманка кролика. Симптоми: виразки на шкірі, лихоманка, головний біль. Укус залишає червону пляму і незвичайно болючий.

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook