Фахівці Національної служби здоров’я України розповіли про пакет послуг “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”
Куди можна звернутися зі скаргами на психічне здоров’я?
Зі скаргами на психічне здоров’я можна звернутися до сімейного лікаря. Починаючи з кінця 2022 року, лікарі ПМД надають повноцінну психосоціальну допомогу. Всі лікарі та медсестри медзакладів, які укладають договір за пакетом “Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”, проходять навчальний курс з ведення та лікування пацієнтів з психічними і неврологічними розладами. Тому мають додаткові навички із роботою зі скаргами пацієнтів на психічне здоров’я.
Спочатку сімейний лікар має отримати згоду пацієнта чи пацієнтки на скринінг на психічні розлади. І лише при позитивному результаті проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. Оцінка психічного статусу дорослих пацієнтів спрямована на виявлення психічних і неврологічних розладів, дітей — на виявлення емоційних, поведінкових розладів, ознак насильства (фізичного, сексуального, емоційного, занедбаності та інших форм жорстокого поводження).
Прочитайте також: Яка психологічна та психіатрична допомога є безоплатною?
За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:
- направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
- направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
- першу психологічну допомогу. І не тільки пацієнтові! А й членам родини, які доглядають за пацієнтом чи пацієнткою;
- складання плану ведення та лікування пацієнта/пацієнтки з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
- моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
- забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
- надання медичної допомоги телемедичними засобами (телеконсультування/телевідеоконсультування у режимі реального або відкладеного часу) та ін.
Повний перелік послуг в межах пакету – на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2024”: https://contracting.nszu.gov.ua/…/kontr…/vimogi-pmg-2024 п. 30.
Прочитайте також: Безкоштовна психологічна допомога: контакти організацій, які працюють безоплатно
Хто такі мобільні мультидисциплінарні команди?
До пацієнтів із розладами психіки та поведінки може виїхати мобільна команда туди, де вони знаходяться. До складу мобільної мультидисциплінарної команди входять психіатр (та/або психіатр дитячий за умови надання допомоги дітям), психолог або психотерапевт та медична сестра. В основному такі команди орієнтовані на надання допомоги пацієнтам, яких виписали після стаціонарного лікування.
Що безоплатно отримують пацієнти?
- Огляд членами мультидисциплінарної команди та надання психіатричної та психосоціальної допомоги особам із розладами психіки та поведінки.
- Формування індивідуального плану лікування і реабілітації.
- Підтримку пацієнтів у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби.
- Оцінку соматичного стану пацієнтів та видача електронного направлення (при наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги.
- Визначення потреби пацієнтів з розладами психіки та поведінки в паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного е-направлення.
- Визначення потреб пацієнтів з розладами психіки та поведінки у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін.
Повний перелік послуг опублікуваний на сайті НСЗУ: https://bit.ly/40rJvix (п.21).
Де надається допомога пацієнтам в межах пакета “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”?
Психіатрична допомога надається мобільними командами за місцем перебування пацієнтів. Також за погодженням з пацієнтами чи їхніми рідними така медична допомога може надаватись за місцем базування мультидисциплінарної команди. Крім того, пакетом передбачена можливість консультування (разі потреби) пацієнта/пацієнтки телемедичними засобами.
Як часто мобільна команда має приїжджати до пацієнта чи пацієнтки і хто повинен оплачувати пальне?
Кількість візитів до пацієнта та/або візитів пацієнта за місцем базування команди планується відповідно до індивідуальних потреб. Але не менше ніж 4 візити на місяць, з яких щонайменше 50% мають бути за місцем перебування пацієнта.
Пальне для виїзду забезпечує медичний заклад. Пацієнти чи їхні рідні не мають оплачувати пальне для візиту мультидисциплінарної команди.
Як отримати послугу “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”
Щоб отримати послуги за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами” необхідно:
- Мати направлення лікаря, з якими підписано декларацію або ж направлення психіатра.
- Також у пацієнта же має бути встановлено відповідний діагноз психічного чи неврологічного розладу.
- З направленням потрібно звернутись в той медичний заклад, який має договір із НСЗУ за вищезгаданим пакетом. В 2024 році 68 медичних закладів уклали договір із НСЗУ за цим пакетом. Знайти контакти цих лікарень можна на дашборді “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”.
Post Views: 66