психологічна допомога

Яка психологічна та психіатрична допомога є безоплатною?

Яка різниця між психологічною та психіатричною допомогою і де її можна отримати безоплатно? Роз'яснює НСЗУ.

Кожен українець та українка можуть отримати як психологічну, так і психіатричну допомогу безоплатно за Програмою медичних гарантій. У Національній службі здоров’я України роз’яснили, яка різниця між цими напрямками, яку саме психологічну та психіатричну допомогу покриває Програма медичних гарантій та як шукати потрібні медичні заклади.

У Програмі медичних гарантій цього року понад сорок пакетів. Кожним з них передбачено чітко визначений перелік медичних послуг, які необхідні для надання певного виду медичної допомоги. Деякі з них розраховані саме на психологічну та психіатричну допомогу. Відповідаємо на найпоширеніші питання.

Яка різниця між психологічною та психіатричною допомогою?

Психологи застосовують різноманітні доказові методи і підходи, щоби допомогти людині пережити травматичні події, адаптуватися до змін, змінити стосунки з близькими і покращити психічне здоров’я.

Натомість психіатрія – це галузь медицини, що займається діагностикою та лікуванням психічних розладів. Психіатри розуміють, як біологічні чинники впливають на психічне здоровʼя людини, і можуть лікувати психічні захворювання за допомогою медикаментів, скеровувати на подальше лікування, приймати рішення про госпіталізацію.

До психолога потрібно йти, якщо ви:

  • схильні до тривожних думок;
  • маєте проблеми у спілкуванні з людьми;
  • переживаєте травматичні події та зміни в житті;
  • втратили близьку людину.

До психіатра потрібно йти, якщо ви:

  • маєте емоційні порушення (у т. ч. після пережитого травматичного досвіду);
  • відчуваєте розлади настрою (наприклад, апатію);
  • потерпаєте від панічних атак, фобій, навʼязливих думок;
  • маєте тривалі розлади сну, розлади харчової поведінки;
  • помітили слухові або зорові галюцинації;
  • фіксуєте суїцидальні думки або думки про завдання ушкоджень собі чи іншим;
  • маєте залежності.

Психолог, психіатр, психотерапевт – яка між ними різниця?

Яку допомогу гарантує держава?

Які пакети медичних гарантій спрямовані на психологічну та психіатричну допомогу? 

З початком повномасштабної війни допомога у сфері психічного здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Ось якими медичними пакетами охоплено ментальне здоров’я наших громадян:

  1. СУПРОВІД І ЛІКУВАННЯ ДОРОСЛИХ ТА ДІТЕЙ З ПСИХІЧНИМИ РОЗЛАДАМИ НА ПЕРВИННОМУ РІВНІ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
    Завдяки цьому напрямку кожен українець та українка можуть отримати базову психологічну допомогу безоплатно у закладі первинної медичної допомоги. Це означає, що відчуваючи у собі або у своїй близькій людині певні збої із mental health, не обов’язково одразу шукати психіатра або витрачати кошти на приватного психолога. Можна спочатку проконсультуватись із сімейним лікарем.
  2. ПСИХІАТРИЧНА ДОПОМОГА ДОРОСЛИМ ТА ДІТЯМ, ЯКА НАДАЄТЬСЯ МОБІЛЬНИМИ МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНИЙ КОМАНДАМИ
    Мобільні команди виїжджають до пацієнтів із розладами психіки та поведінки, там де вони знаходяться, щоб надати їм допомогу. В основному такі команди орієнтовані на надання допомоги пацієнтам, яких виписали після стаціонарного лікування. Команди допомагають людям з розладами поведінки і психіки адаптуватись до ритму життя в соціумі і більше не повертатися до стаціонарного лікування.
  3. ПСИХІАТРИЧНА ДОПОМОГА ДОРОСЛИМ ТА ДІТЯМ У СТАЦІОНАРНИХ УМОВАХ Під час війни пацієнтів із розладами психіки та поведінки більшає. Не всім може допомогти психологічна допомога чи амбулаторне лікування під наглядом психіатра. Для тих, кому необхідна медична допомога в стаціонарі, передбачено цей пакет. Зверніть увагу. Щоб звернутись до психіатра амбулаторно, потрібно знайти таку поліклініку чи лікарню, яка має договір з НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах” та психіатра у штаті.

Де отримати допомогу?

Як знайти лікарню/лікаря для отримання безоплатної психологічної або психіатричної допомоги?

Щоб знайти, куди та до кого звернутись, достатньо мати інтернет та відкрити дашборд НСЗУ “Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога”. Розповідаємо алгоритм.

  1. Зайдіть на сайт НСЗУ у розділ “Е-дані”. Оберіть “Аналітичні панелі (Дашборди)” та перейдіть до дашборду “Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога”
  2. Оберіть область, громаду або населений пункт.
  3. Оберіть вид допомоги, який цікавить:
  • первинна, якщо шукаєте сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який пройшов підготовку та надає психологічну допомогу;
  • амбулаторна, якщо шукаєте поліклініку, де є лікар-спеціаліст (психолог, психіатр, психотерапевт). Звернутися до психіатра можна без направлення;
  • стаціонарна, якщо шукаєте спеціалізований медзаклад, який надає стаціонарну психіатричну допомогу. Для звернення направлення необов’язкове;
  • мобільна, якщо шукаєте медзаклад, який надає допомогу за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”. Таку підтримку людина може отримати за місцем проживання. Необхідно мати направлення.

4. Якщо цікавить саме наявність у закладі лікаря, то в полі “Посада лікаря” оберіть необхідний пункт: лікар загальної практики – сімейний лікар, лікар-психіатр, лікар-психолог тощо.
5. На мапі з’являться медзаклади, які відповідають застосованим фільтрам. А також їх адреси та телефони, за якими можна звернутися або записатися на прийом.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook