Трикутник Карпмана: що це таке і як його позбутися

Схема в стосунках, де є жертва, рятівник і переслідувач - дуже поширена. Потрапити в неї просто, а вибратися дуже складно, але реально, якщо захотіти.

Ролі, описані Стівеном Карпманом, часто називають трикутником, за кількістю учасників. Найчастіше ця модель відносин переймається за зразком моделі батьків. У ній завжди є агресор, жертва і той, хто рятує. Найвигідніша позиція у рятувальника – він завжди в білому, позитивний і правильний. Але в реальності все не так, в цій схемі немає позитивних героїв. Кожен учасник шукає свою вигоду

Ролі

Жертва – не хоче брати на себе відповідальність, їй подобається, що її жаліють і схвалюють.

Агресор – шукає способи самостверджуватися, реалізує свої комплекси, рятується за рахунок контролю. Він теж не бере на себе відповідальність, перекладаючи її не вічну винну жертву.

Рятувальник – хороший нібито друг, з яким просто подобається відчуття своєї значущості. Адже він рятує, виручає, підставляє плече, насправді втікаючи від проблем в чужі.

Трикутник Карпмана - Соционический «Клуб-16»

Небезпека такого типу відносин в тому, що поступово учасники схеми приміряють на себе різні ролі поза трикутником. Перебувати поруч з ним, означає, рано чи пізно опинитися в ролі людини, яку використовують або змушують рятувати. Ніхто в цих відносинах ніколи не буває щасливим. Всі живуть за сценарієм, грають ролі, а життя проходить повз. Найчастіше люди ставляться до цієї ролі як до долі, з якою нічого не поробиш. Що більше людина живе в цьому трикутнику, то складніше вирватися на волю.

Психологи рекомендують діяти таким чином, щоб позбутися від відносин подібного типу.

1 Взяти відповідальність

Це перший крок, який виведе з лабіринту. Необхідно зрозуміти, що все в нашому житті створюється нашими ж руками. Будь-яку ситуацію можна змінити.

2 Рішення

Всі ситуації можна вирішити, але не завжди рішення хочеться приймати. А ось за інших вирішувати не потрібно – тільки за себе.

Драматичний трикутник — Вікіпедія

3 Допомога

Перестаньте допомагати, якщо не просять, а якщо просять, розмежовуйте, чи дійсно людині потрібна допомога. Або він шукає просто кому поплакатися.

4 Вигода

Шукайте реальну вигоду у всіх своїх вчинках. Частіше задавайте собі питання – навіщо?

5 Психолог

Якщо самостійно вирішити проблему не виходить, зверніться до фахівця.

Є позитивний момент – вихід з трикутника виводить жертву на новий рівень. Людина здатна вирішувати проблеми, стає гармонійною.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook