У кожного таке було хоч раз у житті, а у декого повторюється щороку. Вийшов працювати у двір чи на город, поїхав на природу чи пляж або просто пішов на прогулянку у погожий день – і привіт, сонячний опік! Шкіра червона і сильно пече. Що перше спадає на думку у такій ситуації? Мерщій на кухню по сметану! Чи це допоможе? Коротка відповідь — ні. А деякі засоби, якими традиційно “лікують” сонячні опіки, можуть навіть нашкодити.
Нагадаємо, що засмага – це захисна реакція шкіри від пошкодження ультрафіолетом, а сонячний опік — це опік шкіри, отриманий від ультрафіолетового випромінювання. Він розвивається повільно, до шести годин. Тому якщо ви отримали опік вдень, то відчуєте його ввечері. А вдень може здаватися, що все гаразд.
Що робити, якщо отримали сонячний опік?
- Найперше потрібно піти з сонця у тінь, краще – у прохолодне приміщення. Якщо перегрілися, змочіть шкіру холодною водою. До шиї можна прикласти торбинку з льодом або мокрий холодний рушник. Там проходять великі судини і це допоможе швидше охолонути.
- На місця опіків слід прикласти холодний компрес: мокрий рушник або лід. Варто прийняти прохолодний душ або ванну.
- Пийте багато рідини, аби уникнути зневоднення.
- Найкраще у разі сонячних опіків наносити охолоджувальні зволожувальні засоби на водній основі. Британські дерматологи радять використовувати гель алое. У складі засобу не повинно бути спирту: він подразнюватиме шкіру. Добре допомагають лосьйони з вітаміном В5-пантенолом.
- Можна прийняти знеболювальне, якщо є потреба зменшити біль, набряк та дискомфорт.
- Якщо з’являються пухирі (а вони можуть з’являтися на 2-4 добу), треба накласти пов’язки зі стерильних перев’язувальних засобів з неспиртовими антисептиками та водорозчинними мазями. Пухирі лопати не можна!
- Якщо пухирів багато і вони великі (більше ніж 1 см), у разі високої температури або тривалого больового синдрому (біль не минає понад дві доби) – зверніться до лікаря.
- Не виходьте на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носіть легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку шкіри від сонця.
- Лише на 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами.
-
Правила безпечної засмаги: як захистити шкіру від старіння і раку
Чим не можна обробляти шкіру після опіку
- Жодними кремами, оліями чи жирними речовинами, сечею, зубною пастою, спиртовими розчинами. Жиророзчинні препарати створюють на шкірі плівку, яка заважає загоєнню.
- Не варто наносити на шкіру сметану чи кефір: це жирні продукти, які утворюють на ній плівку та заважають теплу виходити.
- Не варто лікувати опік місцевими знеболювальними препаратами. Це засоби, що містять у назві частину «-каїн». Вони дуже часто викликають алергічні реакції та ще більше подразнюють шкіру.
- Забудьте на 2-3 тижні про скраби, щітки, кислотні засоби. Треба дати шкірі час відновитися.
Пам’ятайте: будь-яка засмага є шкідливою! Доведено, що ультрафіолетове випромінювання викликає не тільки опіки шкіри, а й призводить до фотостаріння шкіри та збільшує ризик розвитку різних видів раку шкіри. За статистикою, сонячні опіки в історії життя людини збільшують ризик розвитку раку шкіри майже у 2,5 раза. Особливо, якщо ці опіки людина отримала в дитинстві.