12 січня, за новим церковним календарем, вшановуємо пам’ять святої великомучениці Тетяни. Цього дня вітають усіх іменинниць, а також дотримуються певних правил і заборон. За народним повір’ям у цей день сонце повертає до літа, а зима — до морозів.
Якою свята Тетяна була за життя
Тетяна народилася у знатній римській родині, її батько був ревним християнином і в цьому дусі виховував доньку. Коли Тетяна досягла повноліття, вона відмовилася від багатства, обравши духовний спосіб життя. Доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала знедоленим.
За її віру і відмову відректися від Христа, Тетяну схопили і катували, потім кинули на арену Колізею на розшматування лева. Але замість того, щоб напасти, лев став лагідно леститися до неї. Тоді Тетяні відтяли голову. Разом з дочкою загинув і батько, який також відважно визнав свою віру в Христа.
Цікаво те, що усі ті римські солдати, які мучили Тетяну за наказом влади, вражені її нескореністю, теж згодом зреклися своєї старої віри, покаялись і прийняли християнство.
Головна молитва до святої великомучениці Тетяни, яку промовляють 12 січня
Свята Тетяна – покровителька студентів у росії, а не в Україні
Свята Тетяна є покровителькою студентів у росії з XVIII століття, саме із 1755 року. Цього дня імператриця Єлизавета схвалила прохання Івана Шувалова про відкриття першого університету. Невдовзі почав роботу Московський університет, а за кілька років серед університетських будівель з’явилася і церква Святої Тетяни, а мученицю стали називати покровителькою студентів.
Через те, що значна частина України була під окупацією царської Росії до 1917 року, а згодом – 70 років Радянської Росії, була традиція відзначати на Тетяни День студента. Із 1999-го року в Україні день студента офіційно відзначається 17 листопада. Він припадає на Міжнародний день студентів (дату призначено в пам’ять студентів Празького університету, розстріляних нацистами 17 листопада 1939).
Традиції у День Тетяни
- На свято забороняється влаштовувати сварки та вживати нецензурну лексику. Краще налаштуйте себе на позитивний та спокійний настрій.
- В цей день відкладіть всі хатні справи, фізичну працю та рукоділля, інакше можна накликати неприємності в оселю.
- На Тетяни не відмовляйте у допомозі тим, хто цього потребує, в іншому випадку чекайте проблем.
- Не варто сидіти в безладі і ходити вдома у старому, поношеному одязі — це віщує невдачі в коханні.
- На свято господині випікають коровай або пиріг. Це робить найстарша жінка у родині. Хто скуштує шматочок короваю, у того буде гарне здоров’я. Якщо залишилося трохи, не викидайте, а віддайте тваринам.
Народні прикмети на Тетяни
- На вулиці стоїть сонячна погода, чекайте, що птахи рано повернуться в рідні краї.
- Якщо на Тетяну морозний і сонячний день – буде хороший урожайний рік.
- Весь день йде сніг – до дощового літа.
- Дме теплий вітер, чекайте посушливе літо та поганий врожай.
- На дворі велика кількість сніжних заметів – до врожаю зернових культур.
- Небо ясне та на ньому багато зірок, віщує ранню весну.
Найдавніша молитва до Богородиці