Чи знали ви, що скульптур “Батьківщина-Мати” є дві? Одна – в Україні, друга – в росії. От тільки різниця між ними величезна! Про цей, а також інші цікаві факти про скульптуру “Батьківщина-Мати”, читайте у публікації.
Дві “Батьківщини-Матері”: божевільна і незворушна
Скульптур “Батьківщина-Мати” на теренах радянського союзу було дві. Одну звели у колишньому Сталінграді (ниці – Волгоград), іншу через півтора десятка років – у Києві.
“Цікаво, що вони стоять поверненими одна на одну, – розповідає Микола Бєлоусов. – Та, що у Волгограді, – божевільна, скажена тітка, з відкритим у крику ротом і перекошеним обличчям, в одній руці меч, яким вона з погрозою замахується, друга рука здійнята догори, чи то махає, чи то підмогу кличе, тілом вона повернена на нашу, а обличчям обернулася назад, ну точно підмогу кличе”.
Зовсім інакше враження складає українська “Батьківщина-Мати”: “Спокійна, мовчки з незворушним обличчям дивиться вдалину. І показує тій, скаженій, що в неї в одній руці є щит, для оборони, а в іншій – меч, щоб дати здачі, – ділиться роздумами чоловік. – Вона не замахується мечем, вона його просто показує. Скульптори, які їх зробили, були філософами, і почасти пророками”.
Росіяни приписують свою “Батьківщину-Матір” до однієї з найвищих скульптур у світі. За версією російської вікіпедії, у переліку найвищих монументів їхній стоїть на четвертому місці. А от української “Батьківщини-Матері” у цьому списку взагалі нема! Хоча висота нашої скульптури 102 м, а російської – лише 85 м. Вкотре перекручують факти.
Знай наших: Чикаленко – український олігарх, про якого має знати кожен
Цікаві факти про скульптуру “Батьківщина-Мати” (Київ)
Скульптура “Батьківщина-Мати” розташована у Києві на правому березі річки Дніпро. Її відкрити 1981 року. Нині вона є найвищою монументальною скульптурою в Європі і восьмою серед найвищих статуй у світі. Автор статуї – скульптор Василь Бородай. Її вартість становила 2 млн радянських карбованців.
Металевий каркас для статуї виготовити із запорізької сталі. У Києві сталеві компоненти збирали в одну конструкцію. В результаті вийшла унікальна за світовими мірками суцільнозварна скульптура, яка входить до переліку найвищих пам’ятників світу, що перевищує й американську статую Свободи.
- Загальна висота монумента з підніжжям – 102 м.
- Висота скульптури до кінчика меча – 62 м.
- В одній руці статуя тримає 16-метровий меч вагою 9 т, а в іншій — щит розміром 13Х8 м завважки 13 т.
- Уся скульптура — суцільнозварна і важить 450 т.
- Каркас монумента починається на глибині 17,8 м і стоїть у бетонному колодязі діаметром 34 м.
Знай наших: Іван Даценко – український вождь племені індіанців
Збирали скульптуру за допомогою спеціально виготовленого 100-метрового крана. Щоб зібрати усі елементи на каркасі було накладено 30 км зварних швів.
Статуя така міцна, що може витримати землетрус до 9 балів і простояти понад 150 років. Не страшний їй і сильний вітер, адже всередині меча встановлено спеціальний пристрій, який гасить коливання вітрового навантаження і не дає змоги йому сильно розгойдуватися.
На початку лютого 2018 року було вирішено декомунізувати монумент, демонтувавши радянський герб зі щита на пам’ятнику, та замінити його на Тризуб. Цьогоріч ці роботи були розпочаті. Монтаж українського герба планують закінчити до 24 серпня, Дня Незалежності України.
Надалі монумент “Батьківщина-мати” планують перейменувати в “Україна-Мати”.
Шість заборонених в СРСР українських фільмів
Екскурсії на монумент “Батьківщина-Мати”
Оцінити красу і велич “Батьківщини-Матері” можна не тільки зовні, але й усередині. Головна експозиція монумента у його підніжжі відкрита для відвідувачів з 10.00 до 18.00.
Окрім цього, у скульптурі є два оглядові майданчики. До них ведуть два ліфти, розміщені всередині статуї: одним можна піднятися до рук зі щитом та мечем (36,6 м), а іншим – до голови (на висоту 91 м). Обидва оглядові майданчики працюють з 10:00 до 17:30 в будні і до 18:30 у вихідні.