Які бувають види замороженої риби?
Оскільки понюхати і помацати заморожений продукт неможливо, доведеться орієнтуватися виключно на його зовнішні ознаки. Якщо лід на замороженій рибі відсутній – це погано. Риба сильно пересихає і буде несмачною, схожою на вату.
Але якщо льоду дуже багато – теж недобре. По-перше, доведеться платити за воду, по-друге, велика кількість снігу і льоду в упаковці свідчить про повторне заморожування.
«Існує кілька видів заморозки. Шокова (суха) заморозка – швидке заморожування при низьких температурах, завдяки якому риба зберігає структуру і корисні властивості.
При вологому заморожуванні риба огортається в крижану глазур – шар льоду, який в нормі становить 5–6% від загальної маси покупки, – розповідає фахівець з переробки продуктів, доктор наук, член Асоціації рибалок України Сергій МАРТИНЮК. – Якщо ж перед нами брила льоду, в якій тільки вгадується тушка риби, то значить, виробник щось нахімічив.
Сучасні технології дозволяють творити з замороженою рибою справжні чудеса. Наприклад, шматок риби спочатку дроблять голками, потім діряве філе опускають в хімічний розчин поліфосфатів (вони допомагають утримувати воду), щедро поливають водою і відправляють в морозилку. В результаті з 200 г чистого філе виходить 500–600 г замороженого.
Особливо легко розпізнати заморожене філе, напхане хімікатами: як правило, такий продукт має ідеально гладку, білу поверхню. Купувати такий продукт небезпечно, адже поліфосфати викликають набряки і серйозні хвороби серця».
Товщина глазурі на рибі обмежена нормами. Наприклад, маса льодової глазурі на рибі не може перевищувати 5% від її ваги, на креветках та інших морепродуктах – 6% маси, на філе риби – до 14%.
Яка риба краща: заморожена чи охолоджена?
За правилами виробник зобов’язаний вказати на упаковці точну вагу риби або морепродукту без льодової глазурі.
Якщо в упаковці мороженої риби є уламки льоду і розламані шматочки тушок, вона «пережила» кілька заморозок або її неправильно транспортували.
Спеціалісти рекомендують не захоплюватися пангасіусом і тилапією. Пангасіус вирощують у В’єтнамі у водах Меконга, в який свого часу американці вилили тонни отруйних речовин. Спочатку пангасіус завозили до Євросоюзу, але виявили важкі метали.
У тилапії трохи інша проблема: її розводять у Китаї, де годують кормами з великою кількістю хімії.
«У магазинах охолодженої морської імпортної риби не може бути за визначенням, – каже голова Асоціації рибалок України Олександр ЧИСТЯКОВ. – Її доставляють в Україну за 8–10 тис. км. Тому охолоджена риба – часто лише та, яку недавно розморозили. Тобто краще купувати морожену і не переплачувати за начебто охолоджену. Проте тут постає інше запитання: скільки разів цю рибу заморозили і розморозили. Цього споживачі не знають і не можуть знати».
Яка риба скільки зберігається