Тротуарна плитка, яку ми зазвичай називаємо бруківкою, нині найпопулярніший вид покриття. І недарма: вона довговічна, має різноманітні форми та багату кольорову гаму. Як зробити подвір’я охайним і стильним на багато років, застеливши його якісною бруківкою, розповідає майстер Ярослав ДЕМКОВИЧ.
– Які є різновиди бруківки, скільки вона може прослужити?
– Бруківка буває різна за кольором, формою, товщиною (від 3 до 10 см), пішохідна та автомобільна. Скажімо, бруківка завтовшки 4 см – пішохідна, а 4–6 см розрахована на рух легкових автомобілів, 8 см – на рух великовантажних, 10 см – на інтенсивний рух великогабаритного транспорту. Для подвір’я, де буде проїжджати легковий автомобіль, добре служитиме бруківка завтовшки 4 см. Окрім того, бруківка характеризується маркою, стійкістю до стирання, морозостійкістю тощо. Приміром, марка 300 означає, що вона витримує навантаження 300 кг на 1 см. Це нормальний показник для бруківки.
– Де краще купувати бруківку?
– На відміну від будівельних супермаркетів чи інших посередників, у виробників бруківка дешевша, адже її не потрібно доставляти до місць продажу. Приміром, якщо у магазині за метр бруківки доведеться заплатити близько 100–110 грн (така ціна зумовлена великими транспортними витратами, адже бруківка важка та об’ємна), то у виробника вона вартуватиме 80 грн. А ще у виробника завжди є бруківка на складі або її можна доволі швидко виготовити на замовлення. Звернувшись до посередника, доведеться купувати те, що є, або чекати, поки бруківку звідкись привезуть. Та й про знижку із виробником можна домовитися.
– Як обрати якісну бруківку?
– Зазвичай господарі шукають спершу майстра, який згодом радить, яку саме і в якого виробника придбати бруківку. Але це не завжди правильно. На око побачити, чи бруківка якісна, яка у неї морозостійкість, яка міцність, неможливо. Перевірити міцність можна хіба дідівським методом: кинути об асфальт (вона не має розбитися) або постукати одна в одну (якщо дзвенить – якісна, глухий звук – низької якості). Хороша бруківка має бути насиченого кольору. Хоча виробники і тут можуть схалтурити, використавши дешеві китайські барвники. Згодом така бруківка буде вигорати, знебарвлюватися. Аби придбати справді якісну бруківку, слід проконсультуватися з кількома вкладальниками, запитати у сусідів, у яких подвір’я вже встелене бруківкою. У виробника можна попросити сертифікат якості або висновки лабораторії. Але варто зауважити, що бруківка не підлягає обов’язковій сертифікації. Про якість бруківки може свідчити термін гарантії, яку дає виробник. Якщо тротуарна плитка надто дешева, це може означати, що вона поганої якості. Хорошої дешевої бруківки немає! Запитайте у виробника адреси об’єктів, де кілька років тому була укладена його бруківка. Поїдьте і самі переконайтеся, чи вона якісна.
– Покупцям рекомендують брати бруківку із запасом. Як правильно вирахувати кількість бруківки?
– Якщо купуватимете велику (30 на 30 см), однакової форми або викладатимете її візерунком – беріть на 5–10 % більше. Бруківка «старе місто» різного розміру, тому її можна брати без запасу. У будь-якому разі краще взяти стільки бруківки, скільки потрібно, а у разі потреби докупити. Часом рекомендують відразу купувати більше бруківки, мовляв, щоб була з однієї партії і не відрізнялася за кольором. Насправді і в одній партії бруківка може дещо різнитися за кольором, це спричинено різним відтінком природних матеріалів, що використовуються у виробництві.
– Яка бруківка нині в моді?
– Бруківка «цеглина» – класика, «старе місто» – безпрограшний варіант. Усе залежить від гаманця. Економ-варіант – сіра бруківка, дозволяє гаманець – кладуть кольорову, дехто готовий заплатити тисячі за роботу дизайнера. Але можна обійтися і без його послуг: в інтернеті є безліч варіантів візерунків, щоправда, вкладання такої бруківки дорожче. До речі, влітку послуги з укладання бруківки дещо дешевші, восени – дорожчі. Починаються дощі, болото на подвір’ї… Тоді й згадують про бруківку.
Сім причин застелити подвір’я бруківкою
На поверхні бруківки не утворюються калюжі, оскільки вода просочується крізь шви.
За температури більш як 25 °С асфальт випаровує токсичні речовини, а бруківка не випаровує. До того ж вона менше розпікається на сонці.
Бруківку, на відміну від асфальту, у будь-який час можна демонтувати і покласти повторно (скажімо, коли потрібно провести комунікації).
Естетичність, міцність і довговічність – порівняно з асфальтом.
Бруківка має кращу морозостійкість, ніж асфальт. Приміром, бруківка марки F 200 розрахована на 200 циклів замерзання-розмерзання.
Бруківка якісніша і міцніша, ніж залитий бетон, адже вона спресована з малою кількістю води.
Бруківка забезпечує природну потребу зелених насаджень у водопостачанні і газообміні.