Що шкодить чоловічому здоров’ю?

Проходити профілактичні огляди в уролога краще не тоді, коли заманеться, а планово – починаючи з 30 років один раз на рік.

Що шкодить чоловічому здоров’ю і як його зміцнити, розповідає лікар-уролог  Андрій ХОДАН.

– Чоловіки не завжди наважуються звернутися до лікарів. Інколи зробити це їх спонукають дружини. На що дружинам варто звернути увагу?

– Не завжди чоловіки зізнаються у тому, що їм щось болить. Але якщо є скарги на ниючі болі внизу живота, промежині, пахових ділянках, на це треба звернути увагу. Частіше жінки помічають, коли знижується статева функція чоловіка, а у старшому віці (хоча іноді буває і в молодому) виникає почащений сечопуск, особливо вночі (один із симптомів аденоми та простатиту). Хронічний нелікований простатит впливає на психічний стан людини, вона часто стає нервовою, неврівноваженою, пригніченою. Часто жінки скеровують чоловіків до уролога за рекомендацією гінеколога, адже є певні жіночі захворювання, при яких рекомендують обстежити чоловіка.

– Підкажіть, чи є такі чоловічі захворювання, які протікають безсимптомно?

– Так, одним із таких захворювань і є простатит. Тривалий час (інколи навіть упродовж кількох років) чоловік про нього може не здогадуватися. Тому ті чоловіки, які звертаються до лікаря задля профілактики, роблять правильно. Але проходити профілактичні огляди в уролога краще не тоді, коли заманеться, а планово – починаючи з 30 років один раз на рік (за умови, якщо нічого не турбує) або два-чотири рази на рік (якщо є якесь захворювання). Ректальне обстеження виконують з метою огляду простати і прямої кишки для діагностування простатиту, гіперплазії, раку простати, геморою, тріщин, поліпів пухлин прямої кишки і т. д. Регулярно проходити такий огляд украй важливо, адже дуже часто люди не помічають своїх проблем, не звертають на них увагу.

– До яких наслідків може призвести нелікований або недолікований простатит?

– Запалення у простаті людина може навіть не відчувати. Попри це, здорова тканина у простаті поступово замінюватиметься рубцевою, тобто з часом втрачатимуться основні функції простати. Як правило, насамперед страждає репродуктивна функція, погіршується якість сперми. У більш запущених випадках погіршується потенція. У старшому віці виникають проблеми із сечопуском.

У чоловіків віком близько 50 років простата починає фізіологічно збільшуватися. Якщо це значне збільшення, яке перешкоджає сечопуску, – це є симптомом захворювання, аденоми або гіперплазії простати. До простатиту це захворювання не має прямого стосунку, але недоліковані раніше запалення простати погіршують перебіг аденоми. Нелікований чи недолікований простатит при навіть незначному збільшенні простати у старшому віці сприятиме затримуванню сечі.

– Як впливає раціон на чоловіче здоров’я? Яких продуктів варто уникати, а яких, навпаки, побільше їсти?

– Із різних причин ми потерпаємо від дефіциту певних корисних речовин. Наприклад, наш ґрунт містить мало цинку (цей елемент дуже важливий, зокрема, для здоров’я чоловічої репродуктивної системи), відповідно, рослини, які на ньому ростуть, також містять мало цинку. Тому у нашому регіоні є потреба час від часу поповнювати запаси цинку в організмі. Дефіцит цинку можна компенсувати продуктами (наприклад, горіхами або гарбузовим насінням, краще – привезеними із регіону, де ґрунт багатий на цинк) або препаратами. Щодо обмежень: якщо у чоловіка був простатит, його загострення може спровокувати гостра їжа чи надлишок алкоголю.

Які найбільші вороги чоловічого здоров’я?

– Сама людина – найбільший ворог свого здоров’я. Йдеться про незахищене статеве життя (і, як наслідок, статеві інфекції, які часто провокують простатит), зловживання алкоголем. Кілька слів про куріння. Усі вважають, що куріння шкодить легеням. Це так. Але насамперед куріння шкодить судинам, призводить до атеросклерозу, до звуження судин. Оскільки ті судини, які забезпечують ерекцію, досить дрібні, у курця вони пошкоджуються раніше від інших. В активних курців до 40 років з’являються проблеми з ерекцією. Шкідливим фактором також вважається нерегулярне статеве життя: є така теорія, що всі хвороби – від нереалізованих бажань. Тому побажаю нашим читачам, щоб їхні бажання завжди співпадали з їхніми можливостями і навпаки! Так звана «норма» – у кожного своя, головне – гармонія.

Для зміцнення чоловічого здоров’я важливо відмовитися від шкідливих звичок, мати регулярне статеве життя (бажано з однією партнеркою), раціонально харчуватися, вживати у достатній кількості вітаміни та мікроелементи, звертати увагу на своє здоров’я, займатися спортом, прислухатися до організму, регулярно проходити профілактичні огляди і мати спокій у душі.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook