Кровоточать ясна? Перевірте щитовидку!

Почистили зуби. Сплюнули. А зубна паста – червона? Або ж сліди від крові залишаються на яблуку, яке кусаєте? Отже час звернутися до стоматолога! Чому ясна починають кровоточити і як цьому зарадити, розповідає лікар-пародонтолог.

Консультує лікар-пародонтолог Людмила СВИСТАК.

–Лікарі констатують, що захворювання ясен – одне з найпоширеніших у ХХІ столітті. Адже більш як 80% населення у віці після 35 років мають проблеми, пов’язані із запаленням ясен. Але чому?

– Річ у тім, що їжа, яку ми споживаємо, проходить термічну, механічну, а іноді і хімічну обробку. В результаті на зубах залишається велика кількість нальоту, утвореного залишками їжі та бактеріями. Цей наліт, подразнюючи ясна, викликає запалення.

Згодом наліт мінералізується і перетворюється на камінь, який тисне на ясна, відтак відбувається руйнування тканин епітелію. Як наслідок, пошкоджується зубо-ясенне кріплення і між зубами та яснами утворюється кишеня, в якій залишається ще більше мікроорганізмів, решток їжі, відкладень, та грануляцій.

Ретельно обстеживши пацієнта, у більшості випадків стоматологи констатують, що основною причиною виникнення захворювання ясен є погана гієна ротової порожнини. Також важливе значення має неправильний прикус, неякісні пломби, коронки, протези.

– Чи може кровоточивість ясен свідчити про якісь супутні захворювання?

– Особливої уваги заслуговують випадки, коли догляд за порожниною рота достатній, а кровоточивість ясен зберігається. Причиною цього можуть бути різноманітні захворювання загального характеру (крові, ендокринної системи, авітаміноз тощо). Відтак доречно одночасно обстежити шлунково-кишковий тракт, ендокринну та нервову системи, зробити аналіз крові на цукор.

Збільшення в об’ємі міжзубних сосочків нерідко спостерігається при вагітності, оскільки цей стан супроводжується гормональною перебудовою організму.

– Подумаєш, кровоточать ясна. Люди можу роками це ігнорувати…

– Так, але якщо не звертати увагу на проблему запалення та кровоточивість ясен, то можна наразити свої зуби на серйозну небезпеку. Відтак вони стають рухомими, а згодом випадають.

– Як попередити кровоточивість ясен?

– Профілактика запалення ясен передовсім полягає у правильному дотриманні гігієни ротової порожнини. Потрібно чистити зуби двічі на день, прополіскувати їх після їди, користуватися зубною ниткою для видалення залишків їжі між зубами. При перших ознаках кровоточивості слід негайно звернутися до лікаря. Крім цього, один раз на півроку потрібно проходити огляд у стоматолога, який за потреби зробить всі необхідні процедури.

– Як допомогти своїм яснам не кровоточити?

– Курс лікування в стоматологічній установі має розпочинатися з навчання пацієнта правилам раціональної гігієни порожнини рота. Лікар порекомендує щітки, пасти, ополіскувачі, гелі, антисептики та інші препарати. Та найважливіший етап лікування – професійна гігієна порожнини рота, тобто зняття над- і підясенних зубних відкладень, пігментованого нальоту.

Без проведення цієї маніпуляції, застосування будь-яких засобів в домашніх умовах не дасть результату. Наступним етапом є чистка пародонтальних кишень від патологічного вмісту, так званий кюретаж. У процесі лікування застосовуються спеціальні гелі та мазі з протизапальною та епітелізуючою дією.

– Чи доцільно застосовувати засоби народної медицини при кровоточивості ясен?

– Так, але тільки після проведення професійної гігієни порожнини рота. Найчастіше наші пацієнти користуються відваром дуба для полоскання рота. Від нього дещо темнішають зуби, однак цей засіб досить ефективний. Слід зауважити, що він не знімає гострого запального процесу, а є лишень допоміжним засобом.

Також при кровоточивості ясен можна полоскати ротову порожнину відваром ромашки, календули, кропиви, тисячолисника, водного перцю. В аптеках продається чимало трав’яних зборів та розчинів на основі трав.

Однак у жодному разі не можна використовувати будь-які засоби на спиртовій основі, попередньо не проконсультувавшись зі стоматологом. Після такого самолікування на яснах можуть з’явитися опіки.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook