За інформацією ВООЗ, кожні 45 секунд хтось позбавляє себе життя; за рік понад 700 000 людей у всьому світі вчиняють самогубство.
Смерті внаслідок самогубства – проблема для охорони громадського здоров’я. Підвищуючи обізнаність, зменшуючи стигму довкола самогубств, можна зменшити кількість випадків самогубств у всьому світі.
Самогубства посідають четверте місце серед причин смерті осіб віком 15-29 років. Зазначається, що на кожне завершене самогубство припадає декілька спроб.
Фактори ризику самогубств
Самогубство рідко буває спричинене якоюсь однією обставиною чи подією. Натомість низка факторів — на індивідуальному рівні, рівні стосунків, спільноти та групи — може збільшити ризик.
- Індивідуальні фактори ризику
Серед них – попередні спроби самогубства, історія депресії або інших психічних розладів, важкі хронічні хвороби та хронічний больовий синдром, кримінальні проблеми/проблеми із законом, проблеми з роботою та фінансами, схильність до імпульсивності та агресивності, вживання психоактивних речовин, пов’язаний із насильством поточний чи минулий досвід травматичних подій в дитинстві, відчуття безнадії (три складові: почуття стосовно майбутнього, втрата мотивації, втрата очікувань).
- Фактори ризику, пов’язані зі стосунками.
Це – булінг, самогубства значущої близької людини, втрата/розрив стосунків, серйозні конфлікти або стосунки з насильством, соціальна ізоляція.
- Фактори ризику, пов’язані зі спільнотою/громадою
Йдеться про неналежний доступ до послуг з охорони здоров’я, досвід суїциду в громаді/комюніті, насильство, дискримінація, пов’язаний з міграцією та адаптацією стрес.
- Соціальні фактори ризику
Це – пов’язана з ментальним здоров’ям та пошуком допомоги стигма, легкий доступ до знарядь самогубства в осіб, які належать до груп ризику, некоректне зображення теми самогубств у медіа.
Як запобігти самогубствам: фактори захисту
- Індивідуальні. Йдеться про ефективні стратегії протидії стресу та навички вирішення проблем; мотивацію до життя (родина, стосунки, домашні улюбленці, друзі тощо); сильне відчуття культурної та національної приналежності.
- Пов’язані зі стосунками. Це – підтримка з боку близького оточення, відчуття зв’язку з іншими (позитивні стосунки).
- Фактори захисту, пов’язані зі спільнотою/громадою. Відчуття приналежності та сильного зв’язку зі школою, спільнотою або іншими соціальними інституціями; доступність якісних послуг з психічного здоров’я.
- Соціальні. Обмеження доступу до знарядь самогубств серед людей з груп ризику; сильні культурні, релігійні, моральні настанови проти самогубства.
Як наголошують фахівці, деякі категорії людей перебувають у зоні підвищеного ризику вчинення суїциду. Йдеться про:
- ветеранів;
- людей віком 35-64 роки;
- ЛГБТ-молодь (рівень самогубств серед неї у п’ять разів вищий, ніж серед гетеросексуальних студентів);
- певні галузі та професії (рівень самогубств найвищий серед чоловіків, які працюють у гірничій галузі, нафтогазовій, будівельній сфері).
Тривожні дзвіночки самогубства
Фахівці CDC перерахували ознаки, які вказують на ймовірне бажання людини вчинити самогубство:
- Вона почувається тягарем для інших.
- Ізольована.
- Вона відчуває підвищену тривожність.
- Говорить про те, що почувається ніби в пастці чи відчуває нестерпний біль.
- Підвищене вживання психоактивних речовин.
- Шукає способів отримати доступ до смертоносних засобів.
- У неї різкі перепади настрою.
- Говорить про безвихідь та безнадійність.
- Спить дуже мало або занадто багато.
- Озвучує чи публікує повідомлення про бажання померти.
- Говорить про план самогубства.
Як визначити, що дитина хоче скоїти самогубство
Що кожен може зробити для запобігання самогубствам?
Кожен з нас може підтримати людей із ризиком суїциду; вивчити попереджувальні знаки; вміти ставити правильні запитання людям з групи ризику; зменшити доступ до летальних засобів серед людей, які мають намір вчинити суїцид.
5 кроків назустріч людині, яка думає про самогубство
- Запитайте в людини, про яку ви турбуєтеся, чи думає вона про самогубство. “Ти думаєш про самогубство?” – це непросте питання, але його потрібно ставити людям з групи ризику.
- Дбайте про безпеку. Обмежте доступ до смертоносних засобів (пестицидів, вогнепальної зброї) для тих, хто перебуває у групі ризику.
- Будьте поруч та слухайте, що потрібно людині. Як свідчать дослідження, розмови з людиною, яка має намір вчинити самогубство, допомагають зменшити ризик суїциду.
- Допоможіть людині зв’язатися з фахівцями, які нададуть підтримку. Вона може звернутися на гарячу лінію із запобігання самогубствам та підтримки психічного здоров’я Lifeline Ukraine за безкоштовним для будь-якого оператора номером 7333; чат на сайті lifelineukraine.com;️ месенджер Facebook за адресою m.me/LifelineUkraine; ️Telegram-канал t.me/LifelineUkraine7333.
- Залишайтеся на зв’язку. Дослідження показали, що кількість смертей від самогубств знижується, коли хтось підтримує зв’язок з людиною з групи ризику, запитує, як у неї справи.
“Не хочу жити”: як помітити суїцидальну поведінку і допомогти
Як поліпшити психологічне здоров’я
Центр громадського здоров’я дав п’ять порад, які допоможуть поліпшити ваше психологічне здоров’я та самопочуття:
- спілкуйтеся з іншими людьми (важлива приналежність до групи, можливість ділитися досвідом);
- будьте фізично активними (регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії та тривожності у всіх вікових групах, підвищенням самооцінки та гарним настроєм);
- продовжуйте вчитися (як свідчать дослідження, освоєння нових навичок поліпшує психологічний стан);
- допомагайте іншим (невеликі добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін);
- уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки (так ви поліпшите ставлення до життя й знайдете підхід до розв’язання проблем).
Пам’ятайте, що у разі виникнення проблем із психічним здоров’ям ви можете звернутися до свого сімейного лікаря.