Які троянди обрати
- Чайно-гібридні (великоквіткові) троянди мають надзвичайно красиву форму квітів, бувають різноманітних кольорів, ніжно пахнуть і цвітуть майже все літо безперервно. Ці троянди досить зимостійкі, бувають різні за розміром і формою куща.
- Поліантові або багатоквіткові троянди зазвичай невисокі або середньовисокі, мають пишне суцвіття з декількох десятків квіток, яке з’являється на кожному пагоні поточного року, діаметр квіток 3–4 см, зазвичай вони без запаху. Мають довгий період цвітіння. Найбільш придатні для посадки на клумбах та повздовж тротуару.
- Англійські троянди схожі на поліантові, однак мають неперевершений аромат, здатні довго цвісти, забезпечуючи безперервний сезон цвітіння.
- Флорибунда – щось середнє між поліантовими і чайно-гібридними трояндами. Їхні квітки гарної форми, зібрані в суцвіття, за забарвленням дуже різноманітні, яскраві. Їм властивий стійкий та приємний аромат. Заввишки від 60 до 100 см. Часто використовуються для вирощування в горшках.
- Мініатюрні троянди відрізняються компактністю куща заввишки 15–40 см і невеликими розмірами квітів (1–2 см в діаметрі). Цвітуть рясно, майже безперервно. Рослини ідеально підходять для оздоблення клумб та тротуарів.
- Плетисті або виткі троянди мають гнучкі пагони завдовжки від 1,5 до 6 м. Квіти 2–2,5 см в діаметрі, зібрані в пухкі суцвіття. Зазвичай цвітуть один раз влітку протягом місяця. Рослини ідеально підходять для оздоблення альтанок, створення живої загорожі (потребують підпори), декорування стін будівель, альтанок і пергол, їхні довгі пагони обплітають арки і огорожі.
- Паркові троянди утворюють великі кущі, рясно цвітуть, мають сильний запах. Стійкі до хвороб, непримхливі і зимують без укриття.
- Ґрунтопокривні троянди – невисокі з гнучкими пагонами, здатні швидко розростатися. З часом утворюють густий килим, який вкривається пахучими квітами. Їх використовують для декорування схилів, як ґрунтопокривні рослини для кам’яних садів. Вони не потребують обрізання.
- Штамбові троянди мають вигляд невеликого деревця із пишною шапкою квітів. Вони ідеально підходять як для поодинокого, так і для групового розміщення.
- Троянди Кордеса ароматні (або без аромату), рясно цвітуть упродовж усього літа, мають досконалу форму бутонів, квіток, куща, декоративне листя. Морозостійкі та невибагливі. Успішно ростуть у півтіні, окремі сорти можуть зимувати без укриття.
Як і коли найкраще садити троянди
Троянди можна висаджувати восени, навесні і навіть влітку. Оптимальні терміни весняної посадки – 5–20 квітня.
Більшість сортів троянд любить добре освітлені місця в саду, захищені від північних вітрів місці. Троянди легше переносять посуху, ніж перезволоження (поливати треба тільки при посадці і молоді рослини). Підходить суглинок, багатий гумусом, пухкий. Піщаний ґрунт підходить погано.
Перед посадкою лунку треба добре пролити і внести перегній (2–3 лопати), змішаний із землею. На саджанці видалити всі пошкоджені і хворі пагони. Здорові пагони обрізати коротко – до 10–15 см, залишаючи на них лише по 2–4 бруньки. Коріння вкоротити і замочити у бовтанці з глини і коров’яку 3:1 (густиною як сметана). Коріння розправити на горбочку ґрунту і акуратно присипати землею, уникаючи пустот, рясно полити, підгорнути.
У правильно посадженої троянди місце окулірування знаходиться на 2–3 см нижче поверхні ґрунту. Занадто низько посаджений кущ необхідно підняти, інакше він погано приживеться. Троянди розмножені живцями можна висаджувати трохи глибше, тоді у них утворюються додаткове коріння. При занадто високій посадці прищепленої троянди утворюється багато дикої порослі. Її слід часто видаляти, інакше вона пригнічуватиме троянду.
Цвітіння троянд сильно залежить від правильної обрізки. Її проводять навесні, влітку і восени. Навесні обрізають для правильного формування куща. Влітку обрізають відцвілі квітки і зайву поросль. Восени кущі обрізають перед укриттям на зиму.