камінь

Притча про камінці, що вчить нестандартно мислити

Мораль цієї історії у тому, що із більшості складних ситуацій є вихід. Але іноді стандартний підхід може лише нашкодити.

Колись давно людину, яка позичила і не повернула комусь гроші, могли посадити у боргову яму. У цей час жив у китайському селі фермер, який мав нещастя заборгувати велику суму грошей місцевому лихварю. А той, старий і потворний, закохався в юну дочку фермера і запропонував таку угоду: він пробачить борг, якщо фермер віддасть за нього свою дочку.

Нещасний батько жахнувся від такої пропозиції. Тоді підступний лихвар запропонував кинути жереб: покласти в порожню сумку два камені, чорний і білий, і нехай дівчина витягне один із них. Якщо вона витягне чорний камінь, то стане його дружиною, а якщо білий, то залишиться з батьком. В обох випадках борг вважатиметься погашеним. Якщо дівчина відмовиться тягнути жереб, то її батька кинуть у боргову яму, а вона жебракуватиме і помре з голоду.

Дуже неохоче погодилися фермер та його дочка на цю пропозицію. Ця розмова відбувалася в саду, на засипаній гравієм стежці. Коли лихвар нахилився, щоб знайти камінчики для жереба, дівчина помітила, що той поклав у сумку два чорні камені. Потім він попросив дівчину витягнути один із них, щоб вирішити таким чином її долю та долю її батька.

А що зробили би ви?

Тепер уявіть собі, що це ви стоїте на стежці і вам треба тягнути жереб. Що ви зробили б, опинившись на місці цієї нещасної дівчини? Чи що ви їй порадили б?

У цій ситуації люди, які мислять шаблонно, навряд зможуть чимось допомогти дівчині, оскільки швидше за все запропонували би один із трьох варіантів:

  1. дівчині слід відмовитися витягувати камінчик;
  2. дівчина повинна сказати, що знає про хитрість лихваря і виставити його таким чином шахраєм;
  3. дівчині залишається витягнути чорний камінчик і пожертвувати собою заради порятунку батька.

Усі запропоновані варіанти однаково безпорадні, бо якщо дівчина відмовиться від жереба, батька кинуть до в’язниці, якщо ж вона витягне камінчик, їй доведеться вийти заміж за ненависного лихваря.

Ця історія показує різницю типів мислення. Люди, які мислять стандартно, у цій ситуації зосередили б увагу головним чином на камінчику, який дівчина має витягнути.
Однак люди, які мислять нестандартно, мабуть, звернули б увагу на той камінчик, який залишиться в сумці. Такі люди інакше дивляться на проблему, розглядають її з різних точок зору.

Що ж зробила дівчина?

Дівчина опустила руку в сумку, дістала звідти камінчик і, не глянувши на нього, випустила прямо на стежку, засипану гравієм. Камінчик миттєво загубився.

“Яка прикрість! – Вигукнула вона. — Але все можна виправити. За кольором камінчика, який залишився у торбі, ми дізнаємося, якого кольору камінчик дістався мені”.

А оскільки камінчик, що залишився в сумці, був, як відомо, чорний, отже, вона дістала і загубила білий камінчик. Лихвар же не буде зізнаватися у власному шахрайстві!

Поглянувши на проблему під іншим кутом, дівчина не тільки вийшла зі, здавалося б, безвихідної ситуації, а й навіть опинилася у кращому становищі, ніж була раніше. Бо якби лихвар вів чесну гру, поклавши в сумку чорний і білий камінчики, дівчина мала б рівні шанси як на порятунок, так і на загибель. А зараз вона уникла небажаного заміжжя і погасила борг батька.

Мораль цієї історії у тому, що із більшості складних ситуацій є вихід. Але іноді стандартний підхід лише шкодить. Думайте нешаблонно – і все видасться.

Радимо також прочитати інші притчі:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook