Здоров'я та краса Консультація лікаря

Порахуйте свої родимки і придивіться до їхнього кольору

На світлі родимки можете не зважати. А от до коричневих, сірих, синіх, червоних, рожевих і чорних родимок треба уважно придивитися! І обов’язково їх порахувати!

Милі симпатичні цятки іноді перероджуються й стають небезпечними для життя. Фахівці радять ретельно оглядати їх! Під переродженням розуміють перехід доброякісного утворення в злоякісне. Зі шкірою пов’язані кілька онкологічних хвороб, а найагресивнішою серед них вважається меланома.

В Європі та США зі ста людей, у яких виявили меланому, через 5 років помирає 5, в Україні – 95! Чому так? А тому, що в нас немає такої, як на Заході, традиції – проходити щорічний профілактичний огляд у дерматолога, через що захворювання в українців часто виявляється на пізній стадії. Одними з перших у групу ризику потрапляють селяни, бо багато часу проводять під сонцем. Деяким людям здається, що вирішити всі проблеми можна за допомогою одягу.

– Частково це так. Але переродження родимок відбувається не від того, що сонце світить на певні ділянки шкіри, а від передозування шкіри сонячною радіацією, а точніше ультрафіолетом. Друга причина – це сонячні опіки, отримані раніше, у тому числі в дитинстві, тому бережіть себе й особливо дітей від довгого перебування на осонні – будь то пляж чи город, – радить Оксана Терпеливець, косметолог-дерматолог.

Які родимки небезпечні

– Світлі цятки, розташовані групками, це, швидше за все, веснянки. «Носіть» їх на здоров’я, ніякої загрози вони не несуть. Не викликають занепокоєння родимки світло-коричневого кольору. Варіантом норми є й коричневі, сірі, сині, червоні, рожеві й чорні родимки, але тільки за умов, що вони мали такий колір, скільки ви себе пам’ятаєте, – каже Оксана Петрівна. – Якщо колір змінився або втратився (знебарвлення родимки) – це тривожний сигнал. Червоні, рожеві й чорні перероджуються частіше за інших. І до них увага має бути підвищеною.

В ідеалі профілактичний огляд у поліклініці має відбуватися 1-2 рази на рік. Особливо, якщо число ваших родимок становить 50 і більше.

Фахівець огляне ваші новоутворення дерматоскопом – апаратом, який дозволяє розглянути родимки в 10-кратному збільшенні й встановить діагноз із точністю до 97-98%. Такий пристрій є в арсеналі будь-якого дерматолога при будь-якій районній поліклініці. Якщо лікар запідозрить переродження, він призначить гістологічне дослідження родимки, під час якого вивчать її внутрішню будову.

Папіломи (кондиломи), які в народі ще називають бородавками, – теж є претендентами на видалення: через опуклу форму вони дуже часто травмуються, а часта травматизація може запустити онкопроцес. У приватній клініці бородавки можуть прибрати методом кріодеструкції, тобто холодом, або лазером. У державній – хірургічним шляхом.

Якщо є ранка на родимці. Якщо ви випадково травмували родимку, обов’язково йдіть до дерматолога – її необхідно видалити. Але перш продезінфікуйте ушкоджене місце настоянкою календули або спиртом, але не саму ранку, а навколо. Не можна використовувати зеленку або йод – інакше лікарю буде вкрай складно провести діагностику родимки, оскільки вона буде зафарбованою.

Меланома – пухлина, яка грається у хованки

Запобіжні заходи для тих, хто в цяточку

 1. Мийтеся м’якою губкою. Щоб уникнути травм родимок. Адже подряпини можуть спровокувати їхнє переродження.
 2. Не бувайте на сонці влітку з 12.00 до 15.00. Особливо якщо число родимок більше 50 або ви маєте світлі очі, волосся й шкіру.
 3. Вчасно видаляйте «незручні» родимки. Ті, що ростуть у зоні, яку ви часто голите, або ті, що труться об одяг (комір, лямки, пояс), щоб уникнути їхнього травмування. Але не самостійно!
 4. Не вищипуйте волосся з них. Правильно таку родимку видалити раз і назавжди, а не регулярно травмувати.
 5. Підраховуйте родимки у вересні-жовтні. Якщо додалося більше 15 або загальне число стало 50 і більше, не затягуйте з консультацією в дерматолога.
 6. Не допускайте обгоряння шкіри. Опік – це травма. Окрім того, передозування ультрафіолетом може викликати утворення нових родимок і переродження старих.
 7. Працюйте або відпочивайте не ближче ніж за 4 м від води. Щоб уникнути подвійної дози ультрафіолету за рахунок відбитих від неї променів.
 8. Влітку на відкриті ділянки шкіри наносьте крем із захистом у 50 одиниць. Якщо число родимок більше 50 або у вас світле волосся, блакитні (сірі) очі, – рівень SPF у крему має бути 100. При цьому купуйте такі креми, на яких є дві мітки – UVA і UVB. Це означає захист від ультрафіолетових променів обох спектрів.

Симптоми переродження

Основні ознаки патологічного процесу в родимці зводяться до п’яти. Якщо скласти перші літери кожної ознаки, то вийде слово «акорд». Ним можна керуватися при самоогляді – аби нічого не забути. Обстежуйте себе наприкінці літа, потім взимку і навесні.

 • Асиметрія

Якщо умовно розділити родимку навпіл, то половинки виявляться нерівними. Крім того, у нездорової родимки з’являються нерівні краї.

 • Кровоточивість

На поверхні небезпечної родимки виникає кров’яниста (геморагічна) кірочка, і вона кровоточить.

 • Окрас

У родимок, що перероджуються, з’являються кольорові вкраплення: сірі, білі, чорні, червоні, темно-коричневі.

 • Розмір

Ризик переродження тим вище, чим більше розмір родимки. Але й багато дрібних родимок, скупчених в одному місці, збільшують небезпеку переродження однієї з них.

 • Динаміка

На переродження вказують будь-які зміни – збільшення розміру, кровоточивість, поява кірочок.

Наталія Андрощук

Дата публікації: 14.01.2022 img Поділитися