Поки людина приймає цей засіб, ризик інфаркту, інсульту, смерті знижується

Кардіолог наголошує: ці препарати треба приймати постійно. Коли людина перестає їх приймати – ризик інфаркту та інсульту знову різко зростає.

Лікарі констатують, що смертність через серцево-судинні захворювання утричі перевищує смертність від раку, туберкульозу, інфекційних захворювань та СНІДу разом узятих.

Статистика насторожує, чи не так? Проте люди здебільшого недооцінюють ризики. А про це варто задуматися кожному! Детальніше розповідає про ризики доктор медичних наук, професор кафедри сімейної медицини Андрій ЯГЕНСЬКИЙ.

– За якими факторами визначається ризик розвитку серцево-судинних захворювань?

– Основними факторами є підвищений рівень холестерину у крові, підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія), надлишкова вага та ожиріння, куріння та цукровий діабет. Є шкали, за допомогою яких за цими параметрами можна визначити ризик серцево-судинних захворювань і смерті протягом 10 років.

– Холестерин – один з найвагоміших факторів ризику. Але, на жаль, багато людей цим показником нехтують. Чи важливо контролювати свій холестерин?

– Ця проблема, на жаль, недооцінена не лише населенням, а й часто лікарями. Зараз однозначно доведено, що зниження холестерину (за допомогою дієти або ліків) може значно зменшити смертність, особливо це стосується людей, які перенесли інфаркт, інсульт, мають ішемічну хворобу серця.

Нині доведено, що всі люди з ішемічною хворобою серця мають приймати ліки для зниження холестерину, так звані статини, незалежно від рівня холестерину. Це значно знижує ризик інфаркту, інсульту, смерті і продовжує життя.

На жаль, у нас через різні забобони люди бояться приймати такі ліки. Інколи навіть лікарі кажуть, що попийте кілька місяців і припиніть. Це абсолютно неправильно! Препарати для зниження холестерину треба приймати постійно. Після початку прийому ліків холестерин знижується десь через два тижні і після припинення прийому ліків так само через два тижні холестерин повертається на попередній рівень. Тобто поки людина приймає препарати, ризик інфаркту, інсульту, смерті знижується, перестає приймати – знову зростає. Мало того, статини мають інші властивості, які продовжують життя.

Препаратів цієї групи дуже багато (на ринку України їх більш як два десятки), вони доступні за ціною. Звертайтеся до лікаря і приймайте їх – це принципово важливо.

– Чи можна статини замінити біологічно активними добавками чи лікарськими травами?

– БАДи – це не препарати, а харчові добавки. Справді, деякі можуть дещо знизити холестерин і тиск, але вони не знижують ризик смерті. У Європі та Штатах, де діє страхова медицина, страхові компанії відшкодовують вартість статинів, гіпотензивних ліків тощо, але не відшкодовують вартості жодної харчової добавки. Для них принципово важливо, щоб людина лікувалася правильними препаратами й одужала.

Натомість ніяких доказів, що харчові добавки ефективні, немає. Мало того, у США дослідили добавки для схуднення і було виявлено, що вони призводять до розвитку серцево-судинних захворювань і збільшують ризик смерті. Тому до таких препаратів потрібно ставитися вкрай обережно.

Лікування травами теж не вирішує проблеми, більше того, не відомо де їх збирають, часто близько до доріг, отже в них можуть міститись токсичні речовини, неможливо точно вирахувати дозу. Тому для лікування серцево-судинних захворювань вживання лікарських трав малоефективне і ні в якому разі не може замінити постійного прийому ліків.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook