Хвороба активних людей

Якщо тверднуть м’язи шиї, червоніють чи жовтіють очні яблука, відчувається важкість у подушечках пальців – це симптоми хронічної втоми.

Каві й шоколаду несила вас розштурхати, головний біль повертається знову і знову, а безсоння не зникає кілька місяців поспіль. А ще крутить суглоби та голова не варить… Можливо, у вас синдром хронічної втоми (СХВ)?

Хвороба активних людей
Якщо не давати тілу як годиться відпочити, напруга буде нагромаджуватися, а втома зашкалюватиме. Це вплине на роботу серця, підшлункової залози, печінки та нирок. Так починається синдром хронічної втоми.

Багато дослідників вважало, що це хвороба мегаполісів, де у людей шалений темп життя, однак ця думка виявилася хибною. До прикладу, 1984 року на одному з американських курортів почалася епідемія загадкової хвороби. Десятки відпочивальників одночасно скаржитися на біль у голові, м’язах та суглобах. Лікарі перелякалися, що це хвиля нового грипу, однак ні нежитю, ні кашлю, ні високої температури у хворих не було. Медики зауважили, що усі ці люди були кар’єристами і трудоголіками, працювали понад 14 годин на добу та роками не брали відпустки. Журналісти ж охрестили цю хворобу «грипом япі» (так називають молодих активних менеджерів, які будують власну кар’єру).

Тепер мільйони людей у світі мучаться від цієї недуги, навіть не підозрюючи про її існування. Й нині через не зрозумілі науці причини більшість хворих – це жінки віком від 30 років, які працюють розумово. Часто синдром виявляють і в чоловіків, дівчат, ба навіть дітей. Справді, однаково стомлюються всі: і прибиральниця, і топ-менеджер, і вчителька, і директор корпорації, та найбільше СХВ допікає трудоголікам.

Як розпізнати

Щоб не сплутати синдром хронічної втоми, наприклад, з анемією, прислухайтеся до свого організму. Якщо тверднуть м’язи шиї, червоніють чи жовтіють очні яблука, відчувається важкість у подушечках пальців – це симптоми хронічної втоми. А ще, як правило, тримається температура 37 градусів. Спостерігається послаблення пам’яті. Після обіду людина вже не може працювати без допінгу, наприклад кави.

Не обходиться синдром хронічної втоми без психологічних наслідків. Його вірні супутники – самотність, втрата сенсу життя, проблеми в сім’ї, постійний стрес та депресія.
Вилікувати і запобігти

Коли ви упевнилися, що ви у полоні саме цього синдрому, не поспішайте до аптеки по антидепресанти чи енергетичні напої: за цими симптомами може ховатися зовсім інша хвороба. Відтак спершу порадьтеся з терапевтом.

Якщо змінити графік роботи або ж узяти відпустку поки не можете, прислухайтеся до таких порад:

– правильно та ефективно сплановуйте свій робочий та вільний час;
– не забувайте про повноцінний восьмигодинний сон, та ще й при відчиненій у будь-яку погоду кватирці; на ніч можна випити склянку молока або чаю з м’ятою;
– увечері гуляйте на свіжому повітрі – це знімає стрес;
– завітайте до кваліфікованого масажиста;
– приймайте заспокійливі ванни з морською сіллю, хвойним екстрактом, ромашкою або ефірними оліями,
зранку перед роботою – контрастний душ;
– для ефективного лікування очистіть організм;
– візьміть за правило щотижня влаштовувати розвантажувальний день. Замість їжі 5–6 разів на добу вживайте свіжозаварений зелений чай. Якщо маєте проблеми з підвищеним артеріальним тиском, заживайте яблучний, морквяний чи апельсиновий сік (1,5–2 л) чи 5 склянок нежирного кефіру.

За даними досліджень Американського національного інституту проблем здоров’я і професійної безпеки, нині понад 40 мільйонів землян мають клінічну форму синдрому хронічної втоми (СХВ).

ДУЖЕ ПРОСТО…
…придумати щоранковий ритуал. Наприклад, відвідини кав’ярні або піцерії, покупка хрустких булочок для колег, читання  дорогою на роботу – нова інформація теж здатна зарядити енергією. Можливо, варто змінити звичний маршрут, яким ви добираєтеся на місце праці, або вид транспорту.

Коментує лікар-невропатолог Валерій Свіржевський:

– Синдром хронічної втоми є нині доволі розповсюдженим захворюванням. Це й не дивно, якщо зважити на наш шалений ритм життя. Діагностувати цю хворобу почали 1989 року. Найчастіше синдром хронічної втоми допікає людям, які працюють головою (науковцям, журналістам, вчителям, менеджерам), та тим, хто має часті стреси на роботі – лікарям (надто гінекологам та хірургам), юристам, бізнесменам. Хоча, зазначу, і сільські жителі, які працюють на землі, не захищені від цього недугу, адже, коли постійно думаєш, як дати раду дітям, як прогодувати сім’ю – стрес гарантовано, а відтак і СХВ.

Свідченням того, що людина захворіла саме на цю недугу, можуть бути часті головні болі (зокрема наприкінці робочого дня), порушення сну, зниження концентрації уваги, дратівливість, поганий апетит, зміна температури тіла (вона може бути й підвищеною, і пониженою). Нерідко збільшуються лімфатичні вузли, діймають тупі болі в суглобах та м’язах.

Щодо лікування, то зазначу, що до кожного пацієнта підхід має бути індивідуальний, бо симптоми у кожного можуть бути різними (скажімо, у когось – порушення сну, у когось – дратівливість, апатія…). Зазвичай таким хворим призначають антидепресанти, імунокоректори, адаптогени, однак мушу зауважити: у жодному разі не вдавайтеся до самолікування, бо діагностувати СХВ та призначити медикаменти може тільки фахівець! А загалом, аби не втрапити у лабети цієї хвороби, раджу не нехтувати фізкультурою та посильними фізичними навантаженнями.

Дуже дієвими є прогулянки на свіжому повітрі, походи до лісу по гриби, риболовля. Тобто візьміться за те, що додає вам хорошого настрою та знімає втому – і жоден синдром вам не страшний. Дозволяйте собі відпочивати. І звичайно ж, варто забути про усілякі шкідливі звички, як-то вживання алкоголю та куріння. Будьте здорові!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook