Здоров'я та краса Консультація лікаря

Остеопороз: звідки з’являється і як зберегти міцність кісток після 50 років

З віком у зв’язку із гормональними та іншими змінами в організмі наші кістки стають більш ламкими, розвивається остеопороз. Цього неможливо уникнути, але його можна сповільнити. 

Звідки береться остеопороз

Втрата кісткової маси починає прогресувати у віці після 30 років. Частіше хворіють жінки, особливо після настання менопаузи (45–55 років). Втрата кісткової маси, остеопороз посилюється в постменопаузальний період через дефіцит естрогенів, що призводить до підвищеної крихкості кісток скелета. Це збільшує ризик перелому, – повідомляють науковці Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Традиційно остеопороз поділяють на первинний тип 1, первинний тип 2 і вторинний. Більшість людей хворіє саме на остеопороз первинного типу 1. Ця форма остеопорозу виявляється у жінок через 15–20
років після менопаузи і зустрічається в 6 разів частіше, ніж у чоловіків. Розвиток остеопорозу у жінок пов’язаний з дефіцитом естрогену, а у чоловіків – тестостерону. При цьому скелет досить швидко втрачає кісткову масу.
Остеопороз первинного типу 2 зустрічається в два рази частіше у жінок, ніж у чоловіків, і розвивається повільніше. Зазвичай вражає людей після 70–80 років. Як припускають, цей тип є результатом нестачі кальцію в їжі, вікового зниження вітаміну D або збільшення активності паратиреоїдних залоз.
Вторинний остеопороз розвивається, коли втраті кісткової маси сприяє інше захворювання. До прикладу, він зустрічається при таких станах, як: гіперпаратиреоз, гіпертиреоз, цукровий діабет, мієлома, лейкоз, метастази пухлин тощо.

Що підвищує ризик розвитку остеопорозу

 • Стать. Жінки частіше схильні до розвитку остеопорозу.
 • Вік. Після 30 років ризик розвитку остеопорозу збільшується.
 • Спадковість. Якщо у членів родини зустрічалися остеопоротичні переломи хребта або шийки стегнової кістки.
 • Менопауза. У жінок постменопаузального віку зніжується рівень естрогенів, що призводить до втрати маси кістки.
 • Використання медикаментів. Серед препаратів, що знижують масу кістки, виділяють: глюкокортикоїди, антиепілептичні препарати, імунодепресанти, антикоагулянти, терапія, що пригнічує синтез гормонів щитоподібної залози.
 • Харчування. Хронічні захворювання печінки, синдром мальбсорбції або недоїдання можуть збільшити ризик розвитку остеопорозу.
 • Ендокринні або метаболічні захворювання. Таласемія, цукровий діабет, гемохроматоз.
 • Низьке споживання кальцію (менше 300 мг кальцію (1 склянка молока) на день вважається низьким).
 • Низьке споживання вітаміну Д. Вітамін Д утворюється в організмі під дією сонячного світла, а також міститься в таких продуктах: яєчний жовток, вітамінізоване молоко, хліб, деякі види риби.
 • Високе споживання кофеїну. Високим вважається споживання більше 2–3 чашок кави з кофеїном щодня.
 • Тютюнокуріння.
 • Спиртне. Вживання більше 0,2 л алкоголю на тиждень може збільшити ризик перелому шийки стегнової кістки.
 • Низька фізична активність, тривала іммобілізація.

Як запобігти ламкості кісток

За результатами досліджень, в Україні від 20 до 39% жінок і від 9 до 23% чоловіків мають остеопороз. Запобігти остеопенії та остеопорозу – можливо. У цьому питанні багато залежить саме від ваших дій!
 1. Полюбіть овочі. В овочах багато вітаміну С, який стимулює вироблення кісткоутворюючих клітин.
 2. Рухайтеся! Берегти кістки – це не означає сидіти чи лежати, а навпаки! Опора кісток – м’язи, тому робіть все, щоб тримати їх в тонусі.
 3. Стежте за рівнем вітаміну D в організму – від цього залежить засвоєння кальцію.
 4. Відмовтеся від куріння та обмежте вживання алкоголю – це негативно впливає на мінеральну щільність кісток.
 5. Пийте менше кави.
 6. Їжте більше продуктів, які містять кальцій.
 7. Щодня бувайте на сонці.
 8. Вчасно консультуйтеся з сімейним лікарем, навіть, якщо не відчуваєте якихось явних симптомів – лікар знає, які обстеження необхідного проходити у певному віці і скерує вас на них, щоб вчасно виявити схильність до проблеми та запобігти погіршенню ситуації.
Дата публікації: 17.12.2020 img Поділитися