У різному віці і в різні пори року наш раціон потребує корегування. Це пояснюється особливими потребами організму, метаболізмом та енерговитратами. Осінній період харчування також характеризується своїми особливостями.
За словами лікаря-гастроентеролога Зоряни Притуляк, раціон людини повинен бути завжди збалансованим, не залежно від пори року. Однак саме восени ми найбільше можемо запасти організм природними вітамінами, які в здоровому шлунку засвоюються найкраще. Тобто саме зараз добре вживати овочі та фрукти, які поповнять вітамінами наш організм аж до весни. З насторогою слід віднестися хіба що до іноземних цитрусових. З цього приводу лікар-гастроендокринолог наголошує:
“Так, багато вітамінів є в продуктах яскравого кольору, але краще надати перевагу овочам і фруктам, вирощеним у нашій місцевості. У нас немає проблем з буряком, помідорами, морквою, капустою, яблуками. Ці всі продукти є загальнодоступними і містять величезну кількість вітамінів. Не варто нехтувати і цитрусовими. Проте ці фрукти привезені і до них слід ставитися обережніше”.
Важливо вживати свіжі фрукти у першій половині дня, не перевантажуючи шлунок овочами і фруктами надвечір. Тим часом, людям з проблемами кишково-шлункового тракту сирі овочі та фрукти слід обмежити у вживанні.
Весна-осінь – пік сезонних захворювань, загострюється виразкова хвороба, панкреатит, погіршується робота підшлункової залози. Тому людям з цими проблемами слід менше їсти сирих овочів та фруктів. Адже від їхнього вживання починаються проблеми, зокрема важкість у шлунку та гострі болі. У таких випадках овочі краще запікати або тушкувати, – запевнила лікар.
Окрім запечених і тушкованих страв, для людей з проблемами кишково-шлункового тракту корисними також є відвари насіння льону, шипшини, вівса.