Онкоскринінг: які обстеження і коли проходити, навіть якщо почуваєтеся добре

Жінкам після 20 років, а чоловікам після 40 років потрібно регулярно проходити онкоскринінг: обстеження, які дозволять виявити ракові процеси на ранніх стадіях. Це потрібно робити усім, навіть якщо ви почуваєтеся здоровими!

І жінкам, і чоловікам потрібно регулярно проходити онкоскринінг – обстеження, які дозволять виявити ракові процеси на ранніх стадіях. У МОЗ України розповіли чому, які, як часто і в якому віці потрібно проходити онко-обстеження чоловікам і жінкам.

Більшість форм раку має хороший прогноз лікування при виявленні на ранній стадії. Наприклад, рак молочної залози на І стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування суттєво знижується.

Схожа ситуація і зі здоров’ям чоловіків. У 21% випадків рак простати виявляють вже на стадіях, коли з’являються метастази.

Усі обстеження, про які йдеться, проводять безоплатно. Вони оплачуються з державних коштів за рахунок програми медичних гарантій, то є безкоштовними для пацієнтів. Усю необхідну інформацію про ці обстеження можна отримати у свого сімейного лікаря.

Які обстеження і коли потрібно проходити чоловікам і жінкам

  1. Рак грудей – найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок. Приблизно у кожної восьмої жінки протягом життя діагностують рак молочної залози. Єдиним методом скринінгу раку грудей, що має доведену ефективність, є мамографія (рентгенографія молочних залоз).

МОЗ України рекомендує щороку обстежувати молочні залози всім жінкам старше 20 років, а також робити мамографію кожні 2 роки після досягнення 40-річного віку.

2. Рак шийки матки посідає четверте місце серед злоякісних новоутворень у жінок. Найчастішою його причиною є вірус папіломи людини (ВПЛ), а саме штами ВПЛ 16, 18, 31, 45. Найефективнішим способом попередження розвитку цього захворювання є вакцинація, яка станом на сьогодні доступна у 3 видах:

  • двовалентна (від 2 штамів) вакцина ВПЛ (Cervarix), яка є зареєстрована в Україні;
  • чотиривалентна вакцина ВПЛ (Gardasil);
  • дев’ятивалентна вакцина ВПЛ рекомбінантна (Gardasil 9).

Для ранньої діагностики раку шийки матки проводять:

  • ПАП-тест – пошук змінених клітин (попередників раку або ракових) в мазку з шийки матки.
  • ВПЛ-тест – виявлення інфікування вірусом папіломи людини (штамами, що можуть викликати рак).

МОЗ України рекомендує проводити ПАП-тест усім жінкам віком від 20 до 29 років кожні 3 роки, а жінкам старше 30 років – комбінацію із ПАП-тесту та ВПЛ-тесту кожні 5 років до досягнення 50-річного віку. Водночас у багатьох країнах світу така діагностика рутинно проводиться до 65 років. У випадку виявлення певних змін проводиться додаткове обстеження – кольпоскопія (обстеження шийки матки за допомогою приладу з оптичною системою).

3. Колоректальний рак посідає друге місце у Європі серед всіх онкологічних захворювань як у чоловіків, так і у жінок. Захворювання розвивається найчастіше у людей старше 50 років та має безсимптомний перебіг, саме тому використання скринінгу є особливо важливим. Завдяки дослідженням існує можливість виявити поліпи-попередники раку, своєчасне видалення яких запобігає їх трансформації у рак. МОЗ України рекомендує проводити колоноскопію усім особам старше 50 років кожні 5 років.

4. Рак простатиє одним з найчастіших онкологічних захворювань у чоловіків старше 50 років, ризик зростає з віком. Якщо захворювання було діагностовано вчасно, то лікування є досить успішним. Тому усім чоловікам старше 40 років потрібно щороку відвідувати уролога.

 

онкоскринінг жінкам

онкоскринінг чоловікам

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook