Щоб запобігти раку грудей: як правильно робити самообстеження

Обов'язково прочитайте! Це важливо знати і вміти робити кожній жінці!

Від раку молочної залози щороку в Україні помирає близько 16 тис. жінок. Однак, попри страшну статистику, не всі квапляться вчасно обстежитися. А це, як запевняють медики, наразі єдиний спосіб перемогти рак.

Дуже часто жінки дізнаються про хворобу і починають лікування надто пізно, тому й не отримують бажаного результату. Лікарі переконують, якби захворювання було виявлено на першій стадії, у дев’яти з десяти випадків його можна було б вилікувати. Шанс вижити з раком грудей четвертої стадії має одна жінка з десяти.

Саме тому так важливо виявляти пухлини, в яких є лише зародки злоякісного процесу.

ОБСТЕЖЕННЯ І САМООБСТЕЖЕННЯ

Лікар-онколог Сергій БОНДАРЄВ рекомендує жінкам робити самообстеження кожні 2–4 тижні:

– У діагностиці раку молочної залози важливе значення мають систематичні самостійні обстеження і щорічні профілактичні лікарські огляди жінок у віці старше 40 років.

Маммографія рекомендується 1 раз на 2 роки у віці після 40 років, 1 раз на рік – після 50 років. Жінкам, що відносяться до груп ризику, рекомендована щорічна маммографія.

Самообстеження жінкам старшим 20 років рекомендовано робити один раз у 2–4 тижні. Найкраще в один і той самий день менструального циклу, після прийому ванни.

Оглядати молочні залози потрібно при гарному освітленні, стоячи перед дзеркалом, у трьох положеннях: руки опущені, підняті догори за голову, на поясі. Зауважте, чи не з’явилися патологічні ознаки: втягнення або набухання ділянки шкіри, втягнення або відхилення вбік соска, вкорочення або деформація радіусу ареоли (пігментованої ділянки шкіри навколо соска), зміна розміру й звичайної форми однієї з молочних залоз, жовтуваті або кров’янисті виділення із соска, намокання або виразки на соску, почервоніння, подразнення й набряк шкіри молочних залоз.

Промацування молочних залоз проводиться в положенні стоячи або лежачи на спині. Краще у положенні лежачи, при цьому грудні м’язи розслаблюються, в молочних залозах можна більш чітко відчути ущільнення. Обережно й м’яко промацуйте кожну ділянку молочної залози пучками пальців протилежної руки.

Спочатку перевірте зовнішню, а потім внутрішню половину залози. Далі, помірно здавлюючи між пальцями ареолу й сосок, треба визначити, чи немає виділень із соска. І останніми промацують пахвові западини, над- і підключичні ділянки, щоб виявити збільшені лімфатичні вузли.

ЯКЩО ЩОСЬ НАМАЦАЛИ У ГРУДЯХ

Не лякайтесь намацавши ущільнення, вони можуть мати природний характер, з’являтися в грудях жінки за тиждень до менструації. Поява ущільнень у молочній залозі може бути пов’язана із збільшенням тканини молочної залози під дією гормону естрогену. Це може бути так звана фіброаденома чи кістозно-фіброзна мастопатія.

Зазвичай вони безпечні, але необхідно обстежитися у лікаря, щоб напевно виключити рак. Своєчасне звернення до лікаря (щойно ви знайшли ущільнення) – це шанс на повне виліковування й можливість уникнути операції, із якою будь-якій жінці так важко змиритися і психологічно, і емоційно.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook