рак печінки

Гепатит і рак: у чому зв’язок?

Гепатоцелюлярна карцинома (рак печінки) - третя найпоширеніша причина смертності від раку в усьому світі. І вона має зв'язок із гепатитом.

У фокусі медичних досліджень особливу увагу приділяють гепатоцелюлярній карциномі. Це найпоширеніший вид раку печінки. Причиною її появи зазвичай стає цироз, спровокований вірусами гепатиту типу В або С, надмірним споживанням алкоголю, впливом шкідливих речовин.

Цей тип карциноми становить до 90% випадків первинного раку печінки і є головною причиною летальних випадків серед осіб, інфікованих гепатитом В або С. Статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я свідчить, що гепатоцелюлярна карцинома займає третє місце за частотою смертей від раку на глобальному рівні. Від неї щороку помирає 830 тисяч осіб.

За даними ВООЗ, на планеті налічується близько 350 мільйонів осіб, інфікованих гепатитом, причому щороку фіксують 3 мільйони нових інфекцій. Однак велика частина інфікованих навіть не підозрює про свій стан, адже на ранніх стадіях захворювання симптомів немає. Тому дуже важливо проводити діагностику.

Зробіть тест на гепатит

В Україні запроваджено централізовану закупівлю швидких тестів для діагностики гепатитів типу В та С, що дозволяє отримати результати аналізу за 15 хвилин у сімейного лікаря.

Щоб уникнути ускладнень, спричинених гепатитом, потрібно зробити щеплення проти гепатиту В. А у разі захворювання на гепатит С – застосовувати новітні антивірусні препарати проти гепатиту С. Ефективність такого лікування становить до 95%.

Раннє виявлення вірусних гепатитів, імунізація проти гепатиту В та доступ до нових лікарських засобів є ключовими в стратегії протидії розвитку гепатоцелюлярної карциноми. Своєчасно діагностований та лікований гепатит значно знижує ризик розвитку раку, сприяючи збереженню здоров’я печінки.

Раніше Центр громадського здоров’я розповідав, як зловживання алкоголем може впливати на розвиток різних типів раку. Зокрема, й надмірне вживання алкоголю пов’язане з вдвічі вищим ризиком розвитку двох типів раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми та внутрішньопечінкової холангіокарциноми). Дослідження свідчать, що навіть невеликі дози алкоголю є шкідливими, оскільки печінка може виробляти токсичні речовини з алкоголю ще до розвитку цирозу, що може сприяти розвитку раку печінки.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook