Нітрати у воді: звідки беруться і чим небезпечні

Забруднена нітратами вода може бути смертельно небезпечною. А на вигляд вона смачна, чиста, прозора, без запаху і видимих домішок! Кип’ятіння не зменшує, а збільшує її токсичність!

За даними ВООЗ, 25% населення світу постійно ризикує захворіти недугами, пов’язаними зі споживанням неякісної питної води. Деякі хвороби можуть виникнути у зв’язку з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьо-зелених водоростей тощо).

Чим небезпечні нітрати

Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості. Причина – ненормоване використання мінеральних і особливо органічних добрив. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.

Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Нітрати, надходячи до травного каналу з водою, під впливом кишкової мікрофлори відновлюються в нітрити. Нітрити потрапляють у кров і блокують гемоглобін шляхом утворення метгемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. Отже, що більше гемоглобіну перетворилося на метгемоглобін, то менша киснева ємкість крові.
Якщо нітрати надходять в організм дорослих у надмірних, але не дуже високих дозах, концентрація метгемоглобіну збільшується незначно. Це майже не позначається на стані здоров’я, проте у хворих на анемію або серцево-судинні захворювання можуть посилитися прояви гіпоксії. Підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.
Однак у немовлят та дітей, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.
Що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. У разі накопичення метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, виникає кисневе голодування. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Гостре нітратне отруєння у дітей у 7-8% випадків закінчується летально.

Звідки беруться нітрати у воді

Навесні через можливе надходження забруднених паводкових та ґрунтових вод до джерел нецентралізованого водопостачання населення в регіоні є ризики виникнення випадків воднонітратної метгемогобінемії у дітей. Такі випадки пов’язані з приготуванням дитячого харчування на воді з індивідуальних колодязів, у якій вміст нітратів перевищував гігієнічні нормативи. Однією з причин забруднення нітратами колодязів та каптажів є недотримання їхніми власниками вимог санітарних норм і правил при облаштуванні та утриманні колодязів, що робить воду непридатною для споживання.
Для запобігання виникнення отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, не можна вживати воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, тим більше — використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні.

Як покращити якість води

Запам’ятайте: не можна вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду.

А щоб зменшити кількість нітратів та інших шкідливих речовин у воді, потрібно дотримуватися таких правил:

  1. Потрібно дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження та облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром).
  2. Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води.
  3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні ти органічні добрива.
  4. За можливості — якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, оскільки вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.
  5. Для покращення якості води необхідно звернути увагу на можливі джерела забруднення розташовані на прилеглій до колодязя території та усунути їх.
  6. Територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку
  7. Необхідно двічі на рік (навесні та восени) проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі.

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! 

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність!

Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

Перевірити якість криничної води можна в акредитованих на ці види досліджень лабораторіях.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook