Супервітамін холін: в яких продуктах є і кому потрібен

Холін за своєю суттю є вітаміноподібною речовиною, хоча іноді його називають вітаміном В4. Він відіграє важливу роль у нашому організмі: допомагає мозку, нервам і фігурі.

За що відповідає холін

Холін має мембранопротекторні (захищає мембрани клітин від руйнування та пошкодження) та антисклеротичні властивості (знижує рівень холестерину в крові), а також має антидепресантну та заспокійливу дію (покращує метаболізм в нервовій тканині).

Холін необхідний для кращої роботи мозку і запобігання хворобі Альцгеймера. Достатньо холіну важливо вживати жінкам під час вагітності  для розвитку мозку плода. Досліди на мишах, проведені ученими, показали, що завдяки холіну у раціоні миші народжувалися розумними: краще виконували тести на орієнтацію в просторі, краще запам’ятовували інформацію.

Також холін покращує концентрацію уваги і пам’ять, а також підвищує настрій, знижує рівень дратівливості і апатії, активує процеси мислення. Він відіграє велику роль у діяльності ділянки мозку, відповідає за пам’ять і здатність до навчання.

Крім того, холін впливає на обмін жирів, сприяючи їх розщепленню. І тому, коли холіну в організмі недостатньо, підвищується маса тіла, розвивається гепатоз (ожиріння печінки), зростає рівень холестерину в крові. Тому холін вважається гепатопротектором. Він необхідний для лікування захворювань печінки та при атеросклерозі.

Також він впливає на вуглеводний обмін, регулюючи рівень інсуліну в організмі.

Холін відіграє важливу роль у репродуктивній сфері. Підвищує рухливість сперматозоїдів, в літньому віці запобігає порушенню роботи передміхурової залози.

У яких продуктах міститься холін?

Організм може виробляти холін, але в недостатній кількості Але синтезує він його в недостатній кількості, тому холін, як і вітаміни, потрібно обов’язково отримувати з їжею. Підвищена потреба у холіні у людей, які працюють фізично та розумово, а також у вагітних, спортсменів, учнів та студентів.

Добова потреба в холіні:

  • діти від 0 до 11 місяців – 50-70 мг;
  • діти від 1 року до 3 років – 70-90 мг;
  • діти від 3 до 7 років – 100-200 мг;
  • діти від 7 до 18 років – 200-500 мг;
  • чоловіки і жінки – 500 мг;
  • вагітні жінки – 700 мг.

Найбільше холіну міститься в яєчному жовтку, мозку, печінці, нирках, а також капусті, шпинаті та сої.

Нестача холіну може виникнути внаслідок браку фолієвої кислоти (вітамін В9) і вітаміну В12. Холін сприяє повному засвоєнню жиророзчинних вітамінів: вітаміну А, вітаміну D, вітаміну Е, вітаміну К.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook