тривога

Надмірна тривога про здоров’я може нашкодити… здоров’ю

Переживати за своє здоров’я — нормально та корисно. Але іноді це може завдати реальної шкоди вашому здоров'ю.

Хвилюватись про стан свого цілком здоров’я нормально. Втім надмірне занепокоєння, яке стає нав’язливим, може й нашкодити. Особливо, коли ви цілком здорові й не маєте ніяких проблем. Такий синдром називають health anxiety або ж тривога щодо здоров’я, так званий синдром надмірної тривоги щодо здоров’я. Що це таке, як його розпізнати, пояснили фахівці Міністерства охорони здоров’я України.

Що таке синдром надмірної тривоги щодо здоров’я?

Зазвичай люди, які мають такий синдром, постійно переживають за свій стан здоров’я. Прості симптоми, як-от біль в горлі чи підвищення температури, вони можуть сприймати як симптом серйозної хвороби. Через це постійно роблять додаткові аналізи чи обстеження, які часто самі собі призначають, та шукають годинами інформацію в інтернеті про хвороби. Ще гірше, коли страх виявити хворобу призводить до зворотних наслідків — людина взагалі починає нехтувати візитами до лікаря.

Страх захворіти на серйозну хворобу може негативно позначатися на повсякденному житті. Крім того, науковці зазначають, що сама надмірна тривога і стрес підвищують ризики появи реальних, вже не надуманих хвороб, наприклад, серцево-судинних захворювань (https://goo.gl/iTWXXd). А додатковий стрес впливає на появу шкідливих звичок: ми схильні харчуватись малопоживною їжею чи переїдати, більше курити та вживати алкоголь.

Як тривога впливає на здоров’я, тест на тривожність

Як подолати синдром надмірної тривоги щодо здоров’я?

Ось кілька порад, що допоможуть на цьому шляху:

  • Ведіть щоденник

У ньому варто записувати те, що найбільше непокоїть з приводу здоров’я. Це допоможе проаналізувати ситуацію та зрозуміти, які проблеми варті уваги. Британська служба охорони здоров’я навіть розробила окремий ґайд з порадами як вести такі записи (https://bit.ly/2QzB0iJ).

  • Інтернет не завжди хороший порадник

Люди, які надмірно хвилюються за своє здоров’я, схильні постійно звертатися до різних сайтів в інтернеті, щоб перевіряти наявні симптоми. Щоб цього уникнути, намагайтесь спеціально не заходити на ці ресурси або ж за потреби заблокуйте їх.

  • Не ставте самостійно діагноз

Це дуже небезпечно, адже окрім надмірного хвилювання збільшує ризики розпочати невиправдане та потенційно небезпечне лікування. Не дивлячись на те, що є багато ресурсів, де можна перевірити симптоми і визначити хворобу, обов’язково консультуйтесь з лікарем.

  • Намагайтесь відволіктися на інші справи

Лікарі радять намагатись відволікатися від тривожних думок про хвороби з допомогою прогулянок, занять фізичною активністю, читання чи спілкування з друзями.

  • Проконсультуйтесь зі своїм лікарем

У деяких випадках лікар може призначити спеціальне лікування або ж направити до психотерапевта.

Загрозливі ознаки: коли час звертатися по психологічну підтримку

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook